bylge-logo

  Bylge

  Altın Ayarı Nedir?

  Saf (Has) altın 24 ayardır. Altın saf haldeyken kullanılamayacak kadar yumuşaktır. Bu yüzden saf altının kullanılabilir hale getirilebilmesi için ilk önce bak

  Picture of the Pow

  Pow

  @pow


  Altın_Ayarı_Nedir?


  Altın saf haldeyken kullanılamayacak kadar yumuşaktır. Bu yüzden saf altının kullanılabilir hale getirilebilmesi için ilk önce bakır veya gümüşle, bazen her ikisiyle birlikte karıştırılarak alaşım haline getirilip sertleştirilmesi gerekir.


  Alaşımlardaki altın miktarı "ayar" cinsinden ölçülür. 1 Ayar, alaşımın toplam kütlesinin 24'te birine denk gelir. Bu durumda saf (som) altın 24 ayar olur. Külçe altın şeklindeki saf altın yine de % 100 saflıkta olmayıp 0.995 veya 0.9999 saflıkta olacak şekilde içerisinde bir miktar bakır veya gümüş metali de barındırır. 22 Ayarlık bir altın kütlesi alaşımında 22 birim altına karşılık 2 birim bakır veya gümüş bulunur. Örneğin çeyrek (1,75 gr), yarım (3,5 gr) ve tam altın (7 gr) ile cumhuriyet altını (7,20 gr) 22 ayar olup aralarındaki tek fark ağırlıklarıdır. 18 Ayarlık bir altın kütlesinin 18 / 24'ü ( % 75) saf altından oluşurken geri kalan kısmı ise bakır veya gümüştür. Piyasa da en çok rağbet gören ve satılan altın türleri 24, 22, 18 ve 14 ayar olanlardır. Örneğin diş kaplama da kullanılan altın kaplamalar genellikle 22 ayardır. Daha düşük ayarlı kaplamalar ise zamanla kararak matlaşırlar. Kullanılan altın ne kadar saf olursa kaplama o kadar geç ve az kararır.


  Saf altın sarı renkte olurken bakır içeren altın alaşımları daha koyu renkte, hemen hemen kırmızıya yakın iken gümüş içeren altın alaşımları ise daha açık sarı renkte olurlar.

  Published Date:

  November 26, 2020

  Updated Date:

  December 02, 2023