bylge-logo

  Bylge

  Arjantin'in Milli Gururu: Arjantin Dogosu(Arjantin Köpeği)

  Dogo Argentino, bilinen ve kısa adıyla sadece Dogo, ilk defa arjantinde melezlenmiş, iri kas yapısı, atletik ve cesur olmasıyla ünlü bir köpek ırkıdır. Dogo, il

  Picture of the natu

  natu

  @natu

  Dogo Argentino, bilinen ve kısa adıyla sadece Dogo, ilk defa arjantinde melezlenmiş, iri kas yapısı, atletik ve cesur olmasıyla ünlü bir köpek ırkıdır. Dogo, ilk olarak melezlenme sürecinde Arjantin'in karlık dağlık bölgelerinde vahşi hayvanlara karşı bir koruma ve avlanma köpeği olarak üretilmeye başlandı.


  Dogo, eğer yavru olarak alınıp sosyal bir şekilde yetiştirilmeye başlanırsa hem insanlara hemde çevreye karşı, görüntüsünden bağımsız olarak uyumlu olan, çok sevecen bir hayvandır. Ancak bazı ülkelerde özellikle bu ırkın üretilmesi ve yetiştirilmesi yasaklanmıştır, eğer karşısına düşman olarak nitebileyeceği herhangi bir canlı çıkarsa saldırıları ne yazık ki ölümcül olmaktadır. Köpeklerin saldırganlığını ülkemizde daha çok meksika pitbulu üzerinden tartışsak bile, arı ırk olmayan ve yavru döneminde iyi eğitilmeyen bir dogo özellikle şehir içinde en az meksika pitbulu kadar büyük tehlike arz edebilir.


  Arjantin'in_Milli_Gururu:_Arjantin_Dogosu(Arjantin_Köpeği)


  Hakkında ve Tarihi

  Dogo, mastif tipi bir köpek türüdür genellikle dünyada Arjantin Mastifi olarakta bilinir, inanılmaz güçlü, görünüm olarak kaslı ve sadece beyaz kürke sahiptir. Bugün çoğu köpek ırkının nereden geldiğini ve hangi köpeklerin karşılaştığını bilmemezine rağmen, Dogo ‘nun tam olarak hangi köpeklerin karışımı olduğu ve nasıl bir ırk olduğu açıktır.


  Dogo, 1928 yılında ilk defa Arjantinli köpek üreticisi Antonio Nores Martinez tarafından melezlenmiş, Mastiff ve Bull ırklarından üretilmiş olan Cordoba Dövüş Köpek Irkının direkt olarak torunudur. Martinez özellikle Cordoba’nın her ne kadar cesur ve acı eşiği yüksek bir köpek olmasına rağmen özellikle grup çalışmasındaki köpeklere karşı müsamaha göstermemesi yani yanında bir köpek istememesi, hırçınlaştığı zaman sahibi dahil kimseyi tanıyamaması ve karlı bölgelerde domuzlar tarafından hemen fark edilmesinden dolayı yeni bir köpek ırkının üretimini yapmak istemiştir. Martinezin, istediği şey temelinde grup çalışmasına yatkın, eğitilebilen, kuvvetli, dağlık bölgelerde gizlenebilen, cesur, akıllı ve her yönden dönemindeki köpeklerden iyi bir ırkı üretmekti.


  Arjantin'in_Milli_Gururu:_Arjantin_Dogosu(Arjantin_Köpeği)


  Dogo ‘nun üretimi sırasında çok fazla köpek ırkını çaprazlayan Martinez, her çaprazlama sonucunda doğan köpekleri incelemiş, istemediği bir özellikler mevcut ise bu durumda bunları not ederek diğer çaprazlama ve melezleme sürecinde bunları dikkat ederek tekrar üretime devam etmiştir. Bugün Dogo olarak adlandırdığımız ırk, aslında sekiz köpek türünün en güzel özelliklerini içeren bir karışımıdır.. Dogo’nun üretilmesi sürecinde kullanılan köpekler ve dogo’nun bu köpeklerden almış özellikleri aşağıdaki gibidir;  20 yıllık çalışmanın sonucunda istediği özelliklere ait bir köpek ırkını oluşturduğunu düşünen Martinez, ilk olarak 1947 yılında Dogo’yu denemek için bir puma ve domuz ile dövüştürerek denemiş ve dogo bu savaş için doğru köpek olduğunu kanıtlamıştır. Bu tarihten sonra ünü giderek artmış, arjantin kırsalına daha sonrada komşu ülkelere yayılmıştır. Dogo, insanlar tarafından özellikle vahşi hayvan saldırılarında, çiftlikleri korumada ve yırtıcılara karşı bir savunma köpeği olarak yetiştirilmeye ve beslenmeye başlanmıştır. Dogo ‘nun ailesine ve sahibine karşı agresif olmayışı ve saldırgan özelliklerini baskılayabilmesi bu köpeğin bütün dünyada yaygın olarak beslenmesi ve üretilmesinin başlıca nedenidir.


  Görünümü

  Dogo, ilk bakışta korkutucu bir görünüm, inanılmaz kaslı bir yapı, güçlü, heybetli ve büyük bir kafaya sahiptir. Çene yapısı özellikle çok büyüktür, hemen hemen kafasıyla aynı boyutlardadır. Gözleri çok yorgun olmadığı dönemlerde her zaman meraklı ve alarm şeklindedir huzursuz olduğu zamanlarda ise tehditkardır. Göz çukurları, kafalarının arkasına doğru yerleşmiş ve genellikle küçük ve siyahtır. Kulakları genellikle sert bir görünüm kazanması için küçükken kesilir, eğer kesilmez ise kafasına doğru inen büyük ve yumuşak kulaklara sahiptir.


  Arjantin'in_Milli_Gururu:_Arjantin_Dogosu(Arjantin_Köpeği)


  Dişileri genellikle 60-65 cm iken, erkekleri nispeten daha uzun 65-70 cm aralığındadır. Dişilerin yetişkin ağırlıkları normal beslenirse 35-43 kg iken, erkeklerde bu ağırlık 45 kg hatta 50 kg kadar ulaşabilir. Derileri elastik, tüyleri kısa ve beyaz, renkleri ise sadece beyazdır, bu ırkın farklı türdeki rengi mevcut değildir.


  Karakter ve Mizaç

  Dogo, cesareti ve dayanıklılığa birçok ödülü almış çok yönlü bir çalışma köpeğidir. Özellikle, yukarıda da değindiğim gibi Dogo’nun üretimindeki temel amaç grup çalışmalarında diğer köpeklerle birlikte çalışabilme özelliğine sahip olmasıdır. Sahiplerine karşı aşırı sadık ve bağımlılardır ve ailesine karşı aşırı korumacıdırlar. Eğer gençken sosyalleştirilirseler, çocuklar ve diğer hayvanlarla uyumludurlar. Özellikle iriliklerinden ve sahiplenici mizaçlarından dolayı dünyada her zaman talep edilen bir köpek türüdür.


  Arjantin'in_Milli_Gururu:_Arjantin_Dogosu(Arjantin_Köpeği)


  Eğer Dogo yetiştirmek istiyorsanız, yavru döneminden sahiplenip ona göre düzenli bir eğitim vermeniz gerekir, düzenli eğitimlerinin sonucundan soğukkanlı ve dış etkileri rahatlıkla tolere edebilen bir köpeğe dönüşür. Eğitilmemiş ve sosyalleştirilememiş bir Dogo, makalenin başında da değindiğim gibi toplum, insan ve çevresindeki hayvanlar için müthiş tehlikelidir, özellikle saldırıları ne yazık ki ölümcül sonuçlar doğurur. Doğalarından gelen koruyucu ve bekçi özellikleri bu köpekleri özel kılsada, özellikle kendinden boyut olarak küçük köpeklerle birlikte beslenmesi ve yaşatılması çok uygun değildir.


  Eğitilebilirlik

  Eğer köpek beslemeye bu köpek ile başlayacaksanız, tavsiye edeceğim bir köpek türü değildir. Özellikle eğitimin başlarında dik başlık ve çok inatçı tavırlar sergiler. Bazı zamanlarda kafasına buyruk hareket etme ve söz dinlememe eğilimi yüksektir, acemi eğiticilerin elinde ileri dönemlerde ortaya çıkabilecek agresif davranışlar sergileyebilir. Güzel bir eğitim sonucunda söz dinleyen ve emirleri yerine getiren bir köpektir, ancak burada dikkat etmeniz gereken şey, Dogo’nun sahibine karşı değil kendisine karşı yetkili gördüğü kişinin istediklerini yerine getirmesidir. Eğer eğitim süresince yetkinin kimde olduğu gösterilmez ise ilerleyen dönemlerde istenmeyen sonuçlara katlanmak zorunda kalabilirsiniz. Dogo ‘nun eğitimi süresince, canlıyı incetecek kadar sert değil ancak kontrolün kimde olduğunu, sürekli ve sert şekilde eğer istenilen dışına çıkarsa göstermeniz gerekebilir.


  Arjantin'in_Milli_Gururu:_Arjantin_Dogosu(Arjantin_Köpeği)


  Egzersiz , Yaşam Alanı ve Tımar

  Orjinal olarak bu köpek, domuz ve vahşi hayvanlara karşı kazanan bir atlet olarak üretilmiştir. Bu yüzden dolayı egzersiz ihtiyaçları çok fazladır. Özellikle, günümüzde ben sıklıkla rast geliyorum, bu köpek apartmanlar içinden besleniyor, lütfen apartman dairesinde yaşıyorsanız bu köpeği sahiplenmeyin veya satın almayın. Dogo, gün içinden kendisini bu köpeğe adımış bir kişi tarafından sürekli olarak dolaştırılmalı ve geniş bir alan sunulmalıdır. Uzun yürüyüşlere ve tırmanışlara, uzun süre dayanıklılığı sayesinden istekli ve heveslidir. Eğer yeterli olarak egsersiz ihtiyaçları karşılanmaz ise bu durumda istenmeyen davranışlar göstermesi olasıdır. Bu davranışlara genellikle; Hiperaktivite, yıkıcılık hatta uzun süre hareketsiz kalırsa saldırgan tavırlardır. Tüm büyük köpek ırklarında olduğun gibi gençken yapılan aşırı egzersizler eklemlerine zarar verebilir.


  Dogo’nun çok kısa tüylerinden dolayı sürekli bir tımar ve fırçalama ihtiyacı duymaz. Ancak yavrundan yetişkinlik döneminde de ihmal edilmeyecek derecede tımar yapılması kürk yapısının korunması ve sağlığı açısından faydalı olur.


  Gereksiz Bilgiler

  Dogo, Bombón, el perro filmiylede sinemalarda kendisine yer bulmuştur.

  Dünyanın en ünlü Dogosu bugün itibariyle Instagramda 27 bin takipçisi olan evas_dogo_cooper ‘dır.


  Published Date:

  May 01, 2020

  Updated Date:

  December 02, 2023