bylge-logo

  Bylge

  Athena(Tanrıça | Tanrı)

  Athena, Athenaea veya Latince Minerva, savaş, zeka ve el sanatları tanrıçasıdır. Athena, Zeus’un en favori kızının olmasının yanı sıra belkide Olimpos tanrıları

  Picture of the bs

  bs

  @bs

  Athena, Athenaea veya Latince Minerva, savaş, zeka ve el sanatları tanrıçasıdır. Athena, Zeus’un en favori kızının olmasının yanı sıra belkide Olimpos tanrıları arasında en bilge ve kaynaklar bakımından en zengin tanrıdır. Athena, sahip olduğu farklı süper güçler sayesinde farklı sıfatlarla da anıla gelmiştir. Athena’nın lakaplarından bazıları şunlardır; Bakire, Yorgun, Pırıl Pırıl Gözlü, En Önde Savaşan, Şehrin Koruyucusu....


  Athena(Tanrıça_|_Tanrı)


  Athena isminin nereden geldiği konusu tam olarak bilinmesede, eski Atina şehrinin koruyucu azizesi olmasından dolayı bu isim verildiği düşünülmektedir. Athena, yarı-tanrılar ve kahramanlar arasında her zaman saygı duyulan ve yardıma çağrılan birisi olmuş, hatta Ares’in bile Athena’dan korktuğu söylenir. Athena ve Ares ikiside savaş tanrısı olmasına rağmen, Ares savaşlarda vahşet ve zor kullanırken, Athena savaşları kazanmak için zeka ve savaş stratejisi kullanmıştır. Athena ve Ares Truva savaşında da karşı karşıya gelmişlerdir. Truva savaşında, Epeus’a savaşı kazanması için Truva Atını oluşturulmasını fikrini veren yine Athena olmuştur.


  Sanat ve edebiyat alanlarında, Athena her zaman güçlü bir kadın olarak tasvir edilir. Heykellerinde ve resimlerinde dolgun ancak gülmeyen dudaklar, merhametle bakan gözler, yönetimini ve otoritesini belirten kafa yapısı tanrıçanın en belirgin fiziksel özellikleridir. Tasviri yapılırken üstünde bütün vücudunu kaplayan chiton tarzı zırhı, kafasında korint tarzı miğferi ve bir elinde uzun mızrağı diğer elinde de kalkanı ile resmedilir. Kalkanın ortasında Gorgon’u temsil eden bir resim yer alır ve Athena’nın kalkanı aynı Medusa’nın gözleri gibi, çevrildiği kişiyi taşa çevirir. Bilgeliğinin bir temsili olarak omuzunda bir baykuş yer alır, kimi zaman ise baykuş yerine yılan veya zeytin dalı olur.


  Athena(Tanrıça_|_Tanrı)


  Athena’nın doğumu da kendisi gibi olağanüstü olmuştur. Athena’nın bir anneden değil Zeus’un kafasından tam bir yetişkin ve zırhlı olarak Truva savaşında dünyaya gelmiştir. Bu doğum Athenayı Zeus’un gözünde farklı bir noktaya taşımış ve en sevdiği çocuğu konumuna yükseltmiştir. Zeus, Athena’yı o kadar sevmiştir ki hatta kendi şimşek kılıcını(thunderbolt) bile kullanmasına izin vermiştir.


  Athena, Atinalıların kutsal tanrısı olma yarışında Posedion’u yenerek, kutsal veya patron tanrı konumuna yükselmiştir. Athena savaş meydanlarında acımasız ve sert olmasına rağmen, sadece yaşamış olduğu şehir kuşatmaya altındayken ve işgale uğrayorsa savaşlara katılmıştır.Şehir hayatında insanın kullanabileceği; sanat, tarım, savaş ve savunma gibi birçok önemli konunun da sorumluluğunu üstlenmiştir. Şehir içinde kullanılabilecek olan; yular, trompet, flüt, tırmık, gemi ve pulluk gibi bir çok şeyi kendi icat etmiştir.


  Athena aynı zamanda yardımsever ve kurtarıcı bir tanrıçadır. Odise ve İlyada destanlarında anlatıldığı üzere kahramanların ve yarı-tanrıların zor durumlarında yardımcı ve yol gösterici olmuştur. Yardım ettiği kahramanlar arasında Herkül, Perseus ve daha birçok kahraman bulunmaktaydı.


  Athena(Tanrıça_|_Tanrı)


  Published Date:

  May 01, 2020

  Updated Date:

  December 02, 2023