bylge-logo

  Bylge

  Kıtalar - Dünya Kıtaları

  Kıta, dünya üzerinde yer alan çoğunlukla denizlerle çevrili olan ve üzerinde ülkelerin yer aldığı büyük toprak parçaları ve ana karalardır. Dünya, toplam da 7 k

  Picture of the natu

  natu

  @natu

  Kıta, dünya üzerinde yer alan çoğunlukla denizlerle çevrili olan ve üzerinde ülkelerin yer aldığı büyük toprak parçaları ve ana karalardır. Dünya, toplam da 7 kıtadan oluşur. Küçükten büyüğe doğru sıralaması: Asya, Afrika, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Antartika, Avrupa ve Avustralya şeklindedir.


  Kıtalar, gezegenin tüm kara yüzlerini ayırt etmek için kullanılır. Kıtaların ayırt edilebilmesi için bir kara sınırı ile birlikte belirlenmesi gerekir. Eğer, bir karanın sular altında kalan bir bölgesi var ise bu durumda bu alan ve toprak parçası kıta sınırlarının içine dahil edilmez. Sonuç itibariyle, kıtanın sınırları belirlenirken mutlaka alanın deniz seviyesinden yüksek olması gerekir.


  Kıtaların sahip olduğu kıyı çizgileri kıtaların gerçek sınırlarını göstermek için yeterli değildir. Kıtalar, kıta sahanlıklarını kapsayacak şekilde tanımlanır. Kıta sahanlığı, kıtadan dışarıya doğru uzanan alanlardır. Kıta sahanlığı hem okyanusun hem de karanın bir parçasıdır.


  Kıtalar_-_Dünya_Kıtaları


  Kıtalar, dünya yüzeyinin yaklaşık olarak 3’te 1’ni oluştururlar. Geri kalan alanları ise yani 3’te 2’si ise su ile kaplıdır ve dünya yüzeyine farklı şekilde dağılmıştır. Kıtaların sahip olduğu kara kütlelerinin yaklaşık olarak 3’de 2’si Kuzey Yarım Küre’de yer alırken, geri kalan kısmı Güney Yarım Küre’de yer alır.


  Kıtaların bugünkü hallerini alması milyonlarca yıl sürmüştür. Yüzeylerinin şekillenmesinde: dağ oluşumları, ayrışma, erozyon ve tortular önemlidir. Tektonik plakaların yavaş ve sürekli hareketi yüzey özelliklerin değişmesindeki diğer önemli faktörlerden biridir.


  Yedi kıtanın beşi birbirine kara ile bağlantılıdır. Sadece Avustralya ve Antartika kıtasının başka bir kıta ile bağlantısı yoktur. Her kıtanın iklimi, hava durumu ve doğal yaşamı arasında farklılar vardır.


  Kıtalar ve İsimleri

  Asya: Asya kıtasında 50 adet ülke vardır, nüfusun en kalabalık olduğu yerdir, Dünya nüfusunun yaklaşık olarak 60% ‘ burada yaşar. Aynı zamanda ülkemizin bulunduğu kıtadır.


  Afrika: 54 ülkeden oluşur. Afrika yeryüzü toplam alanının 25’ini işgal eder. Dünyanın en büyük çölü Sahra bu kıtada bulunur.


  Kuzey Amerika: 23 ülkeden oluşur, dünyanın en büyük ekonomisine sahip Amerika’nın bulunduğu kıtadır.


  Güney Amerika: 12 ülkeden oluşur. Güney Amerika dünyadaki toplam ormanın %30’unu oluşturan Amazon ormanlarına ev sahipliği yapar.


  Antartika: Tamamen buzla kaplı olan bu kıtada, bilimsel çalışmalar yapan bilim insanları ve araştırmacılar haricinde yerleşik yaşayan insan sayısı çok azdır.


  Avrupa: 51 ülkeden oluşur. Dünyanın en büyük ekonomik ve siyasi birliği olan Avrupa Birliği ile dünyanın en gelişmiş kıtasıdır.


  Avustralya: 14 ülkeden oluşur. Antartika’dan sonra en az kalabalalık olan kıta, toplam Dünya nüfusunun sadece %0.2 ‘sini oluşturur.  Published Date:

  May 10, 2020

  Updated Date:

  December 12, 2023