bylge-logo

  Bylge

  Hackerlar karanlık web'de VPN ve kredi kartı bilgilerini nasıl pazarlıyor ?

  kaynak: Black Chan Wiki Link (tor) http://b5tpuewzvwblnfltfro7ympyrghyg4kwvhjnzz4nkalyumyc7uuenzyd.onion İstatistiklere göre VPN kimlik bilgileri, pazarlanan e

  Picture of the luckylucks

  luckylucks

  @luckylucks
  kaynak: Black Chan Wiki
  Link (tor) http://b5tpuewzvwblnfltfro7ympyrghyg4kwvhjnzz4nkalyumyc7uuenzyd.onion

  İstatistiklere göre VPN kimlik bilgileri, pazarlanan en pahalı çalıntı veri türü,..


  VPN kimlik bilgileri, siber güvenlik analistlerine göre pazarlanan en pahalı çalıntı veri türüydü. İnternetin gölgeli köşelerinde, çalıntı kredi kartı bilgilerini, VPN erişim şifrelerini ve diğer özel bilgileri 8 $ gibi düşük bir fiyata satın alabilirsiniz. Siber güvenlik firması Trustwave'in bilgisayar korsanlığı ve araştırma birimi olan SpiderLabs'taki araştırmacılar, bilgisayar korsanlarının karanlık web'de çalınan verileri talep ettiği fiyatların kapsamlı bir analizini yaptıktan sonra bunu iddia ediyorlar.


  Bu hafta Trustwave, bir blog yazısında, ekibin finansal ve kimlik belgelerinin bir veritabanının yanı sıra yasadışı olarak çevrimiçi olarak satılan şirketlere VPN erişimi keşfettiğini açıkladı. Verileri saldırıya uğrayanlar bu eylemden etkileniyor. FBI İnternet Suçları Raporu'na göre, belgelenmiş kredi kartı hırsızlığı vakaları, ABD'deki mağdurlara 2021 yılında yaklaşık 173 milyon dolarlık zarara mal oldu.


  Hackerlar Neden Satıyorlar?

  Çevrimiçi suçlular, verileri kendileri kullanabilecekleri halde neden bu paha biçilmez kayıtları satıyor? SpiderLabs ekibi'nin açıklamasına göre;


  "Çevrimiçi suçlular, elde ettikleri verileri yada varlıkları kullanmak için gereken zamandan ve aynı doğrultuda sürecek zahmetten kaçınmak için kredi kartı ve ehliyet bilgilerini toptan satmayı tercih ediyor."


  Genel olarak, çevrimiçi suçluların faaliyetleri çeşitli iş sektörlerine ayrılmıştır;

  bazıları verilere saldırıyor ve satıyor, bazıları ise kullanıcı bilgilerini alıyor ve para kazanmak için kullanıyor. Çevrimiçi suçlular,v elde ettiği bilgileri kullanamazsa, anında satarlar.  SpiderLabs'ın karanlık web'de satıldığını keşfettiği en pahalı veri türü VPN giriş kimlik bilgileriydi. "Bir hacker'ın bir sisteme girdikten sonra neler yapabileceği göz önüne alındığında, bu mantıklı. Erişim sağlandıktan sonra, finansal dolandırıcılık, iş casusluğu, IP hırsızlığı, kötü amaçlı yazılım yüklemek ve fidye yazılımı yüklemek dahil olmak üzere her şey mümkündür. SpiderLabs'ın Arama ekibi bir keresinde anonim bir iş ağına erişmek için 5.000 dolar talep eden bir reklamla karşılaştı. Bir diğeri, tahmini 7 milyar dolarlık satışı olan Koreli bir işletmeden VPN kimlik bilgileri karşılığında 2.500 dolar talep etti.  SpiderLabs, bu erişim derecesinin bile "bir şirketin iyi bir siber güvenlik savunmasına sahip olması durumunda felaket zararına yol açmak için yeterli olmayabileceğini" belirtti. "Oldukça kısıtlayıcı olan, ağ segmentasyonu kullanan ve anormallikleri kontrol eden ortamlarda, bu tür erişimi kötü niyetli nedenlerle kullanma potansiyeli sınırlı olacaktır."

  Published Date:

  March 13, 2023

  Updated Date:

  December 11, 2023