bylge-logo

  Bylge

  Kıtalar Hakkında Bilmeniz Gereken 20 Gerçek Bilgi

  1. Asya en büyük kıtadır. En büyük yüz ölçümüne ve dünyanın en fazla nüfusuna sahip yeridir. Kıtanın en kalabalık şehirleri Yeni Delhi, Tokyo, Şangay ve Pekin ‘

  Picture of the natu

  natu

  @natu

  1. Asya en büyük kıtadır. En büyük yüz ölçümüne ve dünyanın en fazla nüfusuna sahip yeridir. Kıtanın en kalabalık şehirleri Yeni Delhi, Tokyo, Şangay ve Pekin ‘dir.


  2. Avustralya gezegenin en küçük kıtasıdır. Adını nadiren duyduğumuz Polinezya, Mikronezya ve Melanezya gibi ada ülkeleri burada bulunur.


  3. Afrika, sayısal olarak en çok ülkeyi içinde barındıran kıtadır. Afrika kıtasında 54 ülke vardır. Afrika kıtası diğer kıtalar arasında en eski kıta olma özelliğini taşır, bazı yerlerde “İnsanlığı Beşiği” olarak da bilinir.


  4. Kuzey Amerika, dünyanın en büyük adası olan Grönland’ın bulunduğu yerdir. Kuzey Amerika’da yaklaşık olarak 580 milyon insan yaşar.


  Kıtalar_Hakkında_Bilmeniz_Gereken_20_Gerçek_Bilgi


  5. Avrupa dünyanın en zengin bölgesidir. Batı Avrupa, doğusuna göre daha yüksek refah düzeyine sahiptir. Dünya’nın en küçük iki ülkesi olan Monaco ve Vatikan Avrupa kıtası sınırları içerisindedir.


  6. Asya, yaklaşık olarak 300 dil ile en fazla dilin konuşulduğu yerdir. Bu dillerin çoğu sadece sayılar çok fazla olmayan bir grup insan tarafından yaşatılmaya çalışılmaktadır.


  7. Güney Amerika, Andes dağları ile en uzun sıra dağlarına ve Angel Şelaleri ile en yüksek şelalelere ve Şili’deki Atacama çölü ile de en kurak yere sahiptir.


  8. Asya, petrolün en fazla çıkarıldığı bölgedir. Petrol sayesinde dünyanın en zengin ülkeleri arasında olan Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Katar bu coğrafi bölge içinde yer alır.


  Kıtalar_Hakkında_Bilmeniz_Gereken_20_Gerçek_Bilgi


  9. Antartika nüfus sayısına göre dünyanın en küçük kıtasıdır. Dünyadaki buzun %90’ı, tatlı su kaynaklarının ise %60 - 70 ‘i buradadır.


  10. Afrika’nın ortasında yer alan Etiyopya, Ekvator bölgesinde yer almasından dolayı dünyanın en sıcak yerlerinden biridir.


  11. Antarktika yüzey alanı 14,2 milyon kilometrekaredir. Kış aylarında ise çevresi boyunca oluşan büyük buzul kütleleri nedeniyle bu sayı ikiye katlanır.


  12. Avustralya teknik olarak aslında bir adadır. Diğer bir ismiyle “Ada Kıtası” olarak da bilinir.


  13. Avrupa çölü olmayan tek kıtadır.


  Kıtalar_Hakkında_Bilmeniz_Gereken_20_Gerçek_Bilgi


  14. Dünya’nın en büyük tatlı su gölü olan Superior Gölü Kuzey Amerika kıtasındadır.


  15. Kuzey Amerika, kişi başına düşen milli gelir bakımından en yüksek yeridir.


  16. Dünya’nın en yüksek yanardağlarının her ikisi de Güney Amerika’da bulunur. Mt.Chimborazo ve Mt.Patopaxi


  17. Her kıta a harfi ile başlar ve aynı harfle sona erer.


  Kıtalar_Hakkında_Bilmeniz_Gereken_20_Gerçek_Bilgi


  18. Asya: Hinduizm, İslam, Budizm ve Hristiyanlık gibi büyük dinlerin doğduğu yerdir.


  19. Dünya’nın en uzun nehri olan Nil Afrika kıtasındadır.


  20. Avustralya’nın üçte ikisi çöldür.


  Published Date:

  May 11, 2020

  Updated Date:

  December 04, 2023