bylge-logo

  Bylge

  Snooker Nedir, Nasıl Oynanır ve Kuralları

  Snooker, her ne kadar ülkemizde oynanan yaygın bir spor olmasada, ekranlarda en fazla izlediğimiz bilardo türünün başında geliyor. Hindistan ve Çin’de ilk defa

  Picture of the Bloob

  Bloob

  @bloob

  Snooker, her ne kadar ülkemizde oynanan yaygın bir spor olmasada, ekranlarda en fazla izlediğimiz bilardo türünün başında geliyor. Hindistan ve Çin’de ilk defa icat edilen ve buradan bütün dünyaya yayılan bu spor, bugün İngiliz sporcuların hakimiyeti altında. Aslında günümüzde bilardoda özellikle üç top da dünya çapından sporcularımız olmasına rağmen, ne yazık ki snooker da dünya sıralamasına giren bir oyuncumuz bugün itibariyle yok. ( Snooker Dünya Sıralaması )


  Snooker, sizinde tahmin edeceğiniz gibi ilk defa ıstaka(Bilardo oyun sopası) ile oynanan diğer bir oyun olan Bilardo’dan türemiştir. Bilardo ilk defa 16.yüzyıl döneminden oynanmaya başlanmış, snooker bilardodan yaklaşık olarak 300 yıl sonra yani 19.yüzyıl gibi ortaya çıkmıştır. İlk resmi turnuvası 1916 yılında, ilk dünya şampiyonası ise 1927 yılında yapılmıştır. Bu dönemden sonra dünya çapında popülaritesi giderek artmış altın çağlarını ise 1970-80 yılları arasında yaşamıştır.


  Snooker_Nedir,_Nasıl_Oynanır_ve_Kuralları


  Oyunun Amacı

  Oyunun amacı, beyaz topu(serbest top - ıstaka topu) kullanarak, sıraları ve puanları oyun kuralları çerçevesinde belirlenmiş olan farklı renkteki topların her birini pot yaparak, her framede(oyun içindeki her bir bölüm) rakibinizden daha fazla puan kazanarak frameleri ve toplamda oyunu kazanmak.


  Oyuncular ve Ekipman

  Snooker, karşılıklı iki oyuncu ile oynanır. Oyun içinde topların ve masanın boyutları oyun kuralları kapsamında düzenlenmiştir. Snooker masasının ölçüleri Amerikan masası boyutlarının yaklaşık olarak 1.5 katı civarındadır. Snooker masasının, uzun kenarı 3.6 metre, kısa kenarı 1.8 metre ve yerden yüksekliği 91 cm olmalıdır. Masa, ahşaptan yapılmalı ve üzeri yeşil çuha ile kaplı olmalıdır. Masada dördü köşelerde ikisi yanlarda olmak üzere 6 delik bulunmalıdır.


  Oyunda kullanılan sert toplar fenolik reçineden yapılır ve çapları 52.5 mm dir. Toplamda 15 adet kırmızı top, her birinden bir adet olmak üzere, siyah, pembe, mavi, kahverengi, yeşil ve sarı olmak üzere sayı yapılabilecek 21 adet top bulunurken, sadece pot yapmak için kullanılan beyaz top ile birlikte 22 adet top bulunur. Topların yerleşimi aşağıda eklemiş olduğum resimdeki gibidir ve her topun yeri oyun başlamadan önce belirlidir.  Snooker_Nedir,_Nasıl_Oynanır_ve_Kuralları

  Oyunda kullanılan ıstaka genellikle ahşaptan yapılır ancak bu konu hakkında farklı malzemelerin kullanılabilmesinin önü açıktır, ancak ulusal turnuvalarda ahşap harici ıstaka çok kullanılmaz. Istakanın boyu en az 91 cm olmalıdır ve genel kabul görmüş şeklin dışında olmamalıdır.


  Puanlama

  Oyun içinde puanlama sistemi, topun rengine göre farklılaşır. Sırası kendine gelen her oyuncu ilk olarak bir puan değerindeki kırmızı topu masadaki herhangi bir cebe sokar, daha sonra kırmızı haricindeki herhangi bir renkli topu pot yaparak puan alınır. Renkli toplar cebe girdikten sonra masanın üzerine hakem tarafından tekrar alınarak, oyun başlamadan önceki yerine konur. Bu işlem bütün kırmızı toplar masadan temizlenene kadar devam eder, kırmızı topların tamamı cepleri sokulduktan sonra puanları artacak şekilde renkli toplar sırasıyla ceplere sokulur. Topların renklerine göre puanları aşağıdaki gibidir;


  Oyuncu, potu kaçırdığında veya faul yaptığında oyun sırası rakibine geçer. Toplamda en fazla alınabilecek puan, bütün kırmızıları siyah ile pot yaptıktan sonra sırasıyla diğer topları sokmak koşuluyla 147 ‘dir.


  Aynı zamanda oyun içinde oynada ismini veren “Snooker” terimi vardır, burda aleyhinize işleyen bir puanlamadır. Oyun içinde yasal topu kaçırdığınız veya faul yaptığınız zaman “Snooker” olur ve dört puanlı rakibinize yazılır.


  Snooker_Nedir,_Nasıl_Oynanır_ve_Kuralları


  Oyunun Kazananı

  Oyunun kazananı, oyun içinde toplam framelerdeki en fazla seti olan oyuncu olur. Ne kadar frame oynanacağı belli değildir, örneğin 3 setlik bir frame serisinde 2 frame ile alan oyuncu oyunu kazanır. Ancak bu seriler turnuvadan turnuvaya göre değişiklik gösterir. Frame sayısı 3 ile 35 arasındaki herhangi bir sayıda olabilir bunun hakkında kesin bir kural yoktur, turnuvayı düzenleyen organizasyon bu konuda tek başına yetkilidir.


  Snookerın Kuralları  Published Date:

  May 01, 2020

  Updated Date:

  December 02, 2023