bylge-logo

  Bylge

  Neuschwanstein Kalesi | Dünyanın En Güzel ve Görülmesi Gereken Mimarı Yapıları

  Neuschwanstein Kalesi, Almanya’nın Füssen şehrindeki Bavyera Alplerin en dik zirvelerinden birinin üstüne yapılmıştır. Bavyera Kralı II.Louis(Çılgın Kral Ludwig

  Picture of the Minyatür

  Minyatür

  @minyatur

  Neuschwanstein Kalesi, Almanya’nın Füssen şehrindeki Bavyera Alplerin en dik zirvelerinden birinin üstüne yapılmıştır. Bavyera Kralı II.Louis(Çılgın Kral Ludwig) emriyle yapımına 1868 yılında başlanmış ve asla tamamlanamamıştır.


  Neuschwanstein_Kalesi_|_Dünyanın_En_Güzel_ve_Görülmesi_Gereken_Mimarı_Yapıları


  II.Louis çocukluğunun çoğunu, efsane ve şiir sahneleriyle özenle dekore edilmiş neo-Gotik ortaçağ tasarımlarından ilham alan Hohenschwangen Kalesinde geçirdi. 1864 yılında tahta çıktıktan sonra, monarşinin gücünü ve ihtişamını göstermek için perileri kıskandıracak ve eski kaleyi gölgede bırakacak bir yapı inşa etmek istiyordu. II.Louis ‘in emriyle Neuschwanstein’e ilk kazma 1869 yılında atıldı. Louis projenin üç yıl içinde bitirilmesini bekliyordu, ama bu süre içinde sadece giriş holü yapılabildi. Açılış töreni ise 1880 yılında yapıldı, ancak o zaman bile kale hala yapım aşamasındaydı. Kalenin kaba inşaatı beklenenden uzun sürdü, tam olarak binanın bugünkü dış görünümünü alması 23 yıl aldı. 1886 yılında kaleye taşınmaya karar veren Çılgın Kral Ludwig, yerleşmesinden bir hafta sonra kalenin bir kısmını müze olarak halka açtı. Aynı yıl kendini boğarak öldürdüğü zamanlarda bu kaleye taşınalı sadece altı ay olmuş ve o zaman bile kalenin yapımı devam ediyordu. Kalenin tamamı ölümünden yaklaşık bir hafta sonra halka açıldı, Ludwig’in ölümüne kadar Yeni Hohenschwangen Kalesi olarak bilinen yapı daha sonra Türkçe “Yeni Kuğu Taşı” anlamına gelen Neuschwanstein ile değiştirildi.


  Neuschwanstein_Kalesi_|_Dünyanın_En_Güzel_ve_Görülmesi_Gereken_Mimarı_Yapıları


  Louis, kalenin dönemine göre en yeni teknolojik donanımları sahip olmasını istiyordu. Lüks yapılı duvarlar, kapalı bir bahçe, kuleler ve yapının altında bir sığınak olarak kullanabileceği bir mağara. Sonradan modellenen ortaçağ kalelerinin aksine Neuschwanstein Kalesinin mutfak, banyo ve tuvaletlerinde basınçlı hava ısıtma sistemi kullanılarak elde edilen sıcak su kullanılıyordu. Mutfak, yemek odasının üç kat aşağısında bulunduğu için asansörle zamanında hızlı ve sıcak servisleri yapılıyordu. Kış bahçesinin kapısında ise cam kullanılmıştı.Louis, ayrıca kalenin telefona da sahip olmasını istiyordu, bunun için kaleye telefon hatları bağlatmayı unutmadı ancak bu dönemde çok az telefon kullanan kişi vardı, bunun için bu teknolojiyi çok kullanma fırsatı bulamadı.


  Kalenin dış romantik tasarımını yanı sıra, içerisindeki iki katlı taht odası - Louis ‘in öldüğü sırada kalede taht bulunmuyordu- Bizans bazilikası örnek alınarak modellendi. Louis, kalede en büyük özenin taht odasına ayrılmasına istiyordu, kalenin en gözde noktası bu yerin Tanrı’nın lütfunu ve monarşinin heybetini sembolize etmeliydi. Bunun için taht salonu kiliseye benzer bir mimarı anlayışla, bizans usulü kubbeli bir tasarım, ayrıntılı zemin mozaiği ve bizans kiliseleri gibi ihtişamlı bir şekilde dizayn edildi. Salonun kubbesini, mavi tonozlu üzerine yerleştirilmiş beyaz yıldızlar süslerken, sütunları ise kırmızı porfir ile desteklendi. Diğer odalarda ise muhteşem tavan resimlerinin yanı sıra, Walter von der ve Hans Sachs’ın eserlerinin sergilendiği resimler yerleştirilirken odalardaki döşemeler için altın ve menekşe ipekleri kaplandı.


  Neuschwanstein_Kalesi_|_Dünyanın_En_Güzel_ve_Görülmesi_Gereken_Mimarı_Yapıları


  19.yüzyılda ateşli silahların savaşlarda kullanılmasıyla birlikte savunma hatları için kaleler artık kale maksadıyla kullanılmıyordu. Bu nedenle Neuschwanstein Kalesinin diğer bir adıda Paradoks kalesidir. Bu kale aynı zamanda bana göre tarihin en ironik yapılarından biridir, “Kutsal ve Ulaşılamayacak” şekilde yapılan bir yapı bugün dünyanın en fazla ziyaret edilen yerlerinin başında geliyor.


  Neuschwanstein, ortaçağ kalelerinin bir kopyası değildir, kendine has çizgileri, mimarisi ve teknolojisi ile döneminin ve günümüzün en etkileyici yapılarından biridir. Almanya’ya gidildiği zaman mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir şaheserdir. Bitirilmemiş olmasına rağmen her yıl yaklaşık 1,3 ziyaretçi alan Avrupa’nın en gözde turistik yerlerinden biridir. Aynı zamanda Disneyland’ın Uyuyan Güzel Kalesine ilham veren yapıdır.


  Neuschwanstein_Kalesi_|_Dünyanın_En_Güzel_ve_Görülmesi_Gereken_Mimarı_Yapıları  Neuschwanstein_Kalesi_|_Dünyanın_En_Güzel_ve_Görülmesi_Gereken_Mimarı_Yapıları


  Published Date:

  May 01, 2020

  Updated Date:

  December 11, 2023