bylge-logo

  Bylge

  Sibirya Kurdu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  Sibirya Kurdu, hem ülkemizde hem de dünyada en fazla sahiplenen ve yetiştirilen köpek ırkları arasında. Mavi veya farklı renkteki gözleri, uzun, kalın ve çeşit

  Picture of the natu

  natu

  @natu

  Sibirya Kurdu, hem ülkemizde hem de dünyada en fazla sahiplenen ve yetiştirilen köpek ırkları arasında.

  Mavi veya farklı renkteki gözleri, uzun, kalın ve çeşitli desenlerdeki göz alıcı kürküyle nerede görürsek hemen bizi cezbeden köpeklerin başında geliyor. Adının Sibirya Kurdu olmasının sebebi bu köpek ırkının ana vatanının Sibirya olmasından kaynaklanıyor.


  Bu köpeğe neden Kurt isminin verildiğini anlamak çok zor değil, eğer uzaktaysanız bu köpeği Kurt demeniz çok şaşırtıcı olmaz. Diğer bir adı Husky olan Sibirya Kurtları, bağımsız ve zeki köpekler olmasına rağmen ilk defa köpek yetiştirecek olanlar içinse zorlu bir köpektir. Eğer ilk defa bir köpek besleyecek veya yetiştireceksiniz kesinlikle Sibirya Kurdu ilk tercihiniz olmamalı. Sibirya Kurtlarına yeteri kadar dolaşma alanı verilmezse bu alanı kendisi oluşturmak için firar edebilir. Köpek cinsleri arasında en fazla kaçma girişiminde bulunan köpeklerin başında gelir. Aslında bu alan mevsuna ben sıklıkla her içeriğimde önemle altını çiziyorum, orta hacimdeki köpeklerde alanın yeterli olması çok ama çok önemli!!!.


  Sibirya_Kurdu_Hakkında_Bilmeniz_Gerekenler


  Bu tarihe kadar belkide film yapımcılarının, yazarların, ve sanatçıların eserlerinde en fazla üzerinde durduğu köpek cinsidir desem yalan söylemiş olmam. İlk olarak bir çalışma köpeği olarak kullanılan Sibirya Kurtları, özellikle Kuzey Amerika ve Kuzey Asya'da kızakları çekmek için kullanılmıştır. Makinelerin yetersiz olduğu dönemlerde sayısız canı kurtarmış ve insan oğluna ciddi hizmetlerde bulunmuştur. Bu köpek için yapılmış en güzel filmlerden biride Togo filmidir, izlemediyseniz, bakmanızı öneririm.


  Sibirya_Kurdu_Hakkında_Bilmeniz_Gerekenler


  Sibirya Kurtları, her ne kadar evcil köpek statüsünde olsa bile vahşi bir doğası vardır ve gururlu köpeklerdir. Özellikle, ilk bakışta bu köpeği görenler yukarıda da dediğim gibi göz alıcı güzelliğine ve sakin tavırlarına aşık oluyorlar ve hemen sahiplenme girişiminde bulunuyor. Sahiplenmeden önce mutlaka iyice düşünmenizi tavsiye ediyorum.


  Her orta boy köpek türleri gibi geniş bir alan ister bunun için en uygun yerler, bahçeli evler ve açık alanlardır. Bu şekilde kendisine ait bir alana sahip olur ve bu alanda rahat hareket ederek enerjisini atabileceği bir bölgeye kavuşmuş olurlar. İleride yetersiz alandan kaynaklanacak huzursuzluk ve saldırganlık gibi tavırların önüne geçilmiş olur.


  Sibirya Kurtlarının artan popülaritesi yüzünden özellikle ne olduğu belirsiz yerlerde üretilmeye başlandı. Bu yüzden bazı huskylerde istenmeye davranışlar gözleniyor. Sibirya Kurdu sahiplenmek için mutlaka arı bir ırktan geldiğine dikkat edilmeli. Farklı köpek cinsleriyle kırılmış yavrular farklı şekilde davranışlar geliştirebilirler veya burada anlatmış olduğumuz davranışların dışına çıkabilirler.


  Sibirya_Kurdu_Hakkında_Bilmeniz_Gerekenler


  Saf bir Sibirya Kurdu'nun çok güzel özellikleri sahiptir. En belirgin ve diğer köpek türlerinden ayrılan özellikleri ise bağımsızlığı ve zekasıdır. Her köpek gibi ilgi beklentisi vardır ancak her zaman sizi rahatsız edecek derecede bir davranış sergilemez. Genellikle, yumuşak huyludur ve agresif davranışlar nadir gösterir. Rahatlıkla farklı köpeklerle iletişim kurabilir, farklı köpekler türlerinin yer aldığı bir evde veya bahçede sorunsuz yetiştirilebilir.


  Sibirya Kurtları, bir koruma köpeği değil çalışma köpeği olduğunu söylemiştim. Yumuşak mizaçlı bu köpekler her ziyaretçiye karşı naziktir ve çocuklarla oyun oynamasını severler. Bu yumuşak tavırlarından dolayı her gelen büyük bir içtenlikle karşılarlar, eğer evinize hırsız girmişse huskyniz bu hırsıza ziynet eşyalarının nerede olduğunu seve seve gösterir. Kesinlikle, koruma köpeği olarak kullanılamaz!


  Zeki köpekleri olmasına rağmen bu zekasını sizin verdiğiniz komutları uygulamak için kullanmazlar ve sizin memnun etmek için deyim yerindeyse kıllarını kıpırdatmazlar. Bu yüzden eğitilmesi en zor köpek ırklarının başında gelir. Eğer ilk köpeğiniz olacaksa eğitimi daha kolay olan cinsleri tercih etmeniz sizin bu eğitimler sırasında saçınızı başınızı yolmanızı engelleyebilir. Her köpek gibi itaat eğitimine ihtiyaç duyan bu köpeklerin enteresan özelliklerinden biri ev ile dışarıda farklı davranmasıdır. Ev için verilen komutları daha rahat yerine getirirken, dışarıda kontrol edilmesi daha zordur.


  Sibirya_Kurdu_Hakkında_Bilmeniz_Gerekenler


  Yukarıda da değindiğim gibi tam bir prison break dizisi hayranı olan bu köpekler, ilk fırsat bulduklarında şuradan bir tünel açsam mı gibi düşüncelerle doludurlar. Eğer bahçede veya açık alanda besleyecekseniz lütfen sürekli olarak kontrol edeceğiniz bir yerde tutun mümkünse bahçenizin etrafına bir çit çekin. Çünkü, sibirya kurtları yaralanmalarının çoğu yuvalarından firar edenlerde gerçekleşiyor. Nasıl kaçıyor diyen arkadaşlar bu videoya bakabilirler.


  Her ne kadar eğitilmesi kolay olmayan bir köpek türü olsa da gerçekten çok güzel bir köpektir. Düzgün bir eğitim sonunda harika bir aile bireyi olur ve dostluğuna hayran kalırsınız.


  Sibirya Kurdu Özellikleri  Published Date:

  July 29, 2020

  Updated Date:

  December 12, 2023