bylge-logo

  Bylge

  Yüzüklerin Efendisi Serisi Hakkında Bilmeniz Gereken Detaylar

  Yüzüklerin efendisi tartışmasız fantezi filmleri kategorisinde bu zamana kadar yapılmış en güzel film olma özelliğini koruyor. İlk çıktığı zamanları hatırlıyoru

  Picture of the filmkolik

  filmkolik

  @filmkolik

  Yüzüklerin efendisi tartışmasız fantezi filmleri kategorisinde bu zamana kadar yapılmış en güzel film olma özelliğini koruyor. İlk çıktığı zamanları hatırlıyorum da insanlar üzerinde özellikle de genç kuşak üzerinde müthiş ve biraz da garip bir etki yapmıştı. Okula ben Legolasım deyip ok ile gelenler, dedesinin asasını kapıp ağzında ihlas suresiyle Gandalf olmaya çalışanlar ve daha neler neler...


  Yüzüklerin Efendisi üçlemesi gerçekten bizi bizlikten çıkaran filmlerden biriydi. Bu film dünyada muazzam etkisinin yanı sıra aynı zamanda Hollywood film endüstrisi içinde bir devrim niteliği taşır. Bugün hem kendime bir güzellik yapıp bu eşsiz filmi biraz daha tanımak ve size film içinden, dışından, senaryo değişikliklerinde ve oyunculardan biraz bilgi vermek istedim. Bu aralar nedense çok film eleştiresim yok, bu tür eski filmlerle ilgili bilgiler nedense beni daha çok mutlu ediyor. Ya da artık ne olduğu belirsiz filmleri deneyimlemekten yoruldum herhalde 🙂


  1. Senaryo Yüzlerce Kez Değiştirildi

  Yüzüklerin Efendisi Serisi ilk başta iki film serisi olacak şekilde çekilmesine karar verilmiş. İlerleyen dönemlerde film bütçesinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle yapımcılar filmin yönetmeni Peter Jackson'a filmi sadece bir filme sığdırması için baskı yapmışlar. Bütün hikayeyi tek filme sığdırmaya çalışan Jackson özellikle Frodo'nun sahnelerini kesmek zorunda kalmış. İlk filmin hikayesini flashback ile yedirmeye çalışan Jackson, bunu yapabilmek için senaryoyu yüzlerce kez değiştirmek zorunda kalmış. En sonunda filmin tekrar seri halinde çekilmesine karar verildikten sonra yaptığı bu değişiklikleri geri alarak neredeyse tekrar bir senaryo daha çıkartmış.


  Yüzüklerin_Efendisi_Serisi_Hakkında_Bilmeniz_Gereken_Detaylar


  2. Sean Connery Senaryoyu ve Rolü Anlamıyor

  Sean Connery, senaryoyu okuduğu zaman Gandalf rölunü anlamamış. Kendisi çok sonraları verdiği bir röportajda "Rolü hiç bir zaman anlamadım. Kitabı okudum. Senaryoyu okudum. Filmi gördüm ve hala anlamadım. Anlamadığı bir şeyi yapabilirim ancak bu süreye bağlı, 18 ay sürecek bir film üzerinde anlamadan çalışmak hoşuma gitmedi." demiş. Jackson, Sean Connery rolü reddedikten sonra yerine Ian McKellen ile anlaşma yapmış. Eğer Sean Connery, bu rolü kabul etmiş olsaydı küçük bir ücret artı film gelirinin %15'ni alacaktı. Film ne kadar gelir elde etti derseniz, yaklaşık 3 Milyar dolar, kendisine büyük geçmiş olsun dileklerimizi iletelim. 😉


  Yüzüklerin_Efendisi_Serisi_Hakkında_Bilmeniz_Gereken_Detaylar


  3. Aragorn Rolü için Oyuncu Arayışları

  Aragorn rolü için ilk olarak Nicolas Cage 'e giden ekip, Cage'in rol için çok hevesli olmasına rağmen ailevi nedenlerden dolayı reddetmek zorunda kalınca mecburen İrlandalı aktör Stuart Townsend ile anlaşmak zorunda kalmış. Jackson, Townsend'u iki ay kadar kampa almış ve bu süre içinde hayli tempolu bir şekilde çalıştırmış. Tam film başlayacakken rol için daha yaşlı bir aktöre ihtiyaç olduğunu düşünen Jackson, Townsend'i işten çıkarmış ve yerine Viggo Mortensen ile anlaşmış. Vigo Mortensen'in bu rol için seçilmesinin ana nedeni ise kendisinin tam bir Yüzüklerin Efendisi Kitap serisi hayranı olmasıymış.


  Yüzüklerin_Efendisi_Serisi_Hakkında_Bilmeniz_Gereken_Detaylar


  4. Russel Crowe Aragorn'u Oynayabilirdi

  Mortensen'in rolü geri çevirebileceğinden endişe eden Jackson, rol teklifini aynı anda Russell Crowe'da götürmüş. Crowe, senaryodan çok etkilenmiş ve rol almak istemiş ancak aynı anda Gladiator filminde oynamak zorunda olan Crowe nazikçe teklifi geri çevirmiş. Russell, daha sonra menajeri ile bu filmdeki rolü kendisine sunan Jackson'a gururunu okşandığını söyleyerek gönlünü almayı da unutmamış.


  Yüzüklerin_Efendisi_Serisi_Hakkında_Bilmeniz_Gereken_Detaylar


  5. Viggo Mortensen Hem Ayak Parmaklarını Hem de Dişini Kırıyor

  Film yapım aşamasında yüzlerce kez irili ufaklı kazalar yaşanmış. Mortensen iki kule filminde ölü Ork'ları gördükten sonra tekmelerken iki ayak parmağını kırmış. İki kırık parmakla filmi çekimlerinde rol almaya devam eden Mortensen, savaş sahnelerinden birinde de ön dişlerinden birini kırmış, zaman daraldığı için filme ara veremeyen Jackson, Mortensen 'in dişini süper yapıştırıcıyla yapıştırıp çekimlere devam etmiş.


  Yüzüklerin_Efendisi_Serisi_Hakkında_Bilmeniz_Gereken_Detaylar


  6. Jake Gyllenhaal Frodo Rolü için Seçmelere Katılmış

  Jake Gylllenhaal Frodo rolü için elemeler katılmış ancak en önemli şeyi unutmuş. Rolü oynamak için İngiliz aksanı gerekirken Gyllenhaal her şeyi Amerikan aksanıyla yapmış. Jake, kendi hayat hikayesini anlatırken bu olayı hayatı boyunca yapmış olduğu en kötü oyunculuk deneyimi olarak tanımlıyor.


  Yüzüklerin_Efendisi_Serisi_Hakkında_Bilmeniz_Gereken_Detaylar


  7. Sean Bean Bir Dağa Kostümüyle Tırmanmış

  Yüzükler Efendisi Yüzük Kardeşliğinin bazı sahneleri dağlarda çekilirken bütün ekip helikopterle sahnelerini çekildiği yerlere doğru taşınmış. Ancak, Sean Bean helikoptere binmekten korktuğu için dağın tepesine Boromir kostümüyle iki saat süren bir tırmanış ile varabilmiş. Sahnelerin çekilmesi için Sean Bean uzun süren yolculuğu beklenmiş.


  Yüzüklerin_Efendisi_Serisi_Hakkında_Bilmeniz_Gereken_Detaylar


  8. Aksiyon Sahnesi Sular Altında Kalıyor

  Orjinal olarak Yüzük Kardeşliği filminin sonuna doğru bir sahnede kahramanlar Ork'lar tarafından Anduin Nehri üzerinde pusuya düşürülüyor. Jackson bu sahneyle ilgili olarak bir söyleşide şöyle bir açıklama yapıyor: "Her şeyi planlamıştık, bu sahnede pusuya düşen Legolas ve diğer kahramanların botları tepe taklak oluyor ve hemen nehrin kenarındaki Elfler yardıma gelerek Ork'lara ateş açmaya başlıyordu. Sahnenin bütün her şeyin hazırlamıştık ve çekmeye hazırlanıyorduk. Ne yazık ki biz güzel planlarımız yaparken Doğa Ananın kendi planları vardı. Yeni Zellanda'da yoğun yağış bütün sahneyi yerle bir etti ve her şeyi tekrar inşa etmek zorunda kaldık.


  Yüzüklerin_Efendisi_Serisi_Hakkında_Bilmeniz_Gereken_Detaylar


  9. Sakallı Kadınlar Filmde Kullanılıyor

  İki Kule ve Kralın Dönüşü sahnelerinde Rohan Binicileri için aslında erkek aktörler değil sahte sakallar takılmış kadınlar kullanılmış. Jackson, bu sahneyi çekebilmek için gerçekten kabiliyetli biniciler ve ne yaptığının farkında olan kişiler ile çalışmamız gerekiyordu, bu yüzden Yeni Zellanda'da çok iyi kadın binicileri vardı, bunları kesinlikle kullanmam gerekiyordu, kullanmamak aptallık olurdu." diyerek neden kadınları kullandığına açıklama getirmiş. Bu sahneler, İki Kule'nin genişletişmiş versiyonunda yer alıyor.


  Yüzüklerin_Efendisi_Serisi_Hakkında_Bilmeniz_Gereken_Detaylar


  10. Frodo Son Sahnede Gollum'u Öldürüyor

  Frodo ile Gollum 'un Kralın Dönüşü filminin son sahnesindeki karşılaşmasında, Frodo Gollum'u dağın kenarındaki bir pervazdan aşağı iterek öldürüyor. Jackson bu konuda şöyle bir açıklama yapıyor: "Aslında bu direkt olarak bir cinayet. Bu sahneyi biz böyle çekmek istedik ancak bu Tolkien'in istediği bir şey değildi. Oluşturmuş olduğu karakterlerini böyle görmek hoşuna gitmezdi. Bir yıl sonra, bu sahneyi tekrar gözden geçirdik ve yenisiyle değiştirdik.


  Yüzüklerin_Efendisi_Serisi_Hakkında_Bilmeniz_Gereken_Detaylar  Published Date:

  June 22, 2020

  Updated Date:

  December 09, 2023