bylge-logo

  Bylge

  YAPRAK

  Şimdi kendinizi bir kutup ayısı olarak hayal edin. (Ben sık sık ederim, havalar çok sıcak olduğunda kutuplara taşınmayı, çok yorgun olduğumda kış uykusuna yatma

  Picture of the kitaplikcini

  kitaplikcini

  @donduicoz

  Şimdi kendinizi bir kutup ayısı olarak hayal edin. (Ben sık sık ederim, havalar çok sıcak olduğunda kutuplara taşınmayı, çok yorgun olduğumda kış uykusuna yatmayı düşlerim. -kutup ayıları kış uykusuna yatıyor mu emin olamadım, bu durumda boz ayı olurum ben de.)Ne diyordum bir kutup ayısı olduğumuzu hayal ediyorduk.

  Üstelik eriyen buzullar nedeniyle hiç bilmediğiniz bir yere sürükleniyorsunuz. (Kabul edin kutup ayısı gibi hissetmesenizde zaman zaman bulunduğunuz yere ait hissetmediğiniz olmuştur -yine benim sık sık düştüğüm bir durum.;)

  Üstelik bu sürüklendiğiniz yerde sizden korkup hiç yaklaşmıyorlar. Bunda sizin sert duruşunuzun etkisinin olması da mümkün.Çaresizce evinize gidebilmenin bir yolunu arıyor ve topladığınız yapraklarla kendinize kanat yapıp uçarak gitmeyi planlıyorsunuz.

  Evet o kocaman cüssenin yapraklardan yaptığınız kanatla uçabileceğine inanacak kadar çaresizsiniz. (Kesinlikle bu başınıza gelmiştir)

  Sonunda canım kargalar işin içine girip önce onun gerçekte korkulacak biri olmadığını orman halkına kabul ettirip sonra da evine götürüyorlar. (Eminim bunu da yaşamışsınızdır. Yeterince tanınmadığınız bir ortamda mutlaka biri sizi tanımaya çalışmıştır.)

  Yukarıda parantez içindekilerin bir çoğu çocuklar için bir şey ifade etmez. Yetişkinler ya da benzer durum yaşamış çocuklar öyle algılar.Diğerleri ise, çevre duyarlılığı kazanır, dostluğun önemini görür.Yani Yaprak çocuklara da okunabilecek bir resimli kitap. Zaten çocuk edebiyatı, çocuklarında anlayabildiği edebiyat türü değil miydi?@sandradieckmann yazmış ve resimlemiş @kvacocuk un dev kadrosu tarafından çok özenli bir şekilde yayına hazırlanmış. Çeviri ve grafik tasarım ve editör @sedefozge . Çok teşekkürler  YAPRAK


  Published Date:

  September 26, 2020

  Updated Date:

  December 12, 2023