bylge-logo

  Bylge

  YÜKSELEN YILDIZ ⭐JAVASCRİPT⭐

  Javascript son zamanlarda en popüler diller arasında yerini aldı hatta listenin en başında diyebiliriz.peki javascripti bu kadar popüler yapan neden nedir? Çoğu

  Picture of the inadınayazar

  inadınayazar

  @matul

  Javascript son zamanlarda en popüler diller arasında yerini aldı hatta listenin en başında diyebiliriz.peki javascripti bu kadar popüler yapan neden nedir? Çoğu web geliştirici için javascript halen sadece tarayıcıda yani client tarafında çalışan ve web içeriklerini hareketli hale getiren bir script dili olarak biliniyor. Javascripti bu yönüyle zaten hala kullanıyoruz.Bir slidera mı ihtiyacımız var ? veya bir butona tıkladığımızda bir pop-up kutusumu açılsın? yada tarayıcıda çalışan bir programa mı ihtiyacımız var? Bu durumda yıllardır kullandığımız yapı tabiki javascript .Javascripti asenkron veri iletiminde bile kullanıyoruz hatta jquerry aslında java script olduğunuda biliyoruz. Saydığım bu işlemleri java script ile zaten yıllardır yapıyoruz onu yani javascripti son zamanlarda popüler yapan ne? Neden modern javascript denmeye başlandı?

  YÜKSELEN_YILDIZ_⭐JAVASCRİPT⭐  Javascripte sadece tarayıcıda çalışan bir dil olarak baksakta javascript kuvvetli ve bir o kadarda eğlenceli bir dildir. Nedenlerine gelicek olursak bu nedenlerin en başında Nodejs yapısı geliyor.Nodejs en basit şekilde javascript kodlarını makine diline çeviren programdır hangi programlama dilini kullanırsak kullanalım,bilgisayar tarafından anlaşılması için kodların makine diline çevrilmesi yani derlenmesi gerekiyor çünkü bilgisayarın anladığı ve konuştuğu tek dil makine dilidir.Nodejs den önce yazdığımız javascript kodlarını tarayıcı içinde bulunduran javascript motoru ile anlaşılabilir hale getirebiliyorduk ancak Nodejs javascriptin sadece tarayıcının içerisinde çalışmasının önüne geçti.Nodejs google ın Chrome Javascript V8 Engine tarayıcı içerisinden çıkarıp bir paket halinde kullanıcılara sundu .Artık kullanıcılar Nodejs paketlerini bilgisayarlarını kurup javascript kodlarını çalıştırabiliyorlar bu aşamada tarayıcıya ihtiyaç duymuyoruz. Javascirptin kullanım alanı tarayacı dışında da mümkün hale geldi ve artık javascripti bir server tabanlı dil gibi kullanabiliyoruz.Örneğin aspnet php yada java gibi .


  Bildiğimiz kodlama yapısı arıtk bize yeni bir web programlama dili sundu.Peki javascripti son zamanlarda bu kadar popüler yapan neden sadece bu mu? Hayır npm yani node packet manager ile bir çok hazır javascript kütüphanesini projemize saniyeler içerisinde dahil edebiliyoruz Üstelik npmi kullanmak için Nodejs projesi geliştirmek zorunda diğiliz.Her türlü projelerimize javascript ve css kütüphanelerini kolaylıkla indirebiliyoruz. Bir diğer neden ve bence en önemlisi Angular ve Reactin javasicript dilini kullanarak geliştirilmesi diyebilirirz.Angular ve React için kısaca bahsetmek gerekirse Angular ve React kütüphanesi ile mobil uygulama gibi çalışan web siteleri geliştirebiliyoruz. Hatta yazdığımız uygulamaları native uygulamalara yani Android ve İOS uygulamalara dönüştürebiliyoruz,bu belkide javascripti javascript yapan en önemli özelliktir.yani android uygulaması geliştirmek için java,İOS uygulaması geliştirmek için swift bilmemize gerek yok.


  Published Date:

  September 16, 2020

  Updated Date:

  December 02, 2023