bylge-logo

  Bylge

  Lübnan'da Neler Oluyor

  AFF Lübnan bundan önce gündemimize, iç savaşlarla ve kozmopolit yapısıyla gelmiştir. Bu sıralar ise, hem ekonomisiyle hem de Başken Beyrut'ta 17 Ekim ta

  Picture of the flexbox

  flexbox

  @flexbox


  Lübnan'da_Neler_Oluyor


  Lübnan bundan önce gündemimize, iç savaşlarla ve kozmopolit yapısıyla gelmiştir. Bu sıralar ise, hem ekonomisiyle hem de Başken Beyrut'ta 17 Ekim tarihiyle başlayan gösterilerle gündemimiz meşgul etmekte. Gösterilen başlamasına, Lübnan hükümetinin Whatsapp görüşmelerine 2020 tarihi itibariyle vergi getirmek istemesi neden oldu. Hükümetin bu kararı, ekonomik olarak zaten darboğazda olan halkın sabrını taşırmışa benziyor. Protestolarda çoğu gösterici, Lübnan hükümetinin bu gidişata bir dur demezse ülkenin ekonomik olarak iflas etmesinden korkuyor ve ayrıca hükümet değişikliğinin gerekliliğinden bahsediyor. Gösterilere katılım, Reuters haber ajansına göre 1 milyon 200 bini bulmuş durumda.


  Lübnan'da_Neler_Oluyor


  Ekonomik olarak zor günler yaşayan ülke, bu süreçten daha fazla yara alacağa benziyor. İşsizlik oranı ortalama yaş grubunda 35% dayanmış durumda. Ayrıca ülkenin borcu yaklaşık 86 milyar dolar, bu rakam Lübnan GSYH ‘nın 150% ‘sine tekabül ediyor. Lübnan hızlı adımlarla IMF kapısını çalmaya doğru gidiyor.


  Published Date:

  May 01, 2020

  Updated Date:

  December 02, 2023