bylge-logo

  Bylge

  Çikolatanın Ortaya Çıkışı

  Çokolatl Aztek ve Mayalar tarafından sevilerek tüketilen bir içecekti. Çikolata, özellikle çocuklar tarafından çok sevilen ve tüketilen, besin değeri yüksek,

  Picture of the Pow

  Pow

  @pow


  Çikolatanın_Ortaya_Çıkışı


  Çikolata, özellikle çocuklar tarafından çok sevilen ve tüketilen, besin değeri yüksek, enerji veren ve vücudun gelişmesini sağlayan bir yiyecek türüdür.


  Yeni Dünya'nın keşfinden önce Avrupa'da hiç bilinmezdi. İspanyol kaşiflerden Kristof Kolomb ve Hernan Cortes, 16. yüzyıl başlarında Orta Amerika'ya yaptıkları gezilerden sonra ülkeleri İspanya'ya döndüklerinde Aztek ve Maya halkları tarafından kakao çekirdeklerinin toz haline getirilmesiyle elde edilen ve soğuk olarak tüketilen gizemli bir içeceği de beraberinde getirdiler.


  Çikolatanın_Ortaya_Çıkışı


  Aztekler bu içeceğe "ekşi, acı içki" gibi anlamlara gelen "çokolatl" diyorlardı. Aztekler çokolatlı soğuk olarak, içine biber ve başka baharatlar katarak içiyorlardı. İspanyollar biber yerine şeker koyarak içmeyi denediler. 1700'lü yıllarda ise İngilizler süt katarak tadını iyice geliştirdiler. 1875 yılında İsviçreli iş adamı Daniel Peter ve Henri Nestle süt ve şekeri çikolatayla karıştırarak bugünkü bildiğimiz sütlü çikolatayı yapmayı başaran ilk kişiler oldu.

  Published Date:

  August 10, 2020

  Updated Date:

  December 01, 2023