bylge-logo

  Bylge

  İşlenmemiş Elmaslar(Film) | Uncut Gems İnceleme

  Filmin baskın türü her ne kadar drama olsa da, gerilim yanı fazlasıyla ağır basıyor. Filmin tansiyonu baştan sona düşmeden devam ediyor ve gerçekten çok yoğun

  Picture of the filmkolik

  filmkolik

  @filmkolik

  Filmin baskın türü her ne kadar drama olsa da, gerilim yanı fazlasıyla ağır basıyor. Filmin tansiyonu baştan sona düşmeden devam ediyor ve gerçekten çok yoğun bir film. Aksiyon filmleri kadar sürükleyici ve heyecanlı, bir ara kendimi sanki Hızlı ve Öfkeli serisini izliyor gibi seyrettim.


  Film başarısının çoğunu kesinlikle sahne editlemelerine, hızına ve senaryoda yer alan sağlam karakterlere borçlu. Eğer sürükleyici bir film izlemek istiyorsanız sizi kesinlikle tatmin edecek bir film, izlerken sızıp kalmanız çok olası değil. Benim için kesinlikle 2019 ‘un unutulmayan filmleri arasında yer alacak.


  İşlenmemiş_Elmaslar(Film)_|_Uncut_Gems_İnceleme


  Film iki ucu keskin bıçak gibi, filmi harika ve muhteşem diyenler olduğu kadar şimdi ben ne izledim gibi serzenişte bulunanlarda var. Sizin bu filmden ne beklediğinize bağlı, sevmeyenler: sahneleri ve senaryonun çok yoğun olmasından, sonunun istenildiği gibi bitmemesinden ve yetersiz oyuncu kadrosundan dolayı şikayetçiler.


  Adam Sandler ‘in aslında çok yetenekli olduğu herkesçe aşikardı, ama uzun yıllardır özellikle kötü senaryo(The Week Of) seçimleri ve kendine uygun olmayan rolleri(Murder Mystery) kabul etmesi kendisini biraz arka plana itmişti, ancak Uncut Gems ‘de Howard rolu cuk diye üzerine oturmuş. Hayranlarının uzun süredir sorduğu Adam Sandler Yıldız Mı? sorusuna fazlasıyla bu filmde cevap vermiş.


  İşlenmemiş_Elmaslar(Film)_|_Uncut_Gems_İnceleme


  Senaryoyu ben çok sevdim, dünyadaki elmas, değerli taş ve mücevher piyasasının çoğu bildiğiniz gibi musevilerin elinde. Yahudilerin temel inançlarından biri de kendilerinin seçilmiş topluluk olduklarını düşünmeleri, film içinde kendilerine, aslında o kadar da seçilmiş değilsiniz düşüncesini fazlaca hissettiriyor. Film, baştan sona sanki bir yahudinin yaptıklarının ve yaşantıların bir özeti gibi. Film içinde derin göndermeler serisi yok direkt olarak filmde yahudiler ve yaşamları ağır bir dille eleştirilmiş. Filmde özellikle Howard özelinde: Yahudilerin söyledikleri ile yaşantılarının aslında ne kadar birbirinden farklı olduğun rahatlıkla görebiliyoruz. Kendi dinlerinde de yasak olan; Kumar, zina, yalan, oburluk ve vahşet fazlasıyla ekrana yansıtılmış.


  Filmin Konusu

  Küçük bir mücevher dükkanı olan Howard Ratner ‘ın eline Etiyopya’dan mükemmel bir opal taşı geçer, ilk değerlendirmelerine göre bu taş Howard’ın uzun süredir beklediği köşeye dönme hayalini gerçekleştirmek için inanılmaz bir fırsattır.


  İşlenmemiş_Elmaslar(Film)_|_Uncut_Gems_İnceleme


  Taşı eline geçtikten sonra dükkanına değerli taşlar almak için uğrayan NBA yıldız oyuncusuna(Kevin Garnett) bu taşı gösterir, ancak satma gibi bir niyeti yoktur. Oyuncu taşı görür görmez kendisiyle arasında bir bağ kurar ve Howard’ dan bu mücevheri kendisine bir maçlık vermesini rica eder. Howard, oyuncunun şampiyonluk yüzüğü karşılığından bu taşı ödünç verir, taşla çıktığı ilk maçta güzel bir oyun sergileyen oyuncu, mağazaya gelerek belirli bir meblağ karşılığında bu taşı almak ister. Howard, oyuncunun getirmiş olduğu parayı yetersiz bularak teklifi kabul etmez. Ancak açık artırmada bu taşı satacağını, isterse oradan alabileceğini söyler ve yıldız oyuncuyu açık artırmaya davet eder. Açık artırmada istediği fiyatı alamayan Howard, tekrar taşı Garnett ilk teklifinden daha düşük bir ücrete satmak zorunda kalır. Uzun süredir işlerinden istediği geliri elde edemeyen Howard, taştan kazandığı bütün parayı bir basketbol maçına bahse koyar.


  İyi Seyirler


  Published Date:

  May 01, 2020

  Updated Date:

  December 04, 2023