bylge-logo

  Bylge

  Ölü Fotoğraflar(Post-Mortem Fotoğrafçılık)

  Victoria dönemi İngiltere'si tarihte kimi zaman ölüm ve hastalık dönemi olarak da adlandırılır. Difteri, tifüs ve kolera gibi salgınlar bu dönemlerde bütün ülke

  Picture of the JSent

  JSent

  @jsent

  Victoria dönemi İngiltere'si tarihte kimi zaman ölüm ve hastalık dönemi olarak da adlandırılır. Difteri, tifüs ve kolera gibi salgınlar bu dönemlerde bütün ülkeye yayılmış, kitleler halinde ölümler olmuştu.


  Ölü_Fotoğraflar(Post-Mortem_Fotoğrafçılık)


  Bu yıllar aynı zamanda fotoğrafçılığın halk arasında yaygınlaştığı devirdi. 1850 yıllarında popülaritesi giderek artan fotoğrafçılık sektörü, halkı cezbediyor, insanlar hayatlarında bir kezde olsa kendilerinin yahut yakınlarının gerçek bir fotoğrafının bulunmasını istiyordu. Dagereotipi adı verilen son derece ayrıntılı bir resim olan ilk fotoğraflama tekniğinde fotoğraf çekmek çok maliyetliydi. Bu teknikle yapılan bir fotoğraf yağlı boya tablosunda portrelerinden daha pahalıya mal oluyordu. Bu sebeple kişiler bu fotoğrafları sadece özel günlerde yaptırabiliyordu.


  Ölü_Fotoğraflar(Post-Mortem_Fotoğrafçılık)


  Victoria devrinde bu özel gün şüphesiz insanların ölüm günüydü. Halk arasında yakınları öldükten sonra fotoğraf çekmek yaygınlaşmıştı. İnsanlar sevdiklerini son kez bildikleri halleriyle görmek için öldükten sonra fotoğraflıyorlardı. Bu kültür 19.yüzyılın başlarından sonra fotoğrafçılığın maliyetlerini azalması ve çocuk ölümlerinin azalması ile son buldu.


  Ölü_Fotoğraflar(Post-Mortem_Fotoğrafçılık)  Ölü_Fotoğraflar(Post-Mortem_Fotoğrafçılık)


  Published Date:

  August 04, 2020

  Updated Date:

  December 02, 2023