bylge-logo

  Bylge

  Git, github nedir?

  Git nedir? Git bir Version Control System (Sürüm Kontrol Sistemi)'dir. Bunun anlamı, Git proje dosyalarınızı yönetmenize yardımcı olur. Projelerinizin yedekl

  Picture of the zamazingo

  zamazingo

  @mertnuriucar


  Git,_github_nedir?


  Git nedir?

  Git bir Version Control System (Sürüm Kontrol Sistemi)'dir. Bunun anlamı, Git proje dosyalarınızı yönetmenize yardımcı olur. Projelerinizin yedeklerini tutmanıza yardımcı olur. Git'in birçok alternatifleri mevcuttur. Bunlardan en yaygını ise GitHub'dur.


  Github nedir?

  GitHub Git teknojisini kullanan en ünlü geliştirici dosya paylaşım sosyal ağıdır. Belirli bir projeye katkı sağlamanın dışında GitHub kullanıcılarına kendileri gibi hemfikir insanlarla sosyalleşme olanağı sağlar.


  Repository (Depo) nedir?

  Repository veya repo, projelerinizin dosyalarının depolandığı bir dizindir. Bilgisayarınızda ki proje dosyalarını eşzamanlı olarak Respository (Depo) da saklayabilirsiniz. Bu deponuzu isterseniz herkese açık yapıp (public) başka insanların da kodunuzdan faydalanmasını sağlayabilirsiniz. İsterseniz sizde herkese açık olan kodlardan faydalanabilirsiniz.  Neden Github Kullanmalıyız?

  Github özellikle yazılım geliştiricileri için çok yararlıdır, çünkü bir proje üzerinde çalışırken önce temel bir sürümünü oluşturursunuz ve daha sonra yeni özellikler ekleyerek geliştirmeye çalışırsınız (veya sadece yeni özellikler deneyebilirsiniz). Bu yeni özellik deneme süreci inanılmaz derecede hataya açıktır ve önceki kodunuza geri dönmek isteyebilirsiniz.


  Github burada devreye girer, projenizdeki her dakika değişikliğini otomatik olarak izler ve dosyalarınızı kaç kez değiştirirseniz değiştirin önceki bir sürüme geri dönmemizi sağlar.


  Published Date:

  December 20, 2020

  Updated Date:

  December 02, 2023