bylge-logo

  Bylge

  The Platform Sonu Ne Anlatıyor, The Platform Sonunu Anlamadım Diyenlere

  Yazıya başlamadan önce The Platform hakkında yazmış olduğum geniş çaplı inceleme yazısına buradan ulaşabilirsiniz. Hemen ilk yazımın reklamını yaptıktan sonra

  Picture of the filmkolik

  filmkolik

  @filmkolik

  Yazıya başlamadan önce The Platform hakkında yazmış olduğum geniş çaplı inceleme yazısına buradan ulaşabilirsiniz. Hemen ilk yazımın reklamını yaptıktan sonra 😊zamanınızı çalmadan the platform filminin sonu aslında ne anlatıyor konusuna geçelim.


  İsterseniz son sahneyi tekrar bir özetleyeyim: Filmin sonlarına doğru Miharu'nun(küçük kız) aslında gerçek olduğunu ve çukurun en altında yaşadığını öğreniyoruz. Baharat ile birlikte elindeki tatlıyı en aşağıya götürmeye telaşıyla hareket eden Goreng en dibe indiği zaman aslında mesajın tatlı değil Miharu'nun olduğuna karar veriyor. Halüsinasyon halindeyken son görmüş olduğu şey, Miharu'nun 333 katlı platformun en yukarısına doğru hareketi oluyor ve film burada sonlanıyor.


  The_Platform_Sonu_Ne_Anlatıyor,_The_Platform_Sonunu_Anlamadım_Diyenlere_


  Sonunun ne olduğun konusu hakkında binlerce açıklama olmasına rağmen, ben en sağlıklı açıklamanın filmin yönetmeni Gaztelu-Urrutia 'ın söylemleri olduğunu düşünüyorum. Kendisi enteresan biten bu son hakkında şöyle bir açıklama yaptı( Kaynak ).


  Filmin sonunda, planın işe yarayıp yaramadığını ve üst düzey yöneticilerin çukurdaki insanları önemseyip önemsemediklerini izleyicinin yorumlamasına bıraktım. Aslında ilk kata gelen kızın farklı bir sonunu filme aldık, ama daha sonra filmden çıkarmaya karar verdik. Sonun ne olduğu tamamen sizin hayal gücünüze kalmış.


  Yapmış olduğu açıklamalardan da anlaşılacağı üzere, bu katliamın durdurulması için verilen mesajın yukarıda makes bulup bulmadığı tamamen bizim düşüncelerimize bağlı. Bana kalırsa o kadar insanı parçalayan bir yapının küçük kızı önemseyeceğini hiç ama hiç düşünmüyorum. Etrafımızdaki savaş ortamına ve çocuk ölümlerine bakarsak beyhude bir çabadan öteye gidemedi. İskandinavya'nın eşsiz fiyortlarında sıcak kahvemi yudumlarken eğer filmi izleseydim farklı bir şey yazardım, ancak burası orta doğu naparsın.


  Peki siz ne düşünüyorsunuz?


  Published Date:

  June 18, 2020

  Updated Date:

  December 10, 2023