bylge-logo

  Bylge

  Lol ne demek? Lol nedir?

  LoL, ingilize yüksek sesle gülmek anlamına gelen "laught out loud" kelimesinden türetilmiş akronim kelimedir. Elektronik veya yazılı iletişim araçlarında sıklık

  Picture of the gamer-us

  gamer-us

  @gamer-us

  LoL, ingilize yüksek sesle gülmek anlamına gelen "laught out loud" kelimesinden türetilmiş akronim kelimedir. Elektronik veya yazılı iletişim araçlarında sıklıkla ünlem yada fiil olarak kullanılır. Lol, elektronik iletişimde en yaygın olarak kullanılan kelimelerin arasında desem yalan söylemiş olmam. Özellikle, bizim gibi oyun severler arasında bazı durumlar için Lol'u kullanmak vazgeçilmezdir.


  Lol, yukarıda ifade ettiğim gibi yüksek sesli gülmek anlamına gelse de tam olarak ifade etmiş olduğu anlamıyla kullanılmaz. Çok komik olan veya sesiniz başkasına duyuracak komik durumlar için değil genellikle gülümsetecek veya hafifçe eğlendiren olaylarda kullanılması daha doğrudur. Günümüzde, Lol'un bu ilk kullanımının yerine "hahaha", "hehe" yada "maukiaemuikay" gibi rastgele klavye tuşlarına basarak oluşturulan kelimelerin kullanılması daha uygundur.


  Lol_ne_demek?_Lol_nedir?


  İngilizcede, bu akronim ilk olarak gerçek anlamıyla sizi aşırı derecede güldüren durumlar için kullanılmaya başlanmıştır. Yıllarla içinde gülme şiddetini niteleyen anlamını kaybetmiş sadece gülünç ve aşırı komik olmayan durumlarda daha çok kullanılır hale gelmiştir . Eğer bu kelimeyi bugünlerde elektronik iletişimde yazan birisine rastlarsanız, bunu kullanan kişi yüksek ihtimalle hafif tondaki eğlenceli bir durumu tasvir etmek için kullanmıştır. Elektronik iletişimin yanı sıra bu kelime sözlü iletişimde kullanılabilir.


  Lol'un Tarihçesi

  Lol'un tam olarak ne zaman ortaya çıktığı ve kim tarafından ilk defa kullanıldığı net değildir. Yaygın olarak ilk kullanımları 1980 yılları ile ortaya çıkmaya başlamış, 1993 yılından sonra da elektronik iletişimde yerleşik hale gelmiştir. Yukarıda da ifade ettiğim gibi bu kelime ilk olarak aşırı derecede eğlenceli durumları için kullanılmaya başlandı ancak yıllar içinde etkisini kaybederek sizi gülümsemenizi sağlayacak olaylar için daha yaygın olmaya başladı.


  Lol'u Nasıl Kullanırım?

  Lol'un fiil olarak kullanımını ben Türkçe'de rastlamadım her ne kadar ana dili olan insanlar bunu fiil olarak kullansa da Türkler bu kelimeyi fiil olarak kullanmayı tercih etmezler. Ancak, İngilizce yazışmalarınızda fiil olarak aşağıda gibi kullanabiliriz.


  I lol everytime.

  I lol'ed so hard watching Yılmaz Erdoğan show.


  İngilizce diyaloglarınızda kullanımı bu şekilde olabilir, ancak biz daha çok bu kelimeyi aşağıda ki gibi ünlem şeklinde kullanmayı tercih ediyoruz.


  Lol!

  O nereden çıktı. Lol!


  Lol, argo olduğu için tam olarak nasıl yazılması gerektiği konusu belirsizdir. İletişimlerinizde aşağıda kullanım şekillerinden birini tercih edebilirsiniz.  LOL Kısaltmasının İngilizcede Diğer Anlamları

  Lol, yazışmalarda yoğunlukla yukarıdaki anlamıyla kullanılsa da, çoğu zaman aşağıdaki anlamlarıyla da kullanılır.  Published Date:

  August 04, 2020

  Updated Date:

  December 02, 2023