bylge-logo

  Bylge

  Şeker Portakalı(Kitap)

  Jose Mauro de Vasconcelos tarafından 1968 yılında kaleme alınmıştır. Vasconcelos kitabı sadece 12 günde yazdığını, yazıya geçirmeden önce 20 yıl içinde sakla

  Picture of the bs

  bs

  @bs


  Şeker_Portakalı(Kitap)


  Jose Mauro de Vasconcelos tarafından 1968 yılında kaleme alınmıştır. Vasconcelos kitabı sadece 12 günde yazdığını, yazıya geçirmeden önce 20 yıl içinde sakladığını söylemiştir. Kitapta, haylaz ve erken gelişmiş beş yaşındaki Zeze’nin hikayesi anlatılır. Hikaye, hassas ruhları ağlatacak cinstendir. Vasconcelos, fakirliğin maddi imkansızlık olmadığını, gerçek fakirliğin sevgi olduğunu Zeze’nin yaşadıklarından yola çıkarak gösterir.


  Zeze ailenin yedi yaşayan kardeşinden biridir. Baba işsiz, anne ise bütün hafta çalışmaktadır. Ailenin yaşamları fakirlik ve sefalet içinde sürüp gitmektedir. Noel günlerinde ise sadece kuru ekmeğe bandıkları şarapları vardır. Zeze ve diğer kardeşleri ise kimi zaman noel gününde bile çalışmak zorunda kalırlar. Zeze kimi zaman neden herşeyi olan insanların daha fazla kazandıkları, hiçbir şeyleri olmayan ve daha fazlasına ihtiyacı olan insanların bir şey elde edemediklerini sorgular. Zeze içinde bulunduğu hayatı hayal dünyasında oluşturmuş olduğu imgelerle daha kılınabilir yapmaktadır. Zeze, çok haylaz olduğu için babasından ve çevresinden sürekli olarak şiddet görmektedir. Dayak yediği zaman, dünyaya neden geldiğini sorgulayacak kadar büyük bir insanın tefekkür dünyasına sahiptir. Zeze, çevresinden ve ailesinden görmüş eziyetlerden dolayı arka bahçedeki bir portakal fidanını kendine arkadaş edinir. Ne zaman konuşmak isterse, portakal fidanının yanına gidip ona yaslanarak dertleşirler. Dünyadaki en değerli dostu bu küçük portakal fidanıdır.


  Vasconcelos, kendi hayatından yola çıkarak kaleme aldığı hikayesini sadece çocuklar için değil biz yetişkinler içinde çocuk olduğumuz dönemleri tekrar hatırlamamız için yazmıştır. Şeker portakalı, televizyona, sinemaya ve tiyatroya uyarlanmıştır. Kitap, 19 farklı dile çevrilmiş ve milyonlarca satış rakamına ulaşmıştır. Ölmeden önce mutlaka okunması gereken kitaplar arasındadır.


  Published Date:

  May 01, 2020

  Updated Date:

  November 29, 2023