bylge-logo

  Bylge

  Altın Kıyısı

  Bir Batı Afrika ülkesi olan Gana bir zamanlar "Altın Kıyısı" olarak biliniyordu. Altın Kıyısı veya Altın Sahili, Bir Batı Afrika ülkesi olan Gana'nın 1957'de

  Picture of the Pow

  Pow

  @pow


  Altın_Kıyısı


  Altın Kıyısı veya Altın Sahili, Bir Batı Afrika ülkesi olan Gana'nın 1957'de bağımsızlığını kazanmazdan önceki adı.


  Gana'ya ilk gelen Avrupalılar 1471'de Portekizliler olmuştur. 17. Yüzyılda; bölgedeki altın, fil dişi ve baharat ticaretinin karlı olduğunun anlaşılması üzerine çok sayıda İngiliz, Fransız, Alman, Hollandalı, İsveçli, Danimarkalı ve Norveçli tüccar ve maceraperest Gana'ya akın ettiler. Başlıca çekim gücünü oluşturan altından dolayı Portekizliler zamanla bölgeyi "Altın Kıyısı" olarak adlandırmaya başladılar.


  İsveç'in kontrolü altındaki Altın Kıyısı bölgeleri (1650-63 tarihleri arasında) Danimarkalılar ve Hollandalılar tarafından ele geçirildi. 1800'lü yılların başlarında İngilizler, Hollandalılar ve Danimarkalılar 40 civarındaki kaleyle sahil bölgelerini ellerinde tutmaya devam ediyorlardı. İngilizler İlk önce 1850'de Danimarka Altın Kıyısı'nı ve daha sonra 1872'de de Hollanda Altın Kıyısı'nı ele geçirerek 1902'de bölgeyi tamamen sömürgeleri haline getirdiler.


  Altın_Kıyısı


  Bugün Gana altın rezervleri bakımından Güney Afrika Cumhuriyeti'nden sonra Afrika Kıtası'nda ikinci sırada gelmekte ve altın madenlerinin işletilmesine günümüzde de devam edilmektedir.

  Published Date:

  August 04, 2020

  Updated Date:

  December 08, 2023