bylge-logo

  Bylge

  Apollo(Tanrı)

  Apollo, mitolojide Olimposta kürsüsü olan güneş, ışık, müzik ve kehanet tanrısıdır.Apollo, isminin nereden geldiği konusunda bilim insanları arasında ittifak y

  Picture of the bs

  bs

  @bs

  Apollo, mitolojide Olimposta kürsüsü olan güneş, ışık, müzik ve kehanet tanrısıdır.Apollo, isminin nereden geldiği konusunda bilim insanları arasında ittifak yoktur. Bir görüşe göre Apollo, “Yıkıcı” kelimesinden türemiştir, ancak çoğu bilim adamı bu görüşe katılmamaktadır. Modern görüşe göre ise Apollo kelimesi yunanca “Ağıl” anlamına gelen “Apella” kelimesinden türemiştir, çünkü orjinal olarak olarak sürülerin koruyucusudur.


  Apollo, mitolojide en kompleks ve önemli tanrılardan biridir. Yukarıda sıralamış olduğumuz şeylerin haricinde kendisi aynı zamanda şiir, sanat, okçuluk, veba ve ilaç tanrısıdır. Bütün Olimpos tanrıları gibi ölümsüz ve çok güçlü bir tanrıdır. Kendisini birçok farklı özelliği bulunmaktadır, en büyük meziyeti ise geleceği görebilme ve ışığı kontrol edebilme gücüdür. Savaş meydanlarında ise ok ve yayı ile ölümcüldür.


  Apollo(Tanrı)

  Apollo, Zeus ve Titan Leto’nun oğludur. Av tanrıçası olan iki kardeşi Artemis ile birlikte Yunan adalarından Delos da doğmuştur. Bununla birlikte Apollo, Artemis gibi okçuluk yeteneğini de bulunmaktadır. .Apollo, ilaç ve sağlıkla da ilişkilendirilir, bazen oğlu Asclepius aracılığıyla bu konulara müdahale ettiği düşünülür. Kendisi veba ve yaygın hastalık getirme kudretine de sahiptir.Apollo, hem Yunan hem de Roma mitolojisinde aynı ad ile alınan tek büyük tanrıdır. Yunan mitolojisinde ekseriyetle ışık tanrısı olarak bilinirken, Roma mitolojisinde ışık tanrısı olarak değil çoğunlukla kehanet ve şifa tanrısı olarak bilinir. Kendisi bilim, sanat ve edebiyat tanrıçaları olan Museslerinde lideridir.


  Apollo’nun fiziksel özellikleri tam bir kouros özellikleri gösterir; sakalsız, atletik ve gençtir. Resimlerde ve heykellerde atletik, yakışıklı ve kıvırcık saçları ile gösterilir. Genelde, defneye olan sevgisini göstermek için kafasına giymiş olduğu defneden bir çelenk bulunur. Kimi zamanda, Hermes tarafından kendisine hediye edilen altın lir veya ok ve yay ile tasvir edilir. Yolculuk yaptığı zamanlarda ise kuğuların çektiği chariot(İki tekerlekli savaş arabası) kullanır.


  Apollo Truva savaşında, Truvalıların safında da savaşmıştır. Savaş esnasında yunan kamplarına göndermiş olduğu zehirli oklarla sayısız askerin hastalanması ve zayıf düşmesine neden olmuştur. Mitolojideki en büyük kahramanlardan olan Aşil, Truva prensi Hector’u öldürdükten sonra Aşil ‘in en zayıf noktası olan aşil topuğundan vurarak öldürmüştür.


  Published Date:

  May 01, 2020

  Updated Date:

  December 02, 2023