bylge-logo

  Bylge

  Dünyanın Yüzölçümü En Büyük Ülkeleri

  1-Rusya - 17,098,242 km2 Rusya, 17 milyon kilometre karelik yüzölçümü ile dünyanın en büyük ülkesidir. Dünya üzerindeki toplam kara parçasının yaklaşık olarak %

  Picture of the dizezn

  dizezn

  @dizezn

  1-Rusya - 17,098,242 km2

  Rusya, 17 milyon kilometre karelik yüzölçümü ile dünyanın en büyük ülkesidir. Dünya üzerindeki toplam kara parçasının yaklaşık olarak %11 ‘ini kaplamaktadır. Bu kadar geniş topraklara sahip olmasından dolayı Rusya, 14 tane ülkeyle komşudur. Kuzeye yakın topraklarında Tayga ormanları geniş yer kaplar ve insan yerleşimi çok sınırlıdır. Rusya’da yerleşim genel olarak batı-güney bölgelerinden yoğunlaşmıştır. Kuzey bölgelerinde çok fazla doğalgaz ve petrol rezervleri bulunmasına rağmen, bazı bölgelerde özellikle donmuş topraktan dolayı yer altı kaynak araştırmalara yapılmamıştır, ancak bu bölgelerde yer altı bakımından çok zengin olduğu düşünülmektedir.


  Dünyanın_Yüzölçümü_En_Büyük_Ülkeleri


  2-Kanada - 9,984,670 km2

  Kanada, yaklaşık olarak 10 milyon kilometre karelik yüzölçümü ile batı yarım kürenin en büyük ülkesidir. Aynı zamanda çoğu ülkeden büyük olan 200,000 kilometrelik sahil şeridine sahiptir. Kanada’nın kuzeyinin çoğunu dünyanın akciğerleri olarak da adlandırılan Tundra ormanları ile kaplıdır. Yerleşim daha çok Kanada’nın doğusunda yoğunlaşmıştır.


  Dünyanın_Yüzölçümü_En_Büyük_Ülkeleri


  3-Amerika Birleşik Devletleri - 9,833,517 km2

  Amerika Birleşik Devletleri, bulunduğu konum itibariyle doğa çeşitliliği bakımından çok zengindir. Ülkenin zengin doğalgaz ve petrol yatakları da bulunmaktadır. Dünya’nın en büyük üçüncü ülkesi olmasının yanında ekonomik ve askeri güç bakımından dünyanın en güçlü ülkesidir. Kimi şehirlerinin milli geliri , çoğu ülkeden fazladır. Kuzeyden Kanadaya, güneyden ise Meksika ile komşudur. Genellikle ülkenin doğusu, batısına nazaran ekonomik anlamda daha gelişmiştir. Ancak gelişmişlik bakımından tam olarak bir ayrımdan söz etmek olası değildir.


  Dünyanın_Yüzölçümü_En_Büyük_Ülkeleri


  4-Çin Halk Cumhuriyeti - 9,596,961 km2

  Çin, dünya kara kıtasının yaklaşık olarak %7 civarını kaplamaktadır. Komünizm ile yönetilen en büyük ülke olmasının yanı sıra, son zamanlardaki reformlarla birlikte kapitalizm unsunlarlarını ekonomik sistemine eklemiştir. Asya’nın en büyük ülkesinden ötürü 14 ülkeyle komşuluğu vardır. Batıdan Afganistana, kuzeyden Rusya’ya ve güneyden Vietnam ile komşudur. Kuzeyi soğuk olmasına rağmen, güney bölgesinden tropikal iklim görülür. Aynı zamanda dünyanın en büyük çöllerinden bir olan Gobi’nin bir bölümü Çin sınırları içerisinden yer almaktadır.


  Dünyanın_Yüzölçümü_En_Büyük_Ülkeleri


  5-Brezilya - 8,515,767 km2

  Brezilya, Güney Amerika kıtasının en büyük ülkesidir. Dünya ve kendisi için önemli olan yağmur ve oksijen kaynağı Amazon ormanlarına ev sahipliği yapmaktadır. Doğusundan Atlantik okyonusuna açılır, yaklaşık olarak 8,000 kilometrelik sahil şeridine sahiptir. Aynı zamanda nüfus genellikle bütün ülkeye yayılmış olsada en önemli şehirleri doğu bölgesindeki sahil şeridinde yer alır.


  Dünyanın_Yüzölçümü_En_Büyük_Ülkeleri


  6-Avustralya - 7,692,024 km2

  Avustralya, okyanusta yer alan en büyük ada konumundadır. Yaklaşık olarak 8 milyon kilometrelik büyüklüğünden dolayı aslında bir adadan çok bir ana kıtadır. Nüfus genellikle doğu ve batı sahil şehirlerinden yoğunlaşmıştır. Ülkenin merkezi kesimlerinde yer alan bölgeler dünyanın en çorak ve sıcak yerleridir. Avustralya dünyada vahşi yaşamın hüküm sürdüğü ender ülkelerin başında gelir.


  Dünyanın_Yüzölçümü_En_Büyük_Ülkeleri


  7-Hindistan - 3,287,263 km2

  Hindistan’ın sınırları son yüzyılda sıklıkla değişmektedir, bugün Pakistan ile sorunlu olduğu Kaşmir bölgesini katılmadan yaklaşık olarak 3,3 milyon kilometre karelik yüzölçümüne sahiptir. Dünyanın en yüksek sıra dağlar dizilerinden bir olan Himalaya dağlarının bir kısmı ülke sınırları içerisindedir. Güney bölgelerinden tropikal iklim hakim olmakla birlikte, kuzey bölgeleri güneye göre daha soğuktur.


  Dünyanın_Yüzölçümü_En_Büyük_Ülkeleri


  8-Arjantin - 2,780,400 km2

  Arjantin, dünyanın en fazla İspanyolca konuşulan ülkesidir. Ülke coğrafyası ve iklimi çeşitlilik anlamında dünyanın en zengin ülkelerinden biridir. Ülke içinde yer alan Patagonya bölgesi dünyanın görülebilecek en güzel doğa sahnelerine ev sahipliği yapar, ayrıca güneyinde yer alan Horn Burnu dünyanın en fırtınalı bölgelerinden biridir.


  Dünyanın_Yüzölçümü_En_Büyük_Ülkeleri


  9-Kazakistan- 2,724,900 km2

  Kazakistan, asya kıtasında yer almasından dolayı coğrafyasında geniş ovalar ve yüksek dağlık bölgeler geniş yer kaplar. Kazakistan genel olarak iklim olarak kuru ve soğuktur, ancak ülke içinde çöl iklimi kadar sert koşullara sahip değildir. Dünyanın deniz ile kıyısı olmayan en büyük kara ülkesidir.


  Dünyanın_Yüzölçümü_En_Büyük_Ülkeleri


  10-Cezayir - 2,381,741 km2

  Cezayir, Afrika kıtasının yüzölçümü bakımından en büyük ülkesidir. Kuzeyden karadenize bağlanan ülke, yaklaşık olarak 1,000 kilometrelik sahil şeridine sahiptir. Ancak ülkenin yaklaşık olarak %90 ‘ı yüksek dağlıklarla kaplanmış çöl iklimine sahiptir. Dünya’nın en büyük çölü olan olan Sahra çölü Cezayir sınırlarının orta ve güney kısımlarının tamamını içine alır.


  Dünyanın_Yüzölçümü_En_Büyük_Ülkeleri  Published Date:

  May 01, 2020

  Updated Date:

  December 02, 2023