bylge-logo

  Bylge

  Ferrari 'ye Karşı Ford Asfaltın Kralları(Ford v Ferrari) Filmin Konusu ve Değerlendirme

  Değerlendirme Rush’ ı izlediniz mi? Eğer cevabınız evet izledim ve beğendim ise bu filmi en kısa zamanda izlemenizi tavsiye ediyorum. Rush ile özellikle s

  Picture of the filmkolik

  filmkolik

  @filmkolik


  Ferrari_'ye_Karşı_Ford_Asfaltın_Kralları(Ford_v_Ferrari)_Filmin_Konusu_ve_Değerlendirme


  Değerlendirme

  Rush’ ı izlediniz mi? Eğer cevabınız evet izledim ve beğendim ise bu filmi en kısa zamanda izlemenizi tavsiye ediyorum. Rush ile özellikle senaryonun işleniş biçimleri birbirine benzer. Bu yüzden ikisi arasından müthiş benzerlikler var, Rush ‘ı seven mutlaka bu filmi de sevecektir. İzlediğinize pişman olmazsınız...


  Filmin başrollerinde Matt Damon ve Christian Bale, yönetmen koltuğunda ise 3:10 to Yuma ve Logan filmlerinden tanıdığımız James Mangold oturuyor. Film, düzenleme ve müzik açısından müthiş. Zaten ben bu makaleyi yazarken 2020 oscar adaylarında beklenildiği hem müzik ve film montaj dahil dört dalda aday oldu.Müziklerin arasından 5-6 tane yolculuk esnasında dinlenecek parça çıkar. Benim favorim 7000 RPM .


  Filmin senaryosu gerçekten hayattan uyarlanmış, aşağıda konusunu yazdım oraya bakabilirsiniz. Senaryoda, yeni bir şey sunulmuyor, yani yeni bir şey denemek için hiç risk alınmamış. Bu yüzden senaryo için mükemmel diyemem, ama filmi götürecek kadar konu içeriğine sahip. 150 dakika sizi sıkmadan izlettiriyor. Senaryoda, bizi en rahatsız edecek nokta bazı yerlerde Amerikan milliyetçiliğinin gereksiz yere pompalanması olmuş. Ama bu sahneler sizi iğretici edecek kadar uzun süreli değil.


  Ferrari_'ye_Karşı_Ford_Asfaltın_Kralları(Ford_v_Ferrari)_Filmin_Konusu_ve_Değerlendirme


  James Mangold ise bence güzel bir yönetim sergilemiş. Filmin ana temasında yer alan Ford GT40 ‘in sahneye geldiği yerlerde, spor filminden beklediğimiz tansiyonu veriyor...Ken Miles ‘in hayat hikayesi eş zamanlı olarak filmin ana temasıyla birlikte ilerlemesi ayrıca alt olay dizi girişlerine veya flashback kullanımına gerek kalmadan devam ediyor olması, filmin daha akıcı olmasını sağlamış.


  Filmin senaryosunda, filmin ana konusu olarak yarış belirlenmiş olsa da, bence merkezde Carroll Shelby(Matt Damon) ve Ken Miles(Christian Bale) arasındaki arkadaşlık, dostluk ve sevgi yer alıyor. Christian Bale, bazı sahnelerde Matt Damon ‘u rolünü çaldığı olmuş. Ama bu durumun ortaya çıkmasında Christian Bale ‘in oyunculuğu kadar senaryoda buna çok müsait. Ken Miles ‘in rolü biraz da az olabilirdi belki. Ancak yinede ikisi arasındaki uyumu bozacak derecede bir kopukluk yok.Christian Bale, benim için uzun süre Ken Miles olarak kalabilir...


  Konusu

  1960 yıllar başında Ford'un satışları gittikçe azalmaktadır. II.Henry Ford satışların neden azaldığını öğrenmek için yönetim ekibini toplar. Toplantıda Ford Pazarlama Yönetimi, satışların düşmesinin en büyük sebebi olarak, çağ ayak uydurumadıklarını ve gençlere hitap edemediklerini düşünmektedir. Pazarlama Yönetimine göre, satışların artması için spor araba piyasasında mutlaka Ford olmalıdır. Yönetime göre sadece de bu yeterli değildir, spor araba pazarında güçlü bir şekilde var olabilmek için Le Mans yarışlarına mutlaka kazanılması gerekmektedir. II.Henry Ford teklifi mantıklı bulur ve denenmesi için onay verir.


  Ferrari_'ye_Karşı_Ford_Asfaltın_Kralları(Ford_v_Ferrari)_Filmin_Konusu_ve_Değerlendirme


  Ancak, Ford ‘un Le Mans 24 saat yarışlarına katılabilmek için yeteri kadar tecrübesi yoktur, bunun için o dönemde mali sıkıntılar içinde olan ve iflas etmekte olan Ferrari ’yi almak için girişimde bulunurlar. İtalyan’lar Ferrari gibi İtalyan ‘ın göz bebeği bir markanın kesinlikle Amerikalılara satılmasını karşıdır. Ferrari ile Ford bazı konularda anlaşamazlar. Enzo Ferrari, Ferrari’yi Ford’a satmaktan vazgeçip Fiat ‘a satar. Ford Yönetimi, daha sonra kendilerinin fiyatı yükseltmek için Ferrari tarafından kullanıldığını öğrenirler. II.Henry Ford, bunu bir aşağılanma olarak görür ve takımına Le Mans ‘ı en olursa olsun kazanma talimatı verir.


  Ford'un spor araba departmanı olmadığı için ilk olarak spor yarışmalarına katılabilecek bir takım kurmaya başlarlar. Lemans yarışmalarını tek kazanan eski emekli yarışcı ve Shelby spor arabaları üreticisi Carroll Shelby ‘yi bu proje için ikna etmeye çalışırlar. Ford markası altında Lemans ‘a katılmak için bir araba üretmek ve yarışmak Carroll Shelby ile boş bir çeke imza atarak anlaşırlar


  Ferrari_'ye_Karşı_Ford_Asfaltın_Kralları(Ford_v_Ferrari)_Filmin_Konusu_ve_Değerlendirme

  Carroll Shelby, 1965 yılındaki Le Mans yarışına katılmak için 90 günü vardır. Bu kısa süre içinde arabayı yetiştirmek için tamirci, pilot ve arabanın her dilinden anlayan müthiş yetenekli arkadaşı Ken Miles ‘dan yardım alır. Carroll Shelby ve Ken Miles, Le Mans ‘a katılacak Ford GT40 üzerinde hem yapım aşamasında hem pistte sürekli birlikte çalışırlar. Yarışma zamanı geldiği zaman Ford, Ken Miles ‘in çok sorumsuz olduğunu ve Ford Markası altında pilot olarak katılmasınının uygun olmadığına karar verir. 1965 yılındaki yapılan Le Mans 'da, yapım aşamasının her safhasında olan ve arabaya bu süre içinde pilotluk yapan Ken Miles olmadan istediği başarıyı yakalayamaz ve en kötüsü yarışı yine Ferrari kazanır.


  II.Henry Ford, bu başarısızlıktan dolayı Carroll Shelby ‘i çağırır ve büyük fiyaskonun sebebini sorar. Carroll Shelby, başarısızlığın sebebi olarak Ford Yönetimin kendi işlerine çok karıştığını ve kendi takımını kuramamasını gösterir. II.Henry Ford, Shelby ‘e kendi takımı ile birlikte yarışlara tekrar katılması talimatını verir. Shelby, Ken Miles ‘i tekrar yanına alarak Ford GT40 ile, 1966 Le Mans yarışına tekrar katılır ve yarışı Ken Miles ‘in müthiş sürüş yeteneğinin de yardımıyla kazanır.


  Published Date:

  May 01, 2020

  Updated Date:

  December 06, 2023