bylge-logo

  Bylge

  Allotrop Nedir ? (Allotrop Atom Nedir ?)

  Allotrop (Allotrop Ne Demek ?) Bir elementin atomlarının uzayda farklı şekillerde dizilmesiyle oluşan yapılara veya bir maddenin değişik kristal biçimlerine al

  Picture of the Pow

  Pow

  @pow

  Allotrop (Allotrop Ne Demek ?)


  Bir elementin atomlarının uzayda farklı şekillerde dizilmesiyle oluşan yapılara veya bir maddenin değişik kristal biçimlerine allotrop denir. Dilimize, "başka biçim de, başka şekil de" anlamına gelecek şekilde çevirebileceğimiz allotrop sözcüğü, Eski Yunanca'da "diğer, başka" anlamına gelen ἄλλος (allos) ile "biçim, şekil" anlamına gelen τρόπος (tropos) sözcüklerinden türetilmiştir.


  Allotrop_Nedir_?_(Allotrop_Atom_Nedir_?)


  Allotrop atomların fiziksel ve kimyasal özellikleri genellikle birbirlerinden farklıdır. Ancak kimyasal bir tepkimeye girdiklerinde, tepkime sonucu oluşan ürünler aynıdır. Örneğin, çok değerli ve özellikle pırlanta sektöründe yaygın olarak kullanılan bir taş olan elmas ile kurşun kalem ucu olarak da kullanılan grafit karbonun birer allotropudur. Elmas çok sert ve parlak bir taş iken, grafit ise tam aksine oldukça yumuşak, yağlı, çizdiği kağıtta iz bırakan ve siyah renkli bir taştır. Ancak elmas ve grafiti yaktığımızda her iki yanma tepkimesi sonucunda da oluşan ürün karbondioksit (CO2) gazıdır. Allotrop Atomlar yalnızca, Periyodik Cetveli oluşturan 13. ve 16. gruplar arasındaki belirli elementler tarafından meydana getirilir.


  C (Elmas) + O2 → CO2 (Tepkime Yavaş Bir Şekilde Gerçekleşir)


  C (Grafit) + O2 → CO2 (Tepkime Hızlı Bir Şekilde Gerçekleşir)


  Allotrop_Nedir_?_(Allotrop_Atom_Nedir_?)


  Allotrop Örnekleri


  Kalay (Sn), kükürt (S), karbon (C), fosfor (P), demir (Fe) ve oksijen (O), allotroplara sahip elementlerin en iyi bilinenleridir. En fazla allotropa sahip olduğu kabul edilen fosforun ise en az altı allotropunun olduğu sanılmaktadır.


  Allotrop_Nedir_?_(Allotrop_Atom_Nedir_?)


  Allotrop Atomların Özellikleri


  Published Date:

  March 07, 2021

  Updated Date:

  December 10, 2023