bylge-logo

  Bylge

  ELON MUSK GİBİ CV HAZIRLAMAK

  ELON MUSK GİBİ CV HAZIRLAMAK İşe alım uzmanlarının bir CV yi gözden geçirme süresi 6 saniyeymiş uzmanlar bu sürede cv nin geri kalan bölümünü okumaya gerek var

  Picture of the inadınayazar

  inadınayazar

  @matul

  ELON MUSK GİBİ CV HAZIRLAMAK

  İşe alım uzmanlarının bir CV yi gözden geçirme süresi 6 saniyeymiş uzmanlar bu sürede cv nin geri kalan bölümünü okumaya gerek varmı yok mu buna karar veriyorlar eğer ilgilerini çekerse 1 2 dakika daha ayırıp detayları inceliyorlarmış. E madem öyle biz de elon musk gibi bir cv hazırlarız ozaman.😊


  ELON_MUSK_GİBİ_CV_HAZIRLAMAK


  İlGİ ÇEKİCİ BİR CV NASIL HAZIRLANIR?

  1. Adım: Yazacağımız dile karar vermek.

  Türkiyede yaşıyoruz türkçe olucak diye düşünmeyin bile tabiki ingilizce olucak nedeni çok basit çünkü ülkemizdeki hemen hemen tüm işverenler alacakları kişilerde muhakkak ingilizce bilgisi istiyor bunu kanıtlamanın kolay yolu ise CV nin ingilizce ile yazılmış olması bu sayede mülakatçının aklındaki soru işaretini gidermiş oluruz.

  2.Adım:CV formatımızı seçmek.

  Şu bir gerçek ülkemizdeki CV lerin çoğu klasik formatta hazırlanıyor. İnfografik CV leri ise oldukça az kullanıyoruz. Peki infografik CV nedir? İnfografik CV görsel öğeler ve renkli grafikler den oluşan standart bilgiyi göz alıcı ve fark yaratıcak şekilde sunan bir formattır. Bu fortmatı powerpointte kolayca hazırlayabilirsiniz.

  3. Adım: CV nin ana başlıklarını belirlemek.

  Eğitim bilgileri

  • Deneyimler

  • Dil bilgisi

  • Yetenekler

  • Sertifikalar ve ödüller

  • İlgi alanları

  • İletişim bilgileri

  4. Adım: başlıkları uygun bir şekilde sıralamak.

  Peki bu başlıkları hangi sıra ile yazacağız eğer iş deneyimimiz azsa ve öğrenciysek tahmin edersiniz ki eğitim bilgilerini en üste yazmak doğru bir tercih olucaktır. Deneyimler ise sonra gelmeli fakat başvuracığınız pozisyon ile deneyimleriniz örtüşüyorsa deneyimlerimizi üst sıraya yazmak daha doğruolucaktır. Sonrasında sırasıyla dil bilgisi, yetenekler , sertifikalari ve ilgi alanları gelmeli.

  ELON_MUSK_GİBİ_CV_HAZIRLAMAK


  5.Adım : başlıkların içeriğini oluşturmak.

  Fotoğraf için stüdyoda çekilmiş profosyonel bir fotoğraf koyulmalı.

  Eğitim bilgileri bölümününe ne zaman hangi okul ve bölümden mezun olduğunuz yazılmalı. Burda dikkat edilmesi gereken ; en son mezun olduğunuz okul en başa gelicek şekilde . Eğer ortalamanız yüksek ise parantez içinde belirtilebilir. Kötü ise hiç böyle bi işe kalkışmayın.

  Deneyim kısmı asıl önemli olan nokta çünkü biz mülakatçıya bakın ben bu pozisyona başvuruyorum çünkü zamanında bunları bunları yaptım diyoruz gibi bir şey. Püf nokta ise başvurduğunuz pozisyonda sizden istenilen şeyleri buraya yazmanız lazım. Yapmadığınız şeyleri yazın demiyorum ama geçmişte, bu pozisyonda sizden istenilen şeyle benzer işler yaptıysanız deneyimler kısmına başvurduğunuz iş için sizden istenilenin aynısını yazabilirsiniz buda sizi oldukça güçlü bir aday yapar.

  Yetenekler kısmında , başvurduğunuz pozisyonda sizden bilmeniz istenen şeyleri buraya yetenek olarak eklemek yine sizi güçlü aday yapıcaktır Sertifikalar , iletişim bilgileri ve ilgi alanlarınızı zaten kendinize göre doldurmanız lazım . ilgi alanlarınızada gerçekten ilginiz olan şeyleri yazmanız da fayda var.

  Published Date:

  August 23, 2020

  Updated Date:

  December 05, 2023