bylge-logo

  Bylge

  Pistantrofobi nedir? (Pistantrofobi ne demek)

  Pistantrofobi Nedir? İnsanların ilişkilerinde belki de en çok önem verdikleri konu güven meselesidir. Kişilerin birbirlerine olan ilk tanışmalarında ya da sonr

  Picture of the Sayın Seyirciler

  Sayın Seyirciler

  @oguzhantoke

  Pistantrofobi Nedir?


  İnsanların ilişkilerinde belki de en çok önem verdikleri konu güven meselesidir. Kişilerin birbirlerine olan ilk tanışmalarında ya da sonraki süreçlerde genelde güven duygusu ön plana çıkıyor.


  Pistantrofobi, kişinin geçmişte yaşanılan kötü tecrübelerden dolayı insanlara karşı güvenme hissini kaybetmesidir.

  Pistantrofobi_nedir?_(Pistantrofobi_ne_demek)  GÜVEN ZEDELENMESİ

  Pistantrofobi, güven korkusudur. Daha önce güven meselesinde yara alan bireyin, sonraki hayatında insanlara karşı güveni kırılır ve bir kimseye güvenmek istemez.


  Bir çeşit korku fobisi olarak adlandırılan Pistantrofobi, bir noktadan sonra psikolojik sorunlara yol açabiliyor.  Pistantrofobi_nedir?_(Pistantrofobi_ne_demek)  Pistantrofobi Nasıl Tedavi Edilir?

  Pistantrofobiye yakalanan kişilerin tedavisi ise kendilerinden başlar. Bunun için insani ilişkilerini yeniden gözden geçirmeli ve hayatına alacağı arkadaşları konusunda daha temkinli olmalıdır.  Pistantrofobi_nedir?_(Pistantrofobi_ne_demek)


  Yalnızlık Duygusu Tehlikesi

  Güveni zedelendiği için aynı darbenin başka insanlar tarafından da geleceği korkusuna kapılmamalı. Böyle devam ettiği takdirde yalnızlık duygusuyla baş başa kalınır.


  Makale ile uygun olduğu için bir kaç söz eklemek istiyorum.


  1-"Hiç kimseye güvenmiyorum." diye bir şey yoktur, "Zamanında ona güvendiğim için artık kimseye güvenmiyorum." diye bir şey vardır.

  -Aziz Nesin


  2- "Her zaman seni üzecek birileri olacaktır. Yapman gereken; insanlara güvenmeye devam etmek, kime iki defa güveneceğine daha fazla dikkat etmektir."

  -Gabriel García Márquez


  3-"En güvendiğiniz ve değer verdiğiniz insanın yaşattığı hayal kırıklığını affetseniz bile asla unutamazsınız. Sevdiklerimizin verdiği yaralar kalıcıdır."

  - Paulo Coelho


  4- "Hayatta hiçbir zaman bir başkasına tüm benliğinle güvenme! Çünkü hiç kimse sana tüm benliğiyle görünmez."

  - Pablo Neruda


  Published Date:

  January 04, 2021

  Updated Date:

  December 12, 2023