bylge-logo

  Bylge

  Tanrının Eli | The Hand Of God

  Tanrının Eli, 1986 Meksika Dünya Kupası'nda, dünyaca ünlü Estadio Azteca stadında oynanan çeyrek final maçında, Arjantinli efsane Diego Armando Maradona tar

  Picture of the Bloob

  Bloob

  @bloob


  Tanrının_Eli_|_The_Hand_Of_God


  Tanrının Eli, 1986 Meksika Dünya Kupası'nda, dünyaca ünlü Estadio Azteca stadında oynanan çeyrek final maçında, Arjantinli efsane Diego Armando Maradona tarafından İngiltere kalesine elle atılan gole verilen addır. 22 Haziran 1986 yılında Arjantin - İngiltere maçı sırasında elle attığı gol sonrasında, Maradonun oyun kuralları gereği sarı kart ile cezalandırılması gerekirken hem yan hakem hem de orta hakem tarafından Maradona’nın topa elle müdahalesi farkedilmemiş ve sonucundan İngiltere'nin kupadan elenmesine neden olmuştur. Bu gol her ne kadar The Hand Of God adıyla anılsa da ayrıca Yüzyılın Golü veya Goal of the Century ismiylede futbol tarihinde bilinir.


  Tanrının_Eli_|_The_Hand_Of_God


  Tanrının Eli ismi, maç sonrası röportajında Maradona 'nın kendisi tarafından verilmiş ve bu tarihten sonra bu isimle kullanıla gelmiştir . Muhabirler tarafından Maradonaya maçta atmış olduğu gol sorulduğunda kendisi aşağıdaki cevabı vermiştir:


  Biraz kafamla, biraz Tanrının Eliyle.


  Uzun yıllar konuluşan bu gol özellikle İngiltere basınında her zaman tartışılmıştır.1986 Dünya kupasında iddialı olan İngiltere takımı, bu gol sonrasında turnuvaya erken veda etmek zorunda kalmış ve hiçbir zaman bu olay hafızalarından silinmemiştir. Gol her ne kadar dışarıdan izleyen herkes için Maradona’nın el ile attığı olduğu çok açık olsada kendisi tarafından 2005 yılına kadar kabul edilmemiştir. 2005 yılında İngiltere ziyareti sonrasında bir programa katılan Maradona, gol hakkında kendi adına itiraflarda bulunmuş ve golü el ile attığına artık kendisi de kabul etmiştir. Bu açıklamalardan sonra kendisinin İngiltere halkına bir özür borçlu olduğunu düşünenlere ise, tarih değiştirilemez bu yüzden kimseden özür dilemem gerekmiyor diyerek bu konu hakkında hiçbir zaman pişman olmadığını açıklamıştır.Katılmış olduğu söyleşilerden bazılarında ise 1982 yılında Arjantin ve İngiltere arasında yaşanan ve iki tarafında askeri kayıplar verdiği Falklands Savaşı’nın intikamıydı demiştir. Yakın zamanda İngiltere’nin yüksek tirajlı gazetelerinden olan The Sun gazetesi bu gol için “Şeytanın Eli” yakıştırması yapmıştır.


  Tanrının_Eli_|_The_Hand_Of_God


  1986 yılında Arjantin'in İngiltere ile yapmış olduğu bu maçta, bu golden hariç Maradona’nın orta sahadan almış olduğu, beş İngiliz defans oyuncusu ve kalecisini iplik gibi dizdiği ve sonunda golünü attığı maçtır. Maradona aynı maçta unutulmayacak iki tane tarihi gol atmıştır. Kupa’nın devamında ise Arjantin, Maradona liderliğinde dünya kupasını kaldırmıştır.


  Tanrının_Eli_|_The_Hand_Of_God


  Published Date:

  May 01, 2020

  Updated Date:

  December 11, 2023