bylge-logo

  Bylge

  Hidrosfer(Su Küre) Nedir?

  Hidrosfer, gezegenimiz üzerinde bulunan toplam su miktarıdır. Ayrıca, gerek yüzey suları, okyanus ve denizler gerekse yer altı sularını inceleyen araştıran bi

  Picture of the natu

  natu

  @natu

  Hidrosfer, gezegenimiz üzerinde bulunan toplam su miktarıdır. Ayrıca, gerek yüzey suları, okyanus ve denizler gerekse yer altı sularını inceleyen araştıran bilim dalınan verilen addır. Yeryüzündeki bütün suların kaynağı atmosferdeki su buharıdır. Denizlerin oluşması, akarsuların oluşması ve kaynak sularının oluşmasını sağlayan faktör, havada asılı bulunan su buharıdır. Güneşten gelen enerji ile yeryüzündeki sular ısınıp buharlaşır. Atmosfer içinde yükselerek önce bulutları oluşturur. Daha sonra bulutun içerisindeki nem doyma noktasına ulaştığında ise yağışa dönerek tekrar yeryüzüne düşer. Bu işleme su döngüsü adı verilir ayrıca bu dünyamızdaki hidrosferin nasıl oluştuğunu açıklayan mekanizmadır.


  Hidrosfer(Su_Küre)_Nedir?


  Hidrosfer, gezegenin yüzeyinde, yer altında ve havada bulunan suları içerir. Bir gezegenin hidrosferi sıvı,buhar ve buz hallerinden biri veya birkaçı şeklinde olabilir.


  Dünyamızın hidrosferin bir kısmı sıvı halde bulunur; okyanuslar, göller, nehirler vb. hidrosferin yer yüzeyindeki sıvı kısımlarını oluştururken; yer altı suları, kuyular ve akifelerde yüzeyin altındaki hidrosferi oluşturan sıvı kaynaklardır.


  Dünya hidrosferinin buz kısmı ise buzullar ve buz dağları tarafından oluşturulur. Hidrosferin bu kısmına krayosfer ismi de verilir.


  Published Date:

  July 01, 2020

  Updated Date:

  December 12, 2023