bylge-logo

  Bylge

  Adobe Photoshop ile Adobe Illustrator arasındaki fark

  Photoshop ve illustrator tasarımcıların vazgeçilmezi konumundadır. Yerlerine kullanılabilecek bir çok program vardır ama tasarımcılar genellikle bu programlarla

  Picture of the zamazingo

  zamazingo

  @mertnuriucar

  Photoshop ve illustrator tasarımcıların vazgeçilmezi konumundadır. Yerlerine kullanılabilecek bir çok program vardır ama tasarımcılar genellikle bu programlarla tasarım yaşantılarına başlarlar. Çoğu üniversitenin grafiker bölümlerinde de bu programların eğitimi verilir. Keza ajanslarda bu programları kullanır. Ama bu tabelacıların Corel Draw kullandıkları gerçeğini değiştiremez. Genelde eskiden gelen bir alışkanlık olarak görüyorum Corel Draw kullanmalarını.


  Gelelim konumuza:

  Aslında hem photoshopta hem de illustratorda benzer tasarımlar yapılabilir. Birbiri arasındaki en büyük fark biri pixel olarak diğeri de vektörel olarak çalışmasıdır.

  Photoshop pixellerle çalışır, illustrator ise vectörel çalışır. Ne demek bu?

  Şöyle anlatayım: pixel ile çalışırsan görüntü kalitesi kötü görünebilir. Bir resmi büyüttüğümüzde bozulacağını görebiliriz veya bir yazı yazıp büyüttüğümüzde.

  Vektörel olarak çalıştığımızda da bir yazı yazdığımızda istediğiniz kadar büyütün, oynayın görüntü kalitesi bozulmaz.

  Bu nedenledir ki genelde logo, kartvizit, broşür, katalog çalışmaları genel adıyla baskı çalışmaları diyelim illustrator ile yapılır. Tabi ki de bu çalışmaları photoshop ile de yapabilirsiniz.

  Kaliteli resimler kullanırsanız eğer photoshop ile de bu çalışmalar yapılır baskıda hata vermez.

  Biz Adobe Indesign da yapıyoruz hocam derseniz de evet bir de o var. Indesign da da genellikle katalog, kitap sayfası çalışmaları yapılabilir. Indesign da vektörel olarak çalışır, illustratora göre çalışmalarını tek yerden yönetebilme imkanı sağlar yani şu demek olur ki, bir tablodaki verileri değiştirmek istediğinizde tek yerden değişim yaparsınız tüm tablolarda değişim gerçekleşir. Excel de de benzeri değişimler yapılabiliyor oradan hayal edebilirsiniz.

  Photoshop genelde fotoğraf düzenleme, afiş, sosyal medya çalışmalarında size çok fayda avantaj sağlar. Daha çok alternatifle daha hızlı çalışmalar yapabilirsiniz.

  Ben kendim genellikle photoshop kullanıyorum ve de hemen hemen tüm işlerimi orada hallediyorum. Ama bu demek olmuyor ki illustratorda da çalışmıyorum.

  Genellikle tasarımcılar kullandığı hemen hemen her gün ziyaret ettikleri web siteler vardır. Örneğin freepik gibi, orada arattığınızda karşınıza çıkan resimler, grafikler genellikle .ai yani illustrator formatında olur buda demek oluyor ki o dosyaları illustratorda açmanız gerekir. Tabi ki de .psd dosyaları da mevcut, .psd istiyorsanız arama kriterlerinizde belirtmek gerekir.
  Published Date:

  December 01, 2020

  Updated Date:

  December 02, 2023