bylge-logo

  Bylge

  Bütün Gizemiyle Lut Gölü(Ölü Deniz)

  Dünya 'nın en alçak gölü: Lut Gölü(Ölü Deniz) Lut Gölü coğrafya olarak, Batı Kuzey Afrika yukarısında, Kudusün yanında ve Suriyenin Güneyinden yer almakt

  Picture of the bs

  bs

  @bs

  Bütün_Gizemiyle_Lut_Gölü(Ölü_Deniz)


  Lut Gölü coğrafya olarak, Batı Kuzey Afrika yukarısında, Kudusün yanında ve Suriyenin Güneyinden yer almaktadır. Lut Gölü deniz seviyesinin 418 m aşağısında kalmasıyla nedeniyle dünyanın en alçak gölüdür. Lut gölü üzerinde toplanan suyun akabileceği bir yol olmadığı için, gölün üzerindeki sular ancak buharlaşarak gölün seviyesinde azalmaya neden olmaktadır. Sıcak yaz günlerinde ortalama olarak 7 milyon suyun buharlaştığı bilinmektedir. Buharlaşma nedeniyle suyun içinde kalan mineraller ve tuzlar, gölün tuz oranını diğer göllere göre çok yüksek seviyededir(%35 - Akdeniz(%5)). Bu oran aynı zamanda Lut Gölünün dünyanın en tuzlu üçüncü gölü yapmakta. Bu yoğunluk seviyesinden dolayı, Lut gölüne girildiği zaman, insan ancak bel seviyesine kadar batabilir. Aynı zamanda, Lut Gölü üzerinde herhangi bir canlı yaşamına dair bir emare bulunmaktadır. Lut Gölü 'nün bir diğer adıda Ölü Deniz 'dir.  Bütün_Gizemiyle_Lut_Gölü(Ölü_Deniz)


  Lut Gölü 'nün bulunduğu topraklar aynı zamanda Kuran' da geçmektedir. Lut Peygamber zamanında gönderildiği kavmin azgınlık ve sapkınlığından dolayı helak edilmiştir. Kuranı Kerimde Araf ve Hicr sürelerinde bu konu anlatılmaktadır. Kuran 'da geçen kısmıyla, Lut Peygamberinin evine iki melek, genç delikanlı şekliyle misafir olur. Hz.Lut 'un hanımı, misafirlerin gelişini Hz.Lut 'un gönderildiği kavim olan Semud halkına bildirir. Semud halkı, Hz. Lut 'dan gençlerin kendilerine verilmesini isterler, Hz. Lut kavmine delikanlıların misafir olduğunu, veremeyeceğini söyler ve onları güzel nasihatlarla ikna etmeye çalışır. Ne kadar uğraşsada sözleri kulaklarından kalplerine inmez. Delikanlılar, Hz.Lut 'a kendilerinin melek olduklarını ve bu toplumu helak etmeye Allah tarafından gönderildiğini söylerler ve Hz.Lut 'a gece yarısı kendine inananlarla birlikte bulunduğu toprakları terk etmelerini ve geriye asla bakmamalarını öğütler. Kendine tabi olanlarla birlikte yola çıkan Hz.Lut 'dan sonra, terk ettikleri bölge ve Semud Halkı Allah tarafından helak edilmiştir. Bu olayın sonucunda depremler, volkanik patlamalar ve kaynar suların etkisiyle Lut Gölü 'nün oluştuğu tahmin edilmektedir. Ayrıca bu bölge üzerinde yapılan araştırmalar Lut Gölü 'nün bulunduğu zemin yapısı itibariyle deniz seviyesinden bu kadar aşağıda olmasınının nedeninin; patlamaların, yıldırımların ve yangınların etkisinin olduğunu düşünmektedir, bu bulgularda Kuran 'ı destekler niteliktedir. Bu depremlerde, yer kabuğunun çöktüğü, kabuğun altında uyuyan volkanlar oluştuğu ve sönmüş kraterlere rastlandığı bildirilmektedir.  Published Date:

  May 01, 2020

  Updated Date:

  December 02, 2023