bylge-logo

  Bylge

  Bir Solukta Okunacak Roman: Yüzbaşı 'nın Kızı(Kitap)

  Hiçkimse Puşkin kadar, Shakespeare, Gogol, Balzac ve Yaşar Kemal’de dahil, kendi yaşadığı topraklarda saygı görmemiş ve yüceltilmemiştir. Puşkin, yaşadığ

  Picture of the bs

  bs

  @bs


  Bir_Solukta_Okunacak_Roman:_Yüzbaşı_'nın_Kızı(Kitap)


  Hiçkimse Puşkin kadar, Shakespeare, Gogol, Balzac ve Yaşar Kemal’de dahil, kendi yaşadığı topraklarda saygı görmemiş ve yüceltilmemiştir.


  Puşkin, yaşadığı dönemde sessiz sedasiz bir devrim gerçekleştirdi. Tumturaklı cümlelerin, başı sonu bitmeyen betimlemelerin, afilli sözlerin karşısında durmuş anlatmak istediğini kısa ve öz bir şekilde anlattı. Tolstoy, ölümünden sonra Puşkin hakkında şu cümleleri dile getirmiştir.


  Yazılarında tek bir kelimeyi değiştirmek imkansız, tek bir kelimeyi çıkarmak imkansız ve tek bir kelime eklemek imkansızdır.


  İlk başlarda garip karşılanan bu yazım stili kısa bir zaman içinde hak ettiği değeri buldu. Puşkin, kendisinden sonra gelecek edebiyatın zirve kişiliklerini derinden etkiledi bir anlamda kendi yollarını bulmalarında yardımcı oldu.Gogol, Turgenev, Dostoyevski ve daha niceleri Puşkin’in açtıkları bu yolda yürüdüler.


  Yüzbaşı’nın Kızı, Puşkin tarafından tamamlanan tek roman özelliğini taşır. Trajik ölümünden iki ay önce ilk defa 1836 yılında tamamlandı. Roman’da karakterlerden çok olayların detayları üzerinde durulur. Puşkin, her bölümün sonunda okuyucu üzerinde gelecek bölüm için merak duygusu oluşturmuştur. Puşkin her ne kadar şiir’de zirvelerde dolaşmış olsa bile, nesirde de bu romanı ile ne kadar başarılı olduğunu ortaya koymuştur. Puşkin bu kısa romanın içine, merhameti, aşkı, mücadeleyi ve azmi en öz haliyle yerleştirmiştir.


  Bir_Solukta_Okunacak_Roman:_Yüzbaşı_'nın_Kızı(Kitap)


  Yüzbaşı’nın Kızı, 1773-1774 yılında Rusya’da gerçekleşen Pugaçev İsyanı’nın romantik bir açıklamasıdır. Romanın baş kahramanı Pyotr Andreyiç askerden emekli bir subayın yaşayan tek oğludur. Babası, oğlunun kendi yolunu bulması için Orenburg’a askeriye katılması için lalası ile birlikte gönderir. Pytor Andreyiç ve lalası, Orenburg yolundaki iken bir kar fırtınasına yakalanırlar ve yollarını kaybederler. Yolda tanımadıkları gizemli bir insana rastlarlar, ilk başta Andreyiç yabancıdan korkmuş olsa da bulundukları çetin şartı göz önüne getirip başka çaresinin olmadığına kanaat getirir ve yabancıyla bir hana geçmek zorunda kalırlar.


  Endişeleri yersiz çıkan Andreyiç, yabancının kendini dün yapmış olduğu iyiliğin bir nişanesi olarak tavşan postu kocuğunu yabancıya lala’nın ısrarlı itirazlarına rağmen hediye eder. Bu hediye ileride hayatını birkaç kez kurtaracağından habersizdir.


  Kalaye vardığında Yüzbaşı Mironov ve ailesi tarafından karşılanan Andreyiç, yüzbaşının kızı Masha’ya aşık olur………………….  Published Date:

  May 01, 2020

  Updated Date:

  December 02, 2023