bylge-logo

  Bylge

  The Last Dance Konusu

  Uzun zamandır spor belgeseli izlemiyordum. ESPN ve NetFlix ortak yapımı Michael Jordan belgeselinin bitmesini uzun süredir heyecanla bekliyordum desem yalan olm

  Picture of the filmkolik

  filmkolik

  @filmkolik

  Uzun zamandır spor belgeseli izlemiyordum. ESPN ve NetFlix ortak yapımı Michael Jordan belgeselinin bitmesini uzun süredir heyecanla bekliyordum desem yalan olmaz. Belgesel nihayet sona erdi artık bir oturuşta izleyebilirim. The Last Dance hakkında hakkında detaylı analiz ve incelemeyi yakında yazacağım ama şimdilik konusunu merak eden arkadaşlara kısaca konunun ne olduğunu yazmanın yararlı olacağını düşündüm.


  The Last Dance, 10 bölümlük seri şeklinde yayınlandı. Belgesel, Michael Jordan’ın en muhteşem sezonlardan biri olan 1997-98 yılları arasındaki sezonuna derinlemesine bir bakış getiriyor. 1997-98 sezonunun NBA tarihin en güzel sezonlarından biri olması bizi bu belgeseli izlemek için daha fazla cezbediyor.


  The_Last_Dance_Konusu


  Bu sezon aynı zamanda Chicago hanedanlığının yıkıldığı ve MJ’nin son sezonuna denk(Wizard sezonunu unutuyoruz) gelmesi, konuya daha çekici hale getiriyor. Belgeseli, özel yapan konulardan biri, o sezon Chicago Bulls yönetiminin NBA Entertainment ekibine tüm sezon boyunca kendilerini takip etmesine izin vermiş olması. Bu sayede belgesel içinde o döneme giderek çok çarpıcı ve doğal görüntülere ulaşabiliyoruz. Belgesellerde biliyorsunuz en önemli konulardan biri konunun doğruluğudur, çoğu zaman bu suistimal edilir. Bu yüzden bu belgeseli gönül rahatlığıyla izleyebiliriz.


  ESPN, bu belgeseli hazırlarken Jordan efsanesinin neden ortaya çıktığında ayrıca ele almış. Yani belgesel sadece , MJ efsanedir? deyip noktayı koymamış. Bir efsanenin bir dedikodudan fazlası olduğunu göstermek içinde 100 ‘den fazla profesyonel oyuncu, koç ve yöneticiyle konuşup, bundan efsanedir? gibi bir diyalogla ilerlemiş.


  Her bölümde farklı bir konu ele alınıyor. Bölümlerde işlenen konular aşağıdaki gibi;


  Bölüm 1-2 : MJ’nin talepleri , şutlar ve Jerry Krause


  Bölüm 3-4: Rodman, the Bad Boy Pistons ve Phil Jackson’un Koç Olması


  Bölüm 5-6: Kobe vs MJ, İkonik spor ayakkabılar


  Bölüm 7-8: MJ ve Beyzbol, “Space Jam” filmi


  Bölüm 9-10: The Last Dance MJ hakkında düşüncelerimizi nasıl etkiledi?

  Published Date:

  May 18, 2020

  Updated Date:

  December 02, 2023