bylge-logo

  Bylge

  Los Angeles Lakers İlk Haftaların Değerlendirmesi

  Lebron James ve Anthony Davis Lakers sezona, açılış maçındaki Clippers yenilgisinden sonra fırtına gibi bir başlangıç yaptı. Altı maçı üst üste kazanarak Batı

  Picture of the Bloob

  Bloob

  @bloob

  Lebron James ve Anthony Davis

  Lakers sezona, açılış maçındaki Clippers yenilgisinden sonra fırtına gibi bir başlangıç yaptı. Altı maçı üst üste kazanarak Batı Konferansında zirveye yerleştiler. Özellikle Chicago maçındaki 4.çeyrekteki geri dönüşleri sezonun ilerleyen maçlarında takımın geneli için çok iyi sinyaller veriyor. Chicago maçında Anthony Davis ve Lebron James 4.çeyrekte kenardayken, ikinci takım ile 17-0’lık bir geri dönüş ile maçı aldılar. Özellikle bu süreçte Kuzma’nın hücumdaki performansı ve Howard’ın defanstaki katkısı bu geri dönüşü sağlayan baş faktörlerdi.


  Los_Angeles_Lakers_İlk_Haftaların_Değerlendirmesi

  Lebron James, Anthony Davis ve Dwight Howard ile hem size hem de boy olarak yükselen Larkers , NBA ‘in kısa beşlerine karşı etkili oluyor ve olmaya devam edecek gibi. Bu hacimdeki bir takımın savunmasını içireden açacak bir takım göremiyorum. Hücum tarafında, ikili oyunlarla bu sene diğer takımları yıpratıcakları şimdiden belli. AD’nin transferi sonrasında Lebron ile uyumunun nasıl olacağı sorusu herkesin tartışma konusuydu. İlk 7 hafta için bu uyum iyi işliyor gözüküyor, 6-1’lik sezon başlangıcı bunun en bariz göstergesi.


  Lebron Üzerine

  Lebron sezona adeta play-off modunu açmış gibi başladı. Lebron'un kariyeri boyunca uzun bir süredir görmeye pek alışkın olmadığımız bir sezon girişi. Normalde ne görüyorduk, sezon başlarında normal tempoyla devam eden, başlarda vücuduna çok fazla yüklenmeyen, sezonun sonlarına doğru ritmini artıran, play-off’larda ise roket moduna geçmiş bir Lebron olurdu. Seyir açısından bizim için iyi olsa da sezonun tamamına bu performansını yaymasını çok olası bulmuyorum. Eğer bu şekilde devam ederse sakatlanma ihtimali de artabilir. Yaşını da göz önüne alınca mutlaka dinlendirilmesi gerekiyor.


  Kısa Bilgi

  James, Chicago maçında yapmış olduğu triple-double ile üst üste triple-double yapan en yaşlı oyuncu ünvanını el geçirdi aynı zamanda Magic Johnson’dan sonra üst üste triple-double yapan ilk Lakers’lı olmayıda başardı.


  Los_Angeles_Lakers_İlk_Haftaların_Değerlendirmesi


  Lakers Bench

  Lakers’ta hem taraflar arasında hemde medyada en çok endişe edilen konulardan biri Lakers bench’ydi. Lakers benchinin, Clippers ve diğer şampiyonluk adayı takımlara göre zayıf olduğu konusunda çok fazla konuşma yapıldı. Ancak Chicago maçında kenardan gelen Kuzma ve Howard, aslında çok fazla endişe edilmemesi gerektiğini gösterir gibi bir oyun sergiliyorlar. Chicago maçında, ilk beş kenardayken maçı 17 sayı farktan geri almaları aslında bunun bir göstergesi. Bende benchin özellikle sıkıntılı olduğunu düşünenlerdenim. Yaz transfer döneminde Kawhi’nin gelmesine beklerken neredeyse gerekli olan parçaların çoğu elden kaçırılmıştı. Ancak şu anda benim için San Antonio benchi kadar iyi olmasada güzel işler yapıyorlar.

  Kuzma aynı zamanda takımdaki üçüncü şut opsiyonu olduğunu kabul etmişe benziyor. Bu takım içindeki rolünü dahada netleştirecektir. Eğer Chicago maçındaki dördünce çeyrek performansını başka maçlarada yayarsa, Lakers’ın şampiyonluk yolunda işlerini biraz daha kolaylaştıracaktır.


  Howard ve Kuzma

  Diğer bir konu Howard’ın gelişi. Orlando Magic’ten sonra tabiri caizse gittiği her takımda kansere dönüşen Howard. Lakers’da kendine verilen ikinci şansı iyi değerlendiriyor, özellikle ilk yedi haftada defansta gerçekten büyük iş başarıyor. Çember savunmasının ilk defa bu kadar iyi olduğunu gördük sadece çemberi değil aynı zamanda pick-and-roll savunmasındaki takım arkadaşlarıyla iletişimi ve yer seçimi Lakers’in beklediğinden fazlasını veriyor. Lakers’ın 100 pozisyonda 94 sayı yemesinde Howard’ın desteği büyük. Özellikle bu sayı geçen senenin Milwaukee Bucks’ın 10 sayı daha az olduğunu belirtelim.


  Los_Angeles_Lakers_İlk_Haftaların_Değerlendirmesi


  Genel Değerlendirme

  Lakers sezon öncesinde de en güçlü şampiyonluk adayı olarak görülmesede adaylarından biri olarak gösteriliyordu. Sezon belkide Phoenix ile birlikte en tempolu giren takım. Sezon çok başındayız bu yüzden ne kadar şampiyonlukta var olabilirler veya bu performansı ne kadar sürdürebilirler konusu tartışmalı. Özellikle 34 yaşında bir Lebron sezon başı performansını ne kadar koruyabilir. Benim düşüncem, Lakers sezona hızlı bir başlangıç yapıp daha sonra Lebronu ve Davis sezonun sonlarına doğru dinlendirmek istiyor. Toronto’nun Kawhi’ye uygulamış olduğu terapiye benzer bir strateji. Tam olarak aynı olmasada genel mantık aynı, ki Toronto bu stratejisi ile Kawhi'yı diri tutarak şampiyonluğa yürüdü.


  Bence Lakers’ın asıl sıkıntılı olduğunu taraf guard ve kanat pozisyonu özellikle KCP’nin ilk maçında 0-9 ile başlaması herkeste büyük bir korku yarattı. Rondo'nun sakatlıktan nasıl döneceği veya ne kadar takıma katkıda bulunacağı muamma. Her ne kadar elinizde LBJ gibi bir oyuncu olsada oyunun sıkıştığı veya Lebron’un yorulduğu yerlerde toplaya oynayabilecek bir kısanın varlığı şart. Green’den böyle bir şeye beklemek olası değil zaten kimsede Green bu işi yapması için takıma almadı. Burada asıl sorumluluk Coldwell-Pope ‘a düşüyor. Ancak diğer maçlar geçtikten sonra biraz kendini toparlamaya başladı. Özellikle son maçlardaki kritik basketleri başladığım gibi gitmeyeceğim sinyalini veriyor. Toplamasında, takımın kendine olan güveni ve desteğinin de ciddi etkisi var. Ama bu performansını sürdürülebilir hale getirmesi şart.


  Diğer bir konu bence acilen bir kanat oyuncusunun takıma monte edilmesi gerekiyor. Iguodala eğer alınabilirse bence bu biraz zor gözüküyor , Clippers ile birlikte şampiyonluğunun en büyük favorisi olabilirler.


  Takımın hücum olarak çok fazla opsiyona sahip hem içerden hem dışardan rahatlıkla sayı bulabiliyorlar. Savunma ise her ne kadar boyalı savunmaları iyi olsada aynı performansı üç sayı savunmasında göremiyoruz. Son maçlara doğru yaptıkları top kayıpları, maç kaybetmelerine neden olmasada ilerleyen dönemlerde daha sıkı takımlara karşı başlarını ağrıtabilir. Takım hücüma kalkarken bir uyumsuzluk söz konusu gibi. Bu konu takım içerisinde de konuşuluyordur, eğer şampiyon olmak istiyorlarsa daha az top kaybı yapmaları şart.


  Sezonun daha başındayız bu yüzden bir şeyleri görmek ve söylemek için çok erken. Özellikle sezonun ortasında doğru takımların oturmayı başladığı, oyuncuların performanslarının yükseldiği bir dönemde nasıl bir oyun sergileyecekler izleyip göreceğiz. İlerleyen dönemlerde bakalım bizi neler bekliyor.
  Published Date:

  May 01, 2020

  Updated Date:

  December 02, 2023