bylge-logo

  Bylge

  Biyolojik Yasalar ve Örnekleri

  Biyoloji, en genel tanımıyla canlıları inceleyen bir yaşam bilimidir. Ancak çok güçlü bir mikroskopla görülebilen virüslerden, 100 metreyi aşan sekoya ağaçların

  Picture of the natu

  natu

  @natu

  Biyoloji, en genel tanımıyla canlıları inceleyen bir yaşam bilimidir. Ancak çok güçlü bir mikroskopla görülebilen virüslerden, 100 metreyi aşan sekoya ağaçlarına ve 200 ton ağırlığındaki mavi balinalara kadar bütün canlılar biyolojinin alınına girer. Üstelik biyoloji bu canlıların yalnız dış yapılarıyla değil, bütün işlevsel ve biyokimyasal özellikleriyle, beslenmeleri, üremeleri, davranış biçimleri ve yeryüzündeki dağılımlarıyla da ilgilenir.


  Biyolojik_Yasalar_ve_Örnekleri


  Biyolojik yasalar, canlı organizmaların yaşamlarını açıklamak için formüle edilmiş kanun, prensip ve kurallarının bütünün tamamını ifade eder. Biyolojik yasalar sayesinde bitki ve hayvan türlerinin dünyadaki yaşayışları ve coğrafi olarak dağılımları geniş çaplı olarak anlamlandırılmaya çalışır. Biyolojik yasalar, fizik yasaları ne gibi netleştirilmiş değildir. Fizikte ki ışık hızının tam olarak bilinmesi ve bunun bir yasaya bağlı olarak hareket etmesi tam olarak bilirken, biyoloji alanında böyle net tespitler yapılamaz. Bu yüzden biyolojik yasalar hala gelişme ve araştırma safhasındadır. Özellik, 20 yüzyılın başlarından beri araştırmacıların bu kuralları belirlemek için çalışmalar vardır. Bu zamana kadar tespit edilen biyolojik yasalar ve örneklerinin bazıları aşağıdaki gibidir;  Published Date:

  July 03, 2020

  Updated Date:

  December 10, 2023