bylge-logo

  Bylge

  Spagetti Ve Köfte Tarihi

  Büyük çoğunluk, hayatları boyunca er ya da geç bir tabak spagetti ve köfteye katıldı ve birçoğu tekrar tekrar geri dönme dürtüsüne direnemiyor. Bu yatıştırıcı

  Picture of the OpalSpencer

  OpalSpencer

  @opalspencer

  Büyük çoğunluk, hayatları boyunca er ya da geç bir tabak spagetti ve köfteye katıldı ve birçoğu tekrar tekrar geri dönme dürtüsüne direnemiyor.


  Bu yatıştırıcı makarna tabağı özünde İtalyan görünebilir, ancak İtalya'da başlamadı. Nitekim bugün İtalya'da çok sayıda kafede spagetti ve köfte servis edilmiyor.


  Peki bu iyi bilinen akşam yemeği nereden geldi ve yaratılışıyla kim kredilendirilmeli? Spagetti ve köftelerin tarihi zemini hakkında daha fazla şey öğrenmeliyiz.


  Köftelerin Tarihçesi

  Bu makarna yemeğinin yıldızı narin ve lezzetli köftelerdir. Köfteler, İtalyan yemeklerinde olduğu gibi görülebilir, ancak elit değildir. Nitekim birçok ulus ve toplumun köfteyi kendi yorumlamaları vardır. Mesela İsveç'te köttbullar, Çin'de aslan başı, Yunanistan'da keftedes var.


  Spagetti_Ve_Köfte_Tarihi


  Birçok kaynak, birincil köftenin eski İran'da yapıldığını söylüyor, ancak bu gıda araştırmacıları tarafından şaka yapıyor. Her halükarda, kofta adı verilen bu köfteler, Persler komşu ülkelerle değiş tokuş yaparken ve ürün ve bilgi ticareti yaparken yeni tarifler aldı ve canlandırdı. Köfteler, muhtemelen yüzlerce yıl önce İtalya'ya doğru ilerlemeden önce Orta Doğu'nun her yerinde yerellerle tanışmıştı.

  Geleneksel İtalyan Köfteleri

  İtalya'da köfte en sık bağımsız bir yemektir. Polpettes olarak adlandırılan italyan köfteleri genellikle sossuz olarak servis edilir ve muhtemelen alışkın olduğunuz köftelerden çok daha mütevazıdır.


  Alışılmış İtalyan köfteleri genellikle eşdeğer miktarda et ve ıslatılmış ekmek ve yumurta ve sebzeler gibi farklı takviyeler içerir. Hangi etin erişilebilir olduğuna bağlı olarak hamburger, koyun, hindi veya hatta balıkla yapılabilirler. İtalya'nın bölgeleri yakındaki bağlantı elemanlarını kullanır ve polpetler bir bölgeden diğerine başlayarak son derece benzersiz görünebilir.


  Evdeki yeni köfte düzenlemelerini araştırmak için, Auguste Escoffier School of Culinary Arts Home Gourmet aracılığıyla, Amerika'nın Test Mutfağı ile birlikte, Dünya Çapında köfte veya İtalyan Usulü Hindi Köftelerinin nasıl hazırlanacağını bulmak için web tabanlı bir yemek pişirme dersi alabilirsiniz.


  Spagetti ve Köfteleri Amerika'ya taşımak

  İtalyan-Amerikan yemekleri, bugün bildiğimiz ve sevdiğimiz spagetti ve köfte düzenlemesinden sorumludur.


  İtalyan işçiler köfte fikrini yanlarında Amerika'ya taşıdılar, ancak bu tarifi finansal planlarını karşılayacak şekilde ayarladılar. Bu yemek büyük olasılıkla 1880 ve 1920 aralığında bir yerde Amerika'ya gelen İtalyanlar tarafından tasarlandı, pek çok İtalyan İtalya'yı fırsat ve toprak aramak için terk etti.


  Amerika'daki etin genellikle ekonomik olduğunu bulduktan sonra, ette zengin olmak istediler. Makul öğütülmüş hamburger kullanarak köfte yaptılar ve eve döndüklerinden daha büyük parça boyutlarının tadını çıkardılar.


  Bayramlarını daha da büyütmek için, konserve domateslerden yapılmış bir sosla bitmiş liberal bir makarna yardımı eklediler. Bu fikstürler, konserve domatesler ve kurutulmuş makarnalar, satın almak için mütevazı ve pişirmek için basitti. Spagetti ve köfte dediğimiz yemek, hayal gücü ve yaratıcılığın bir karışımı dünyasına getirildi!


  Bugün, Amerika'daki bireyler aslında spagettiyi seviyor. Uluslararası Makarna Örgütü'nün 2019'da makarna kalıpları üzerine yaptığı bir habere göre, normal Amerikalı sürekli olarak yaklaşık 20 kilo makarna yiyor ve spagetti gibi uzun erişteler tercih edilen makarna şekli. İstanbul en iyi restoranlar yummyadvisor'da bulabilirsiniz.


  Bu Klasik Yemeğin Çeşitleri

  Bununla birlikte, spagetti ve köfte basit bir yemektir, üzerinde çeşitli riffler tüm ABD'de bulunma eğilimindedir. Bu farklılıkların büyük bir kısmı İtalya'nın hangi bölgesinden yabancıların geldiğine bağlanabilir.


  İtalyan göçmenler Amerika'ya Abruzzi, Sicilya, Calabria ve çok sayıda farklı bölgeden geldiler ve bildikleri İtalyan tariflerini yanlarında taşıdılar. Örneğin, Abruzzese İtalyan Amerikalıları tarafından düzenlenen köfteler, bu sabitleme önemli bir Abruzzo pişirme parçası olduğu için koyun içerecektir. Sicilya'dan işçiler tarafından düzenlenen köfteler, ilçeye özgü çam fıstığı içerebilir.


  İtalya'da en çok spagetti ve köfteye benzeyen yemek, muhtemelen iki örnek biçimi Napoli ve Bologna'da başlayan hamburger güvecidir. Napoletano güveci ve Bolognese Güveci, on dördüncü ve on beşinci yüzyıl Rönesansından bu yana İtalya'da servis edilmektedir.


  Bu, kural olarak et, lezzet ve sebzeler, kırmızı şarap ve Parmigiano-Reggiano veya Pecorino Romano gibi olgunlaşmış İtalyan kaşarı içeren makarna üzerine servis edilen domates bazlı bir sosdur. Sos, etin rahatlamasına ve derin tatlar yaratmasına izin vermek için bir saatten sekiz saate kadar herhangi bir yerde pişirilir. Kullanılan et, tipik olarak hamburger veya dana eti ve domuz eti karışımı, öğütülebilir veya büyük parçalar halinde kesilebilir ve yok edilebilir. Çoğu zaman, bu yemek için pappardelle gibi spagettiden daha geniş uzun bir erişte toplanır.


  Çekişme ve Kültürel Önemi

  Spagetti ve köfte, iki rakibi ve hayranı olan bir yemektir. Bazı İtalyanlar spagetti ve köfteleri o kadar gülünç buluyorlar ki can sıkıcı, diğerleri ise İtalyan Amerikalılar gibi bunu yaşam tarzlarının önemli bir parçası olarak görüyorlar.


  Herhangi bir noktada İtalya'ya seyahat etmeniz durumunda, menüde gördüğünüz durumlar dışında spagetti ve köfte ayarlamamaya çalışın. Yine de, Amerika'daki bir İtalyan lokantasını ziyaret etmeniz durumunda, spagetti ve köfte istemek muhtemelen bir ev gücü elde edeceğiniz anlamına gelecektir!


  Published Date:

  July 12, 2022

  Updated Date:

  December 02, 2023