bylge-logo

  Bylge

  Leon(Sevginin Gücü) Filmi Hakkında Enteresan Bilgiler - Konusu - Oyuncuları

  Leon Filmi Konusu 12 yaşında New York'un arka mahallerinde ailesiyle birlikte sefil bir hayat yaşayan Mathilda, bir gün babasının kaçakçı polis memuru ve New Yo

  Picture of the filmkolik

  filmkolik

  @filmkolik

  Leon Filmi Konusu

  12 yaşında New York'un arka mahallerinde ailesiyle birlikte sefil bir hayat yaşayan Mathilda, bir gün babasının kaçakçı polis memuru ve New York'un azılı çetelerinin başında gelen Norman Stansfield'ın uyuşturucusunu çalmasıyla birden bire değişir. Normal Stansfield ve ekibi, hem uyuşturucuların geri almak, hem Mathilda'nın babasına iyi bir ders vermek, hem de itibarını korumak için Mathilda'nın bütün ailesini katleder. Katliam sırasında alışverişe çıkan Mathilda, ölümden aynı apartmanda yaşadığı Leon'un dairesine saklanarak kurtulur. Leon, istemeyerek de olsa yalnız başına kalmış bu küçük kızı yanına almak zorunda kalır. Leon ve Mathilda arasındaki iletişim başlarda kötü olmasına rağmen zaman geçtikte güçlü dostluğa ve arkadaşlığa dönüşür. Mathilda, bir yandan yeni arkadaşıyla kurmuş olduğu dostluğun keyfini çıkarırken bir yandan da Leon'un işini ve acımasız öldürme sanatı öğrenmeye başlar. Kafasındaki tek düşünce küçük kardeşinin ölümünün hesabını Stansfield ve çetesine ödetmektir. Hayatı boyunca yalnız yaşamış Leon, arkadaşlık ve babalık tecrübesi olmaması rağmen tek dostu Mathilda'yı kaybetmemek için onu olabildiğince beladan uzak tutmaya çalışır. Hayatında kaybedecek bir şeyi kalmayan Mathilda, yaşamına devam edebilmek için öldürmesi gerektiğini farkındadır.


  Leon Filmi Oyuncuları

  Jean Reno - Leon

  Garry Oldman - Stansfield

  Natalie Portman - Mathilda

  Danny Ailello - Tony

  Peter Appel - Malky

  Elizabeth Regen - Mathilda’nın Kız Kardeşi

  Carl J.Matusovich - Mathilda'nın Erkek Kardeşi

  Frank Senger - Fatman  Leon(Sevginin_Gücü)_Filmi_Hakkında_Enteresan_Bilgiler_-_Konusu_-_Oyuncuları


  Natalie Portman’ın Ailesi Kızlarının Bu Filmde Oynamasına Karşıydı

  Filmde aşırı şiddet ve kan içeren sahnelere direkt olarak muhatap olmasının yanı sıra bu yaş için çok zararlı olabilecek cinsel sahnelerin barındırması nedeniyle Mathilda karakteri, belkide son 25 yıldır çekilen filmler arasında, bir çocuğun canlandırabileceği kuşkusuz en zor rollerden biri . Leon filminin 10.yılı için hazırlanmış DVD'de Natalie Portman bu konu hakkında açıklamar yapmıştı( Kaynak ). Natalie Portman'a bu söyleşide; "Senaryoyu ilk defa okuduğumda göz yaşlarımı tutamadım, mutlaka benim oynamam gereken bir rol olduğunu düşündüm" diyerek film için kendisinin biçilmiş kaftan olduğunu düşünmüş. Ancak ailesi ise hiç böyle düşünmemiş. Portman'ın bu filmde oynamasının imkanı olmadığını söyleyerek kızlarına kapıları kapatmış. Ailesi'nin uzun süre direnmelerine rağmen, hem Portman'ın filmde oynamak için çok fazla hevesli olması hem de yönetmen Besson'un araya girmesiyle aile ikna edilmiş ve ölümsüz Mathilda karakteri Portman tarafından canlandırılmış.


  Leon(Sevginin_Gücü)_Filmi_Hakkında_Enteresan_Bilgiler_-_Konusu_-_Oyuncuları


  Portmanın Filmde Sadece 5 Kez Sigara İle Görünmüştür

  Portman’ın ailesi ile Besson arasında yapılan anlaşmaya göre Mathilda’nın bütün film boyunca sadece beş kez sahte sigara ile görülmesine izin verilmiş. Bu anlaşmaya göre, Mathilda’nın elinde sigara olduğu sahnelerde ciğerlerine çekmesine izin verilmemiş. Filmi dikkatli izlerseniz Portman’ın sigarayı sadece ağzından tuttuğunu görebilirsiniz. Aile ayrıca, filmin yarısından sonra Mathilda’nın sigarayı bırakmasını istemiş, bu istekleri film içinde yerine getirilmiştir. Leon, bir sahnede Mathilda’ya sigarayı bırakması için azarlıyor ve daha sonra yalnız başına kaldığı bir sahnede Mathilda bitmemiş sigarayı yere atarak içmeyi bırakıyor.


  Portman, Marilyn Monroe'yu İzlemeden Taklit Etmiş

  Besson, Mathilda’nın oyuncu seçimlerinde Portman'a bir ünlüyü taklit edip edemeyeceğini sormuş. Sıkı bir Gene Kelley ve Madonna hayranı olan Portman, Marily Monroe’nun efsanevi oyunculuklarından hiç birine o yaşına kadar hiç şahit olmamış. Bu zamana kadar Marily Monroe’ya bir filmde hiç izlememiş olan Portman, Monroe’yu anlatan filmlerden biri alan Wayne’in Dünyasından aklından kalanlarıyla taklit etmiş. ( Kaynak )


  Besson Leon’u Çekmeye Le Femme Nikita Filmini Çekerken Karar Vermiş

  1990 yılında çekimleri devam eden La Femme Nikita filminde Reno, Nikita'nın çuvalladığı bir işi düzeltmeye giden Victor the Cleaner'ı oynuyor. Yukarıda da kaynağını bıraktığım söyleşide Besson, Reno ve Reno'nun oynadığı karakterin gelişiminde o kadar etkilenmiş ki sonunda bu karaktere ayrı bir film yapmaya düşünmüş. Beşinci Element için Bruce Willis ile anlaşmaya varan Besson, film çekimlerini Bruce Willis'in yoğun programı nedeniyle ertelemek zorunda kalınca neden Leon'u çekmeyeyim diye düşünmüş ve sinema tarihin en güzel yapımlardan biri Leon ortaya çıkmış.


  Leon(Sevginin_Gücü)_Filmi_Hakkında_Enteresan_Bilgiler_-_Konusu_-_Oyuncuları


  Leon’un Çekildiği Yer Bir Harabe Değil, ünlü Chelsea Otelidir

  Leon ve Mathilda'nın birlikte kaldıkları apartman binasına baktığınız zaman sanki eroin pişirmek için biçilmiş kaftan gibi duruyor. Harabe ve dökük bu bina, hayattan tamamen kopmuş insanların bir arada yaşadığı bir küme gibi. Ancak işin aslı hiç öyle değil, bu bina ve bulunduğu yer aslında New York'un en ikonik parçalarından biri Chealse Oteli. Burası aslında, Allen Ginsberg ve Grekgory Corso gibi ünlü Amerikan yazarların fikir alışverişinde bulundukları, Bob Dylan, Janis Joplin ve Charles Bukowski gibi dünyaca tanınmış simaların evim diye niteledikleri bir yer. C.Clarke'in 2001 yılında Kubrick tarafından da sinemaya uyarlanan Bir Uzay Destanı romanını da ayrıca bu otelde kalırken kaleme alınmış.


  Leon(Sevginin_Gücü)_Filmi_Hakkında_Enteresan_Bilgiler_-_Konusu_-_Oyuncuları


  Film Ağırlık Olarak New York’ta Çekilmiş

  Film ağırlık olarak Paris ve New York şehirlerinde çekilmiş, Besson ise her şeyden önce bu filmin bir New York şehir yapımı olduğunu söylüyor. Besson, kendisinin rahat hissettiğini bu şehirde yaşayan insanların neredeyse görünmez olduğuna vurgu yapıyor ve şöyle ekliyor: "Sokak ortasında yatmış birine görseniz bile kimse ona karışmaz" diyerek aslında New York'ta film çekmenin diğer ülkelere nazaran çok daha kolay olduğunu ifade ediyor. Neden Fransa'da çekmediğiniz sorusuna ise Fransa'da her apartman dairesinde polisle irtibatlı olan bir kapıcı olduğunu ve sizi hiçbir zaman rahat bırakmayacaklarını bilirsiniz diye tamamlıyor.


  Leon’un Devam Filmi Çekilmeyecek

  Besson'un yıllardır muhatap olduğu soruların başında gelen "Leon 'un devamı gelecek mi?" sorusuna kendisi The Guardian gazetesine verdiği röportajda şöyle cevap veriyor: "Devam filminin neden çekmediğim sorusuna sizinde tahmin edebileceğiniz gibi görmüş olduğum her insan soruyor. Her yerde sorulan bu soruya bende hep aynı cevabı veriyorum: "Eğer beni film çekmek için motive eden şey para olsaydı, bunu yıllarca önce zaten yapmış olurdum, ancak böyle hissetmiyorum" diye cevap veriyor.  Cinema Blend'e verdiği diğer bir röportajda ise daha ikna edici bir konuşma yapıyor: "Natalie artık yaşlandı ve bir anne, yani çok geç. Eğer yarın devam filmi için bir fikrim olsa, tabi ki de yaparım. Ama bunu yapmak için güçlü bir hissiyata sahip değilim. Sadece para için devam filmi çekmek istemiyorum. Devam filmi çekeceksem mutlaka buna değmeli ve ilk filminde çok daha güzel olmalı.


  Yukarıda ki röportajlarından anlıyoruz ki bizim gibi devam filmi bekleyen arkadaşlar ne yazık ki bu zevki tatamayacaklar.


  Mathildayı Kontrol Etmek İçin Leon’un Rolü Yavaşlatılmış

  Jean Reno, filmde Portman'ın canlandırmış olduğu Mathilda karakterinin rolünü çalmamak için net bir sonuca vararak Leon'u yavaşlatmış. Yukarıda bıraktığım linkten de izleyebileceğiniz kesitte, kendisi neden böyle bir şey yaptığını şöyle cevaplıyor: "Leon, ailesini kaybetmiş, kimsesi olmayan ve göçmen biri, eğer yeterince zeki değil ve çok konuşmuyorsa sizin bunu telafi edebilmeniz için çok duygu ortaya koymanız gerekiyor. Bu şekilde kendinizi iç güdülerinizle savunmuş oluyorsunuz.


  Leon(Sevginin_Gücü)_Filmi_Hakkında_Enteresan_Bilgiler_-_Konusu_-_Oyuncuları


  Stansfield "Herkesi Getir!" Sahnesi

  Filmin akılda kalan en ikonik sahnelerden biri olan "Bring me everyone" sahnesi aslında senaryonun içinde yok. Filmde iki yüzlü bir polisi oynayan Stanstfield bu konu hakkında şöyle bir açıklama yapıyor: "Komik olan şey, bu cümleyi sadece Besson'u güldürmek için yapmış olduğum bir şaka olmasıydı, yönetmen o kadar beğendi ki filmin içine koymaya karar verdi, şimdi ise sinema tarihinin en ikonik sahnelerinden biri haline geldi." . Genellikle insanlar beni sokakta veya başka bir yerde gördükleri zaman "Herkes Getir!" diye bağırırlar. ( Bring me everyone sahnesi )


  Stansfield’ın Beethoven Sevgisi Sahnesi

  Stansfield’in Beethoven’u neden sevdiği hakkındaki konuşma sahnesi tamamen Gary Oldman tarafından uydurulmuş. Sahne bir kaç defa çekilmek zorunda kalmış, ancak her defasında Gary Oldman farklı bir hikaye anlatmış.


  Stansfield’ın Geliş Sahnesi

  Bir sahnede film saati, gerçek saat ile paralel ilerliyor. Stansfield Leon’a öğle vakti geleceğini söylüyor. Leon’un evindeki bir karede saat 11.58 gösterdikten iki dakika sonra Stansfield adamlarıyla birlikte görünüyor.


  Leon(Sevginin_Gücü)_Filmi_Hakkında_Enteresan_Bilgiler_-_Konusu_-_Oyuncuları


  Luc Besson’un Hızı

  Beşinci Element filminin çekimleri iptal olmasından sonra, Luc Besson Leon'u yapmaya karar veriyor, filmin senaryosunu 30 gün içinde yazıyor ve 90 gün içinde de filmi çekiyor.


  Natalie Portman’ın İlk Filmi

  Leon, Natalie Portman’ın 11 yaşında rol aldığı ilk sinema filmidir.


  Stansfield’in Kıyafetleri

  Stansfield, film boyunca krem takımı ve beyaz ceketi dışında başka bir giysi giymiyor.


  11 Eylül

  Benny karakterini canlandıran Keith A. Glascoe, bu filmden sonra New York İtfayesinden işe başlıyor. 11 Eylül saldırılarında, çöken kulelerin birinin altında kalıp hayatını kaybediyor.


  Leon(Sevginin_Gücü)_Filmi_Hakkında_Enteresan_Bilgiler_-_Konusu_-_Oyuncuları


  Published Date:

  May 16, 2020

  Updated Date:

  December 12, 2023