bylge-logo

  Bylge

  SQL Sorgularının İşlenme Sırası

  SQL Sorgularının İşlenme Sırası Her sorgu bir veritabanından verileri çekmek ile başlar ve ardından verileri filtreleme işlemi ile devam eder. Hangi sonuçların

  Picture of the inadınayazar

  inadınayazar

  @matul

  SQL Sorgularının İşlenme Sırası


  Her sorgu bir veritabanından verileri çekmek ile başlar ve ardından verileri filtreleme işlemi ile devam eder. Hangi sonuçların nerede erişilebilir olduğunu bilmemiz için sorgunun işlenme sırasını anlamak önemlidir.  SQL_Sorgularının_İşlenme_Sırası  Sorguların İşlenme Sırası  1. FROM ve JOIN


  FROM ve JOIN , sorgulanan verilerin toplam kümesini belirlemek için ilk olarak yürütülür. FROM ve JOIN içeren sorgularda tüm tabloların bir arada tutulduğu geçici bir tablo oluşur.


  2. WHERE  FROM veya (varsa)JOIN ile üzerinde çalışılacak veri kümesine sahip olduğumuzda, ilk olarak WHERE koşulu tek tek satırlara uygulanır ve şartları karşılamayan satırlar atılır.


  3. GROUP BY


  WHERE şartı uygulandıktan sonra kalan satırlar, GROUP BY yan tümcesinde belirtilen sütundaki ortak değerlere göre gruplandırılır. Gruplamanın sonucunda , yalnızca o sütunda benzersiz değerler olduğu kadar satır olacaktır.


  4. HAVING


  Sorguda bir GROUP BY deyimi var ise HAVING deyimindeki şartlar gruplanmış satırlara uygulanır, şartları karşılamayan gruplanmış satırlar atılır. WHERE deyimi gruplanmış olan veriler üzerinde işlem yapmaz sorgunuz hata verecektir.


  5. SELECT


  Sorgunun SELECT kısmındaki ifadeler en son hesaplanır.  6. DISTINCT


  Kalan satırlardan tekrar eden veriler silinecektir.


  7. ORDER BY


  ORDER BY deyimi tarafından bir sıra belirtilirse, satırlar belirtilen verilere göre artan veya azalan sırada sıralanır.


  Published Date:

  April 29, 2021

  Updated Date:

  December 02, 2023