bylge-logo

  Bylge

  Vahşetin Çağrısı(The Call of the Wild) Filminin İncelemesi ve Konusu

  Doğa veya hayvanın başrollerde olduğu filmleri çok seviyorum. Sizinde benim gibi köpeklere ve kedilere özel bir ilginiz var ise Togo ile birlikte izleyebileceği

  Picture of the filmkolik

  filmkolik

  @filmkolik

  Doğa veya hayvanın başrollerde olduğu filmleri çok seviyorum. Sizinde benim gibi köpeklere ve kedilere özel bir ilginiz var ise Togo ile birlikte izleyebileceğiniz güzel bir film. Tabi çok büyük beklentiye girmeden izlemekte fayda var. Ben bu tarz filmlerde çok büyük şeyler beklemiyorum, çünkü insan-doğa ve insan-hayvan odaklı filmlerde iki canlı arasındaki iletişimi sahneye yansıtmak gerçekten çok zor bir iş… Mükemmel bir aktör, yönetmen, yapımcı ve büyük paralar bu filmlerde her zaman başarı anlamına gelmiyor. Çünkü, seyircinin bu filmlerdeki temel beklentisi, ki bunlarada bende dahilim, hayattan almış oldukları tadı, dokuyu ve hisleri ekrandan alabilmek. Bu işide başarmak her zaman mümkün olmuyor, böyle bir yapım NBC ‘den gelse bile yine de tatmin olmayız sanırım...


  Vahşetin_Çağrısı(The_Call_of_the_Wild)_Filminin_İncelemesi_ve_Konusu


  Bu filmin, Togo’dan farklı olarak daha yoğun efekt ve 3D kullanımına bağımlı olacağını biliyordum. Film izlediğim zaman küçük bir şok geçirdim, yönetmen koltuğunda her ne kadar animasyon filmleriyle tanıdığımız Chris Sanders(How to Train Your Dragon animasyonun da yönetmeni kendisi) olsa bile gerçekten bu kadar animasyona yakın bir yapım beklemiyordum. Kişisel olarak çok büyük hayal kırıklığı hissetmesemde bence filmin dokusunu bazı sahnelerde bozmuş. Böyle bir yapım bilerek Sanders tarafından yapılmış gibi duruyor. Bu filmden benim anladığımı şu; Sanders, gerçek ile animasyon arasındaki farkı tamamen ortadan kaldırmak istiyor. Buna ek olarak hayvanlara, insan duyguları ve ifadeleri yükleyerek sinemada yeni bir şeyler yapmaya çalıştığı da açık. Bence cesur bir davranış, her ne kadar mükemmel olmuş diyemesemde, yeni bir şeyler denemeye çalışması benim hoşuma gitti.


  Filmin senaryosu, 19.yüzyıl Amerikan gazeteci ve roman yazarı Jack London ‘ın The call of the Wild kitabından uyarlanmış. Filmi izleyenler, kitap ile filmin benzerlik göstermediğini söylediler, şahsen ben kitabı okumadım, sanırsam bu konuda kitaba daha uygun bir eser bekliyorlardı. Ancak, kitaptan çevrilen hangi filmler başarılı yakalayabiliyor ki, burada senaryosu kitaplardan alınmış ve başarılı olmuş filmleri saymaya çalışsak bir elin parmaklarını geçmez. Görünen o ki, insanların kitaptan almış oldukları ruhu bulamamışlar. 130 milyon dolarlık bir filmin bu kadar eleştirilmesinin ardındaki temel sebeplerden biri olarak ben bunu görüyorum. Bu yüzden kitap okumuş, bir de filmini izleyeyim diye gelen arkadaşlar kendi yorumumu katamayacağım ama büyük ihtimalle kitapta bulmuş oldukları karakterleri, anlatımı, gelişimi ve zevki bulamayacakları gibi duruyor. Eğer kitabını okuyup filmi izlediyseniz lütfen yorumlarda bu konu hakkında görüşlerinizi belirtin, hem makalenin zenginleşmesine yardımcı olursunuz ve hem de beni çok mutlu edersiniz.


  Vahşetin_Çağrısı(The_Call_of_the_Wild)_Filminin_İncelemesi_ve_Konusu


  Vahşetin Çağrısının en güzel yanı ailenizle gönül rahatlığıyla izleyebileceğiniz ve ufaklıkları çok eğlendirecek bir film olması. Eğer, ilk-ortaokul çağında çocuğunuz, kardeşiniz veya yeğeniniz var ise ufaklıklarla birlikte şiddetle izlemenizi tavsiye ediyorum. Kendiniz,bu filmde aradığınızı bulamayabilirsiniz ama onları ziyadesiyle mutlu edecektir. Artık çocuklar ve orta yaş için bu kadar yüksek bütçeli ve bu kadar emek verilen yapımlar bulmak zor.


  Adam Sandler’i uzun zamandır eleştiriyoruz, eleştirilerimizin temel dayanak noktasında yapmış olduğu kötü film tercihleri yer alıyordu. Bazı filmlerin kendisine olan aktörlüğüne oturmadığını veya örtüşmediğini düşündüğümüz yapımlarda yer aldı, bu yüzden dolayı aktörlüğünden değil daha çok tercihlerin yanlışlığından bahsettik. Ama son filmi İşlenmemiş Elmaslar ile biraz façayı düzeltti. Bu film bağlamında Harrison Ford’a da aynı eleştiriyi yapıyorum, Allah uzun ömür versin ama Harrison Ford’un artık oynayabileceği film sayısı sınırlı bence enerjisini ve odağını son zamanlarında Star Wars veya Vahşetin Çağrısı gibi filmlere harcaması yerine daha risksiz diyebileceğimiz yapımlarda kullanırsa bizim için daha keyifli olur. Kendisinin Adam Sandler gibi çok film çekme ve nasıl olsa bu filmlerin birinde istediğim rolü bulabilirim gibi bir şansıda yok, bu yüzden bundan sonra bence daha dikkatli olması gerekir. Bu filmde kötü bir performans sergilememiş, hatta güzel diyebilirim. Ama geçen bir Harrison Ford filmi izledim de demem kimseye.


  Vahşetin_Çağrısı(The_Call_of_the_Wild)_Filminin_İncelemesi_ve_Konusu


  Film, doğayla iç içe olması ve baş kahraman Buck ‘un gelişimi açısından olumluydu. Buck, kitapta nasıldı bilmiyorum ama filmde karakterinin işleniş ve geliştirilmesi bakımından güzeldi. Özellikle, sınır tanımayan mücadelesi, azmi ve en önemlisi insanlarla olan iletişimini bir saniye olsun kaybetmemesi benim çok hoşuma gitti. Filmi izlerken lan şöyle bir köpek olsa, dünyayı fethederim dedim. Buck’la birlikte bütün Alaskayı geziyor olmakta ayrı bir keyifti, --- spoiler--- filmin son çeyreğinin geçtiği yer olan altın dolu ırmak ve çevresini içeren sahneler gerçekten çok güzel yakalanmış ---spoiler--- Film içinde karakterler arasında çok fazla iğreti olduğum biri yoktu ancak nedense Hal ‘ı biraz gereksiz buldum diyebilirim bence rolü biraz daha azaltılabilirdi düşünüyorum. Benden bu kadar... Son bir cümle eklemem gerekirse , bence güzel bir film, fırsatınız varsa izleyin derim.


  Konusu

  Filmin baş kahramanı, St. Bernard ve Scotch Collie kırması olan Buck, evcil bir köpektir. Ayrıca, ev hayatının monotonluğundan sıkılan ve yeni bir şeyler denemek için her zaman fırsat kollayan bir yaramazdır. Ancak hem sahibi hemde çevresi tarafından bu hareketleri aşırılık olarak görüldüğünden dolayı istediğini alamayan bir derbederdir… 1890 Altın Hücum yıllarında köpeklere olan büyük talepten dolayı evinden kaçırılarak Alaska köpek tüccarlarına satılır. Doğumundan beri ev yaşamına alışmış ve doğanın çetin şartlarını hiç tecrübe etmemiş Buck için zorlu bir mücadele başlar. Buck’un güçlü yapısı, azmi ve liderlik özellikleri doğadan gelen “Vahşetin Çağrısı” ‘na kulak vererek mutlu bir yaşamın kapısını aralamasına yardım eder.


  İyi Seyirler


  Published Date:

  May 01, 2020

  Updated Date:

  December 06, 2023