bylge-logo

  Bylge

  Yazılım nedir?

  Yazılım nedir? Yazılım insanların günlük hayattaki işlerinin bilgisayar destekli sistemlerle kolaylaştırılmasıdır.Buna basit bir örnek vericek olursak;bund

  Picture of the inadınayazar

  inadınayazar

  @matul

  Yazılım nedir?

  Yazılım insanların günlük hayattaki işlerinin bilgisayar destekli sistemlerle kolaylaştırılmasıdır.Buna basit bir örnek vericek olursak;bundan yaklaşık 50 yıl önce hastaneye gittiğimizde hasta kayıt, hasta kabul, reçete vs işleri kağıtlara yazılıp çeşitli arşiv dosyalarında depolanıyor ve işlem görüyordu. Günümüzde ise hastaneye gittiğimiz de bu işlerin hemen hemen hepsi bilgisayarlardaki çeşitli yazılımlar sayesinde gerçekleşiyor. Ama her hastanede aynı yazılım olmak zorunda diğil ki bunu kendim gördüm. Bunun nedeni farklı yazılım geliştirme süreçleri ve farklı yazılım teknikleri ile oluşturulmuş yada farklı yazılımcılar tarafından ortaya konulmuş olmalarıdır. Bu bakımdan yazılımın aslında biz ne oluşturursak gündelik hayatı replike etmek adına geliştirilen sistemler olarak yorumluyorum.


  Yazılım_nedir?


  He bir de günlük hayatta yazılım ile programlamanın karıştırıldığını çokça gördüm. Bu yüzden yazılım ile programlanın farklarına değinmek isterim dilimin döndüğü kadar😊


  Yazılım ile programla arasındaki fark nedir?

  Şimdilik yazılımın aslında sürecin kendisi olduğunun ürünün kendisi olduğunu aklınızda tutun.yazımın sonlarına doğru programlama ya da değineceğim Baktığınızda siz bu yazıyı bir web arayüzünde okuyorsunuz bu bir yazılımdır olurda ilerde bir gün mobil uygulaması çıkarsa (hiç fena olmaz aslında)😊 ve telefonunuza indirirseniz bu indirdiğiniz aplikasyon da bir yazılımdır. Yazılımın kaltesi ise kullanığınız ürünün müşteriyi ne kadar tatmin ettiği ile alakalıdır.


  Yazılımın bir süreç olduğunu söylemiştim analizden başlar modelleme geliştirme test ve yayına kadar devam eder. Programlama ise yazılımın tekkink tarafıdır yani yazılımın arkasındaki kodlardır. Program dediğimiz zaman ortaya çıkmış üründen bahsederiz arkasında kodlar vardır ve o kodlar derlenir makine diline çevrilir ve biz kullanıcar için görsel haline getirilir. Örneğin bylge.com bir web programlama aktivitesi sonucunda ortaya çıkmıştır. Kullandığımız whaatsapp mobil programlamadır. Arduino ise IOT programlamadır diyebilliriz.
  Published Date:

  August 19, 2020

  Updated Date:

  December 12, 2023