bylge-logo

  Bylge

  Uçurtma Avcısı(Kitap)

  Uçurtma Avcısı (Khaled Hossein) Uçurtma avcısı eğer kitap alışveriş sitelerine girip alışveriş yapıyorsanız sürekli olarak önünüze öneri olarak gelecek bir

  Picture of the bs

  bs

  @bs


  Uçurtma_Avcısı(Kitap)


  Uçurtma avcısı eğer kitap alışveriş sitelerine girip alışveriş yapıyorsanız sürekli olarak önünüze öneri olarak gelecek bir kitap. Belki aldınız okudunuz, belki de okumayı düşünüyorsunuz. Eğer okumadıysanız ve okumayı düşünüyorsanız hemen zaman kaybetmeden okumanızı tavsiye ediyorum.


  Kitap adında anlaşılacağı üzere uçurtma yarışları yapan iki çocuğun üzerinde Afganistan’ da yaşanan ayrımcılığı, gelir ayrılıklarını, iş savaşı ve cennet gibi bir ülkenin adım adım yok oluşunu anlatmakta. Kitabı okurken çocukluktan başlayan iki çocuğun muhteşeme dostluğuna şahit olacaksınız. Halit Hüseyin, insanı duyguları o güzel diliyle o kadar içinize işletecek ki, eğer duygusal bir insansanız mutlaka sizi ağlatma eşiğe getirecek belki de ağlatacaktır.


  Kitap, bir çok konu üzerinde durmakta. Özellikle hırsızlığın üzerinde söylenen sözlerde, aslında hırsızlığın her çeşidin ne kadar kötü olduğunu insanın yüzüne soğuk bu su gibi çarpmakta. Hırsızlığın sadece bir malı çalmak olmadığını, sözler ve davranışlarla da bir insan hayatının çalınabileceğinin gösteriyor. Kitabın sonlarına doğru her insanın memleket özlemini dile getirip insanın yaşam koşullarının değişmesinin kendi gelenek ve göreneklerinden vazgeçiremeyeceğine, fiziksel olarak olmasa bile kalben doğduğu, yetiştiği topraklara ait olduğu çarpıcı cümleler aktarıyor.


  Okuyacak olan arkadaşlara daha fazla spoiler vermeden kitap hakkında birkaç ilginç bilgiyide vermek istiyorum. Kitap bir afgan tarafından yazılan ilk ingilizce kitaptır. The New York Times tarafından bir numaraya kadar yükselmiştir. Ülkemizde ise 70 ‘in üzerinde baskı yapmıştır. Kitabın aynı zamanda filmi de


  Yeniden iyi bir insan olmak mümkün


  Published Date:

  May 01, 2020

  Updated Date:

  December 12, 2023