bylge-logo

  Bylge

  Geleceğin Popüler Meslekleri Nelerdir?

  Yeni teknolojilerin ve dijitalleşmenin hayatımızı dönüştürmesiyle oluşan beklentileri karşılayacak insan gücü arayışı bazı meslek gruplarına olan talebi artırma

  Picture of the Sayın Seyirciler

  Sayın Seyirciler

  @oguzhantoke

  Yeni teknolojilerin ve dijitalleşmenin hayatımızı dönüştürmesiyle oluşan beklentileri karşılayacak insan gücü arayışı bazı meslek gruplarına olan talebi artırmakla kalmıyor, gelecekte adlarını sıkça duyacağımız yeni meslekleri de beraberinde getiriyor.


  Sizler için gelecekte popüler olacak 10 mesleği listeledik.


  1-Dijital Terzi

  Müşteriler vücut ölçülerini belirleyecek bir teknoloji sayesinde, üzerine uyacak kıyafetleri satın alabilecek. Bu sayede insanlar istedikleri kıyafetin tam bedenini alabilecek ve böylece iade oranları da düşecek.


  Geleceğin_Popüler_Meslekleri_Nelerdir?


  2-Finans Danışmanı

  Kişilere ya da kurumlara, taşınır veya taşınmaz varlıklarını nasıl değerlendirecekleri konusunda tavsiyelerde bulunan ve bu konularda yardımcı olacak.


  Geleceğin_Popüler_Meslekleri_Nelerdir?


  3-Sanal Mağaza Rehberi

  Gelecekte alışveriş yalnızca internet üzerinden yapılacak ve bir müşteri örneğin dolap almak istediğinde, sadece çevrimiçi olması yetecek. Sanal Mağaza Rehberi, müşterinin aradığını bulabilmesi için kocaman depolarda ona yol gösterecek.


  Geleceğin_Popüler_Meslekleri_Nelerdir?


  4-Mobil Uygulama ve Oyun Geliştiricisi

  Bu meslek grubunda yer alanları artık hayatımızda daha sık görüyoruz. Mobil uygulama ya da oyun geliştirenler; alışverişten oyuna, güvenlikten bankacılık işlemlerine, sağlıktan müzik dinlemeye kadar birçok farklı alanda hizmet sağlarlar.


  Geleceğin_Popüler_Meslekleri_Nelerdir?


  5-Blockchain Geliştiricisi

  Son zamanlarda oldukça popüler olan dijital para birimi Bitcoin’i duymayan kalmadı. Blockchain, şifrelenmiş işlem takibi sağlayan dağıtık bir veri kayıt sistemidir. Biraz anlaşılması zor olsa da, uzmanlara göre nihayetinde internet kadar dünyayı değiştiren bir teknoloji olacağı söyleniyor. Bu nedenle gelecek senelerde blockchain uygulamalı hizmetleri ve ürünleri geliştiren profesyonellerin oldukça revaçta olması bekleniyor.


  Geleceğin_Popüler_Meslekleri_Nelerdir?


  6-Dijital Dedektif

  Siber suçların çokça işlendiği günümüzde sistemlerin güvenliğini sağlamak artık son derece önemli hale geldi. Gelecekte bir şirketin var olmaya devam edebilmesi için siber suçlara karşı daha da tedbirli olması gerekecek. Bu nedenle de dijital ortamda bilgi saklama, işleme ve güvenlik konuları hem şirketler hem de bireyler için daha da önem taşıyacak ve bu alanda uzmanlaşmış elemanlara da ihtiyaç oldukça artacak.


  Geleceğin_Popüler_Meslekleri_Nelerdir?


  7-Endüstriyel Tasarım Mühendisi

  Sanat ve mühendisliği birleştiren endüstriyel tasarımcılar; mücevherler, ev eşyaları, oyuncaklar, donanım gibi sayısız farklı alanda iş yapabiliyor. Bugün artan rekabet ve bilinçlenen tüketici gibi faktörlerle daha önemli hale gelen alan sayesinde firmalar, kullanıcıya daha çok hitap edebiliyor.


  Geleceğin_Popüler_Meslekleri_Nelerdir?


  8-Arttırılmış Sanal Gerçeklik Yapımcısı

  Shakespeare’in onlarca yıl önce yaptığı gibi macera yapımcıları da geleceğin eğlence anlayışını yaratacak. Bu sanatçılar, insanların artırılmış gerçeklikte yaşayacakları maceraları yazacak, dizayn edecek ve sanal hayata geçirecek.


  Geleceğin_Popüler_Meslekleri_Nelerdir?


  9-Yapay Zeka İş Geliştirme Uzmanı

  Cognizant firmasına göre yapay zekanın henüz yapamadığı ve öngörülebilir gelecekte de yapamayacağı bir şey var: Kendini satmak! Bu uzman, yapay zekayı pazarlamaktan sorumlu olacak.


  Geleceğin_Popüler_Meslekleri_Nelerdir?


  10-Spor Denetmeni

  Obezite dünyanın sorunlarından biriyken gelecekte işlerin daha iyiye gideceğini düşünmeyi gerektirecek bir durum söz konusu değil.Gelecekte müşterilerini spor takip cihazları ile her an kontrol eden ve onları sağlıklı olmaları konusunda motive eden denetmenler olacak.


  Geleceğin_Popüler_Meslekleri_Nelerdir?  Published Date:

  January 19, 2021

  Updated Date:

  December 02, 2023