bylge-logo

  Bylge

  Korsanlar neden göz bandı takar

  Bir çoğumuz gözlerinde sorun olduğu için taktığını düşünsek te işin aslı öyle değilmiş Bilimsel açıklamasını yapalım şimdi; Aydınlık bir ortamdan karanlık b

  Picture of the Sayın Seyirciler

  Sayın Seyirciler

  @oguzhantoke

  Bir çoğumuz gözlerinde sorun olduğu için taktığını düşünsek te işin aslı öyle değilmiş

  Bilimsel açıklamasını yapalım şimdi;


  Korsanlar_neden_göz_bandı_takar  Aydınlık bir ortamdan karanlık bir ortama ani bir şekilde geçtiğiniz zaman gözünüzün karanlık ortama alışması için belli bir süre gerektiğini, gözün karanlık ortama hemen adapte olamadığını hepiniz tecrübe etmişsinizdir.


  işte korsan gemilerindeki kaptan korsanlar sürekli olarak güverte ile kamara arasında gidip geldikleri için, gözün karanlığa alışma süresini yok etmek amacıyla bu göz bandını kullanıyorlar. güverteden içeri geçtiklerinde göz bandını çıkarıp gün boyu göz bandının altında karanlıkta kalan gözü kullanıyorlar. bu şekilde göz bandı tarafındaki göz, zaten gün boyu karanlıkta kaldığı için karanlığa hazır bir şekilde bekliyor, karanlığa alışma süresi yaşamıyor ve hemen net görmeye başlıyor. Özellikle savaş gibi saniyelerin hayatınıza mal olabileceği kritik anlarda gözün karanlığa alışma süresini göz bandı sayesinde yok etmek çok büyük önem taşıyor.


  Published Date:

  December 03, 2020

  Updated Date:

  December 02, 2023