bylge-logo

  Bylge

  Aziziye Camii

  Aziziye Camii Türkiye'nin Konya Şehrinde Bulunmaktadır Türkiye’nin Konya ilinin Karatay ilçesinde ve Mevlana Müzesine yürüyüş mesafesinde bulunan ve oldukça

  Picture of the Pow

  Pow

  @pow


  Aziziye_Camii


  Türkiye’nin Konya ilinin Karatay ilçesinde ve Mevlana Müzesine yürüyüş mesafesinde bulunan ve oldukça ilginç bir mimari tarza sahip olan bir camidir.


  Eskiden Aziziye Camii’nin bulunduğu nokta da Osmanlı Padişahı IV. Mehmed’in kızlarından Hatice Sultan’ın eşi Damat Mustafa Paşa tarafından 1671-1676 tarihleri arasında yaptırılan ve altında dükkânlar bulunduğu için Yüksek Cami diye anılan bir ibadethane bulunmaktaydı. Ancak bu cami 1867 yılında çıkan Büyük Konya Çarşısı Yangını sırasında tamamen yok olmuş olup daha sonra Sultan Abdülaziz ile annesi Pertevniyal Vâlide Sultan’ın büyük maddi yardımları sayesinde yanan caminin yerine yapımına 1872 yılında başlanan ve 1874 yılında tamamlanan yeni bir cami inşa ettirildi.


  Abdülaziz’in ismine atfen Aziziye Camii ismi verilmiş olan mabedin yapımında kesme taş kullanılmış olup cami mimari olarak da barok ve Osmanlı bileşimi bir tarza sahiptir. Avlusu bulunmayan caminin ayrıca şadırvanı da minareye bitişik durumdadır. Çifte minareli caminin bir diğer dikkat çeken özelliği de pencerelerinin kapılarından daha büyük olması olup Konya’ya uğrandığında mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.


  Published Date:

  May 01, 2020

  Updated Date:

  December 06, 2023