bylge-logo

  Bylge

  Bin Muhteşem Güneş(Kitap)

  Afgan yazar Khaled Hosseini’in “Uçurtma Avcısı” avcısından sonra yayınlamış olduğu ikinci kitabı. Bin Muhteşem Güneş, Afganistan'da son otuz yılda yaşanan ol

  Picture of the bs

  bs

  @bs


  Bin_Muhteşem_Güneş(Kitap)


  Afgan yazar Khaled Hosseini’in “Uçurtma Avcısı” avcısından sonra yayınlamış olduğu ikinci kitabı. Bin Muhteşem Güneş, Afganistan'da son otuz yılda yaşanan olayları nefes kesen bir anlatımla ele alır. Genel olarak ülkedeki cahilliği, çocuk yetiştirmeyi, sevmeyi ve sevilmeyi, savaşı ve hayatta kalma mücadelesini genel hatlarıyla özetler.


  Bin Muhteşem Güneş, Uçurtma Avcısına nazaran depresif bir eser olarak düşünülsede, okumaya başladığınızda sizi sürekleyice bir maceranın içine sokar. Her bölümünde Afganistan’da kadın olmayı, sahipsiz olmayı, toplumda erkekler tarafından baskı görmeyi sizide romanın içine katarak yaşatır. Eserde, savaşının insanların üzerinde bıraktığı kişisel etkileri, toplum ve aile psikolojisi üzerinde açtığı kapanmaz yaraları okuyucularına göstermeye çalışır.


  Kitabın başkahramanı Meryem’dir. Meryem, Celil’in gayri meşru çocuğu olarak dünyaya gelir. Annesinin vefat etmesinden sonra, Celil Meryem’i yaşadığı eve getirir. Sürekli yaşanan huzursuzluk ve sıkıntıların Meryem’in evden gönderilmesiyle biteceğini düşünür ve onu Raşitle evlendirir. Raşit ilk başlarda iyi bir eş profili çizer ama Meryemin sürekli düşük yapması ve çocuklarının olmamasından dolayı Raşit Meryem’e akla gelmeyen eziyetler yapar. Meryem, yapılan işkencelerin hepsine katlanmak zorunda kalır. Eserin bir diğer kahramanı ise Leyladır. Komşularının kızı olan Leyla, savaşta evlerine bomba düşmesi nedeniyle ailesini kaybeder. Sahipsiz kalan Leyla, Raşit’in ikinci eşi olmayı kabul eder. Leyla, Raşitin eşi olmasına rağmen hoşlandığı Tarıktan hamiledir. Leyla ve Meryem aynı kocanın eşi olmalarına rağmen evde ilk önceleri birbirlerine kabul edemezler. Ancak, Leyla’nın doğum yapmasıyla Meryem doğan çocuğu kendine benzetir, anne koruma iç güdüsüyle kendi çocuğu gibi sever. Meryem ve Leylanın üzerinde kişisel olaylar yaşanırken savaş ülkede hala devam etmektedir, ülkede sürekli tedbirler alınır ve duyurular ile halk yönlendirilmeye çalışılır. Kitabın sonlarına doğru Raşit’in Meryem ve Leyla üzerinde eziyetlerini şiddetini artırarak devam ettirir. Öldüğünü düşündüğü Tarık, bir gün Leyla’nın karşısına çıkar ve Leyla’yı buradan götürmek ister.


  Raşit’in Leyla’yı sürekli dövmesine dayanamayan Meryem, Raşit’i sonunda öldürür. Leyla’ya Tarık birlikte kaçmasını söyler ve onları bulundukları yerden gönderir. Kitabın sonunda ise, Meryem asılarak idam edilir. Leyla, Meryem’i hayatı boyunca asla unutmaz ve ikinci çocuğuna Meryem ismini verir.


  İyi okumalar


  Published Date:

  May 01, 2020

  Updated Date:

  December 03, 2023