bylge-logo

  Bylge

  Dünyanın En Kalabalık Şehirleri

  1. Tokyo - 37,393,129 Japonya’nın başkenti olan Tokyo, uzun süredir dünyanın en kalabalık şehri olmayı sürdürüyor, nüfus artış oranları göz önüne alındığında 20

  Picture of the dizezn

  dizezn

  @dizezn

  Japonya’nın başkenti olan Tokyo, uzun süredir dünyanın en kalabalık şehri olmayı sürdürüyor, nüfus artış oranları göz önüne alındığında 2030 kadar en dünyanın en kalabalık şehri olmayı sürdürecek. Tokyo'nun nüfus yoğunluğu 6,349/km2 ‘dir.


  Dünyanın_En_Kalabalık_Şehirleri

  Delhi, Hindistan’ın kuzeyinde yer alan, başkent Yeni Delhi'de içine alan bölge ve şehirdir. Kentsel nüfus bakımından dünyanın en kalabalık ikinci şehridir. 10 yıl içinde Delhi’nin nüfusunun 10 milyondan fazla artması bekleniyor. Delhi’nin nüfus yoğunluğu 11,312/km2’dir.


  Dünyanın_En_Kalabalık_Şehirleri

  Çin'in en fazla nüfusunun olmasının yanı sıra, caddelerde ve sokaklarının çok fazla kalabalık olmasıyla ünlüdür. Aynı zamanda dünyanın en büyük turist çeken şehirlerinden olan Şanghay, Çin'in finansal merkezlerinden biridir. Şanghay’ın nüfus yoğunluğu 3,800/km2 ‘dir.


  Dünyanın_En_Kalabalık_Şehirleri

  Brezilya’nın en kalabalık şehri olmasının yanı sıra aynı zamanda Güney Yarım Kürenin en kalabalık şehirdir. Ayrıca Sao Paulo, dünya üzerinde en fazla Portekizçe konuşan insanın bulunduğu şehirdir. Brezilya’nın metropolü olan bu şehir, Brezilya’nın finans, ticaret ve eğlence merkezlerinin başında yer alır. Sao Paulo’nun nüfus yoğunluğu 8,025/km2 ‘dir.


  Dünyanın_En_Kalabalık_Şehirleri

  Amerika kıtasının en eski başkenti olan Meksiko, amerika kuzey yarım küresinin en kalabalık şehridir. Eski tarihlerde Aztekler tarafında da başkent olarak kullanılan Meksiko, aynı zamanda Meksika için finansal merkezin kalbidir. Meksiko ‘nun nüfus yoğunluğu 6,000/km2’dir.


  Dünyanın_En_Kalabalık_Şehirleri

  Bangladeş'in başkenti ve ülkenin en kalabalık şehridir. Kalabalık olmasının yanı sıra inanılmaz bir nüfus yoğunluğuna sahip olan şehir, ülkenin finansal, ticari ve eğlence merkezidir. Ülke ekonomisinin yaklaşık olarak %35 ‘ini bu şehir oluşturmaktadır. Dakka ’nın nüfus yoğunluğu 46,997/km2 ‘dir.


  Dünyanın_En_Kalabalık_Şehirleri

  Mısır piramitlerinden dolayı Kahire eski bir yerleşim yeri olarak düşünülse bile Mısır'ın en kalabalık şehri ve metropolüdür. Dünya’nın en fazla turist çeken şehirlerindendir. Kahire’nin nüfus yoğunluğu 32,000/km2 ‘dir.


  Dünyanın_En_Kalabalık_Şehirleri

  Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkenti olan Pekin, aynı zamanda Şanghay’dan sonra Çin ‘in en kalabalık ikinci şehridir. 2030 yılına gelindiğinde Pekin ‘in nüfusunun 30 milyonu aşması bekleniyor. Dünya’nın en büyük finans merkezlerinden biri olan Pekin, aynı zamanda Çin ‘in siyaset, bilim, eğitim ve teknoloji alanlarını yöneten şehridir. Pekin'in nüfus yoğunluğu 1,300/km2 ‘dir.


  Dünyanın_En_Kalabalık_Şehirleri

  İnternette sıklıkla gördüğümüz trenler üzerinde yolculuk eden insanların şehridir Mumbai. Hindistan’ın en kalabalık şehri olmasının yanı sıra aynı zamanda Hindistan’ın en zengin şehridir. Mumbai’nin yaklaşık olarak geliri 300 milyar dolar civarındadır. Mumbai ‘nin nüfus yoğunluğu 21,000/km2 ‘dir.


  Dünyanın_En_Kalabalık_Şehirleri

  Japonya’nın başkent Tokyo ‘dan sonra en kalabalık olan şehridir. Osaka, Japonya’nın ekonomik merkezlerinin başında yer alır. Sharp ve Panasonic gibi dünya ünlü teknoloji şirketlerinin merkezleri Osaka ‘da yer almaktadır. Dünyanın en eski Budist tapınağı da yine bu şehrin sınırları içerisindedir. Osaka’nın nüfus yoğunluğu 13,700/km2 ‘dir.


  Dünyanın_En_Kalabalık_Şehirleri

  İstanbul, yaklaşık olarak 15 milyon nüfus ile dünyanın en kalabalık şehirlerinden biridir. Sırasıyla 11. ve 12. sırada yer alan Karaçi ve Çongçing şehirlerinden sonra gelir. İstanbulumuzun nüfus yoğunluğu 5,904/km2 ‘dir.


  Dünyanın_En_Kalabalık_Şehirleri


  Published Date:

  May 01, 2020

  Updated Date:

  December 02, 2023