bylge-logo

  Bylge

  İNKILAP TARİHİ 3. ÜNİTE DOĞU CEPHESİ

  3. ÜNİTE YA İSTİKLAL YA ÖLÜM (DOĞU CEPHESİ) Doğu Cephesi'nin açılma sebebi Taşnak ve Hınçak cemiyetlerinin (ERMENİLERİN) Doğu Anadolu Bölgesi'nde bir


  İNKILAP_TARİHİ_3._ÜNİTE__DOĞU_CEPHESİ  3. ÜNİTE YA İSTİKLAL YA ÖLÜM (DOĞU CEPHESİ)  Doğu Cephesi'nin açılma sebebi Taşnak ve Hınçak cemiyetlerinin (ERMENİLERİN) Doğu Anadolu Bölgesi'nde bir devlet kurmak istemesiydi. Kafkas cephesinde Ruslarla anlaşarak Türkleri katleden Ermeniler 1915'in yılında Suriye'ye Tehcir Kanunu ile göç ettirildi. Mondros Ateşkes Antlaşması’nın 24. Maddesi uyarınca Doğu Anadolu'da Ermeni devletinin kurulması için hazır yapılmaktaydı. Doğu Cephesi'nde Kurtuluş Savaşı'nda Kars ve çevresini işgal eden Ermeniler ile savaşılmıştır. Doğu cephesi düzenli bir orduyla Savaş yapılan bir cephedir. Ancak bu düzenli ordu 1.Dünya Savaşı’ndan kalan düzenli ordu birlikleridir. Kazım Karabekir komutasındaki 15. Kolordu Doğu Cephesi'nde mücadele etmiştir Mücadele'nin sonucunda Ermeniler yenilgiye uğratılarak Gümrü Antlaşması imzalanmıştır.

  Antlaşmaya göre Batum, Sarıkamış, Kars, Ağrı, Erzurum, Artvin, Oltu ve çevresi TBMM Hükümeti bırakılırken savaş esnasında Kâzım Karabekir kuvvetlerinin eline geçen Gümrü kenti ise Ermenistan'a bırakıldı. Ayrıca, Mondros sonrasında Ermenistan'a bırakılan Tuzluca (Kulp) kazası da TBMM Hükümeti kontrolüne kaldı.

  Gümrü Antlaşması'na göre:


  Published Date:

  February 23, 2021

  Updated Date:

  December 06, 2023