bylge-logo

  Bylge

  Once Upon A Time- n ... Hollywood: Bir-Zamanlar Hollywood'da(Film)

  Tarantino’nun yönetmenliğini üstlendiği 9.film. Filmin konusu ve dokusu, bundan önce görmeye alışık olduğumuz klasik Tarantino Western filminden çok uzak. Ta

  Picture of the filmkolik

  filmkolik

  @filmkolik


  Once_Upon_A_Time-_n_..._Hollywood:_Bir-Zamanlar_Hollywood'da(Film)


  Tarantino’nun yönetmenliğini üstlendiği 9.film. Filmin konusu ve dokusu, bundan önce görmeye alışık olduğumuz klasik Tarantino Western filminden çok uzak. Tarantino’nun bundan önce yapmış olduğu batı tarzı filmlerinde sahneler o döneminin batı döneminde gerçek insanlar ve yerleşim yerleri bir şablon olarak kullanılıp hayali hikayeler üzerine kuruluydu. Ancak son filmde, Tarantino western tarzından uzaklaşmış ve gerçek bir hikaye üzerine kurulu çok fazla aklın sınırlarını zorlamayan bir yapım ortaya koymuş.


  Eğer, Pulp Fiction ve İnglourious Basterds filminin hayranlarındansanız, bu film beklentilerinizi karşılamayabilir. Çünkü bu filmde aynı heyecanı ve duyguyu hissetmek çok zor. Konusu ve filmin işlenişi bu filmi diğer Tarantino filmlerinden ayırıyor. Eğer bana tek cevap ile bu filmin duygusunu sorarsanız kesinlikle oyum hüzünden yana olur.


  Film, 1969 yılında Hollywood’da western filmlerinde rol alan Rick Dalton(Leonardo Di Caprio) ve Rick Dalton’un dublörü Cliff Booth(Brad Pitt) arasındaki ilişkiyi temel alarak o dönemde aktör olmanın yaşadığı zorluklara değiniyor. Rick Dalton ile Cliff Booth arasındaki ilişki, bir arkadaştan fazlası, bir eşten ise azı. Rick Dalton, o dönemde “Bounty Law” adı verilen bir filmin yıldızı olarak hollywood kariyerine devam ediyor. Ancak bu durumdan kendisi bir bakıma rahatsız çünkü bundan sonra ne olacak veya bu işin nereye kadar gideceğine bir türlü karar veremiyor. Bu düşünde, ruhunda bir sıkılma ve bunalım şeklinde gösteriyor. Filmin çeşitli sahnelerinde Dalton’un kendi ile çatışmasını ve kendi kendine konuşmasına sık sık şahit oluyoruz. Cliff Booth ise eşini öldürmüş bir dublör. Hollywood tepelerinde değil şehrin içinde küçük bir karavanda hayatını köpeğiyle birlikte geçiriyor. Cliff Rick’i ne kadar seviyor ise köpeğinide o kadar seviyor. Bir sahnede ise Cliff’in Bruce Lee ile kavgasını izliyoruz. Bruce Lee, filmde yer alan tek gerçek karakter.


  Once_Upon_A_Time-_n_..._Hollywood:_Bir-Zamanlar_Hollywood'da(Film)


  Rick’in Hollywood’daki komşuları Roman Polanski ve Sharon Tate(Margot Robbie). Aslında Amerika’da bu karakterler çok fazla tanınıyor olsa bile ülkemizde bilinmesine çok ihtimal vermiyorum. Roman Polanski ve Sharon Tate, o dönemde yaşamış gerçek karakterler. Konu ile daha detaylı bilgi almak isteyen arkadaşlar Manson Family konusuna bakabilirler. Sharon Tate, Rick Dalton’un endişeli ruh haline karşı yer aldığı her karade neşeli bir ruh hali sergiliyor.


  Filim, 1960 yılındaki Hollywood’daki yaşamı ve şehri tüm ayrıntılarıyla gözler önüne seriyor. Cliff’in şehirde içinde arabayla gezinirken o dönemin afişlerini, arabalarını, kültürünü, giyim tarzını ve daha fazlasını her ayrıntısı ile görebiliyoruz.


  Kendi açımdan spoiler vermeden elimden geldiğince filmi özetlemeye ve konusuna değinmeye çalıştım. Bence film güzel ancak Tarontino’nun bundan önceki filmlerinden aldığımız etkiyi verdiğini söyleyemem. Ancak izlemek isteyen arkadaşlara tavsiye edeceğim bir film olmuş.


  Yazıyı beğendiyseniz beğenmeyi ve destek olmayı unutmayın.


  Published Date:

  May 01, 2020

  Updated Date:

  December 02, 2023