bylge-logo

  Bylge

  LINQ Mimarisi (Linq Serisi 1.2)

  LINQ MİMARİSİ Linq sorgularını IEnumerable<T> ve IQueryable<T> interfacelerini implemente eden sınıflar için kullanabiliriz. System.Linq isim uzayı; Linq s

  Picture of the inadınayazar

  inadınayazar

  @matul

  LINQ MİMARİSİ


  Linq sorgularını IEnumerable ve IQueryable interfacelerini implemente eden sınıflar için kullanabiliriz.

  System.Linq isim uzayı; Linq sorguları için gereken sınıfları ve interfaceleri içerir. Aşağıdaki görselden bu sınıfları ve interfaceleri inceleyebilirsiniz.


  LINQ_Mimarisi_(Linq_Serisi_1.2)

  Linq sorguları IEnumerable ve IQueryable interfacelerini implemente eden sınıflar için extension method olarak hazırlanmıştır. Enumerable ve Queryable statik sınıfları Liq için hazırlanan extension metodları barındırır. Bu sınıflara yakından bakalım.  Enumerable Sınıfı


  Enumerable sınıfı ,IEnumerable interface ini implemente eden sınıflar için extension metodları barındırır. Örneğin List,Queue,Stack... Aşağıdaki şekil Enumerable sınıfı içerisindeki extension metodları gösteriyor.  LINQ_Mimarisi_(Linq_Serisi_1.2)


  Queryable Sınıfı


  Queryable sınıfı, IQueryable interfacini implemente eden sınıflar için extension metodları içerir. IQueryable interface'i, veri türünün bilindiği belirli bir veri kaynağına karşı sorgulama yetenekleri sağlamak için kullanılır. Örneğin, Entity Framework.

  Aşağıdaki şekil Queryable sınıfı içerisindeki extension metodları gösteriyor.  LINQ_Mimarisi_(Linq_Serisi_1.2)  Published Date:

  April 14, 2021

  Updated Date:

  December 02, 2023