bylge-logo

  Bylge

  Bazal Metabolizma Nedir?

  Metabolizma Nedir? Bitkilerin, hayvanların ve diğer bütün canlıların hücrelerinin içerisinde meydana gelen ve hayatlarını sürdürebilmeleri için gerekli olan

  Picture of the Pow

  Pow

  @pow


  Bazal_Metabolizma_Nedir?


  Metabolizma Nedir?


  Bitkilerin, hayvanların ve diğer bütün canlıların hücrelerinin içerisinde meydana gelen ve hayatlarını sürdürebilmeleri için gerekli olan kimyasal reaksiyonlara metabolizma denir. Örneğin solunum, sindirim, fotosentez, özümleme ve yadımlama birer metabolizma olayıdır.


  Bazal Metobolizma


  İnsanın, yediklerini sindirmek veya kas hareketi gerektiren (yürümek, koşmak, konuşmak, ders çalışmak, müzik dinlemek, televizyon izlemek gibi) her hangi bir iş yapmak için ek bir enerji tüketmeksizin, yalnızca hücre içi etkinliklerini sürdürebilmek amacıyla kullandığı enerji miktarına bazal metabolizma denir.


  İnsan yalnızca yürürken, koşarken, ders çalışırken, kitap okurken veya kas hareketi gerektiren herhangi bir iş yaparken değil, hiçbir iş yapmaz gibi gözüktüğü dinlenme anlarında ve hatta uyurken bile (bir insan uyurken televizyon izlediğinden daha fazla enerji tüketir) enerji harcar. Çünkü bir insan dinlenirken bile kalbinin kan pompalaması, akciğerlerin nefes alıp vermesi, beyni ile diğer dokuları arasındaki sinirsel iletişimin devam etmesi ve vücut ısısını belirli aralıkta tutulması gerekmektedir. Bu süreçlerin her birisi ise birer enerji gerektiren süreçlerdir.


  Bazal Metobolizma Hesaplama (Bazal Metobolizma Hızı Nedir?)


  Yemek yedikten en az 12 saat sonra ve mutlak (kesin) dinlenme halindeyken tüketilen enerji miktarına bakılarak bazal metabolizma hesaplanabilir. Bazal metabolizma hızı, bir insanın sağlık durumunun en önemli göstergelerinden biridir. Bazal metabolizma hızı tüketilen oksijen ve açığa çıkan ısı (kalori) miktarı ölçülerek bulunabilir. Bazal metabolizma hızı canlının yaşına, vücut ağırlığına, cinsiyetine ve çevresel faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Örneğin erkeklerde kadınlara göre daha fazladır. Kışın daha yavaş, yazın ise daha hızlıdır. Çocuklarda ve gençlerde daha hızlıyken, yaşlılarda ise daha yavaştır.

  Published Date:

  January 30, 2021

  Updated Date:

  December 02, 2023